NASA kosminis laivas „Endeavour“, užbaigęs 16 dienų mokslinių tyrimų misiją Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), sekmadienį sėkmingai nusileido JAV karinių oro pajėgų Edwardso bazėje Kalifornijoje.
„Endeavour“ į TKS atgabeno daug naujos įrangos, įskaitant svarbią vandens regeneravimo sistemą, dvivietį miegamojo bloką, naują tualetą, virtuvėlę, treniruoklį ir kt. Atgabenti įrengimai ir būsimieji suplanuoti NASA daugkartinių kosminių laivų skrydžiai suteiks galimybę iki kitų metų birželio dvigubai padidinti TKS įgulos narių skaičių.
„Endeavour“ astronautai buvo 4 kartus išėję į atvirąjį kosmosą ir atliko kai kuriuos stoties techninės priežiūros ir remonto darbus. Misijos metu buvo susidurta su kai kuriomis problemomis – rimčiausia iš jų buvo atgabento vandens regeneravimo įrenginio gedimas. Nors astronautams pavyko jį sutaisyti, į Žemę tyrimams buvo pargabenti beveik 7 litrai išvalyto ir į vandenį perdirbto šlapimo bei oro kondensato. TKS likę astronautai nesinaudos šiuo įrenginiu bent 90 dienų, pranešė NASA. Tiek laiko prireiks įrenginio veikimui orbitoje ir į Žemę atvežtų pavyzdžių kokybei patikrinti.
Problemų nepavyko išvengti ir sekmadienį su TKS susijungusiam Rusijos automatiniam krovininiam laivui „Progress M-01“. Į stotį krovinius atgabenęs kosminis laivas, pasak oficialių Rusijos atstovų, buvo pirmasis iš naujųjų laivų serijos, kuriuose įrengta atnaujinta kompiuterinė įranga ir įdiegta nauja skaitmeninio valdymo sistema.
Būtent dėl jos kilo nenumatytos problemos: baigiamajame „Progress M-01“ artėjimo prie TKS etape dėl „visos eilės“ skaitmeninės valdymo sistemos sutrikimų Rusijos skrydžių valdymo centras buvo priverstas atšaukti automatinį susijungimo režimą.
„Mes priartinome laivą prie stoties 30 metrų atstumu ir liepėme stoties įgulai pereiti prie rankinio susijungimo proceso valdymo“, – sakė „Progress M-01“ skrydį valdžiusio Rusijos skrydžių valdymo centro vadovas Vladimiras Solovjovas.
Iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane lapkričio 26 d. pakilęs „Progress M-01“ į TKS atgabeno vandens, mokslinės įrangos ir asmeninius siuntinius čia dirbantiems rusų kosmonautams.