"Lietuvos paštui" šiemet gresia patirti daugiau nei 50 mln. nuostolį. Dėl to iš viso gali būti atleista iki 13 proc. darbuotojų - t.y., iki 990 žmonių. Socdemai piktinasi, kad susisiekimo ministras Eligijus Masiulis į gatvę išmes patirties turinčius darbuotojus.
"Lietuvos pašto" vadovas Andrius Urbonas teigia, kad sumažinus administracinį aparatą bei įvykdžius kitas priemones bendrovės nuostoliai sumažėtų iki 17 mln. Lt. ir tai leistų padidinti laiškininkams atlyginimą iki 10 proc.
Gal tūkstantis tėra pirmas žingsnis?
Prieš porą savaičių Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija Seime surengė spaudos konferenciją, kurioje pateikė žiniasklaidai slaptą Susisiekimo ministrui ir "Lietuvos pašto” vadovui paruoštą projektą. Jame parašyta, kaip atleisti nemažą pašto darbuotojų dalį. Tuomet susisiekimo ministras Eligijus Masiulis dievagojosi nieko apie planą nežinantis, tačiau trečiadienį, lankydamasis pas Prezidentę Dalią Grybauskaitę, pareiškė, kad bus mažinamas administracijos darbuotojų skaičius.
Per Vyriausybės valandą Susisiekimo ministras tikino nežinantis apie jokius planus. Tačiau keistas sutapimas – po dviejų savaičių "Lietuvos paštas" pareiškė atleidžiantis dalį darbuotojų. Pasielgta taip, kaip parašyta projekte.
"Kodėl prieš dvi savaites Susisiekimo ministras giedojo kitą giesmelę? Akivaizdu, kad ministerijos vadovas jau tada žinojo, kokia dalies pašto darbuotojų ateitis jų laukia, tačiau visuomenei melavo", – E.Masiulio elgesiu piktinasi LSDP frakcijos seniūno pavaduotojas Juozas Olekas.
"Paštas turės išmokėti milijonus litų išeitinių išmokų. Ar tokiu būdu taupoma? Iš kiauro "Sodros" biudžeto bus mokamos bedarbio pašalpos. Bet svarbiausia – nei "Lietuvos pašto" naujajam vadovui, nei pačiam Susisiekimo ministrui nerūpi, kaip reikės išgyventi darbo netekusiems žmonėms", – LSDP pranešime spaudai cituojamas J.Olekas.
"Įmonės administracija priima sau lojalius naujus patarėjus, projektų vadovus. Kai kurių atlyginimas siekia iki 5 tūkstančių litų. Tokiu būdu administracinis aparatas dar labiau didinamas. O patirties turintys darbuotojai išmetami į gatvę. Ar tokiu būdu įmonė padengs nuostolius? Kas gali paneigti, kad pašto vadovybė planuoja atleisti kur kas daugiau žmonių negu pareiškė viešai. Gal tūkstantis tėra pirmas žingsnis?", – sako parlamentaras J.Olekas.
Tikina mažinantys administracinį personalą
"Viena esminių siūlomų priemonių – bendrovės naujos valdymo struktūros įgyvendinimas, centralizuojant daugelį besidubliuojančių administravimo funkcijų ir mažinant su pašto tiesiogine veikla nesusijusių etatų", - vakar Susisiekimo ministerijoje vykusiame "Lietuvos pašto" valdybos posėdyje kalbėjo A.Urbonas. Pasak jo, personalo išlaikymo sąnaudos šiandien įmonėje sudaro apie 70 proc. visų organizacijos sąnaudų, o administracijos grandyje visos Lietuvos mastu dar tikrai yra vidinių rezervų.
A. Urbonas pabrėžė, kad ši reforma pažeidžiamiausios grandies darbuotojų – laiškininkų – nepalies – nuo šių metų liepos 1 dienos gamybinės grandies darbuotojams numatyta iki 10 procentų padidinti darbo užmokestį. Lietuvos pašto vadovo teigimu, pertvarkant bendrovės struktūrą ir siekant veiklos efektyvumo, iš viso reikėtų sumažinti iki 13 proc. darbuotojų, iš kurių didžioji dauguma – administracijos personalas. Skaičiuojama, kad minėti pertvarkymai personalo srityje įmonei, kaip planuojama, duos apie 16,5 mln. Lt metinį ekonominį efektą.
Įgyvendinus numatytas priemones, planuojama, kad jau šiais metais Lietuvos paštas galėtų sumažinti nuostolį iki 17 mln. Lt.
Dirbs 5 dienas per savaitę
Viena iš papildomų sąnaudų taupymo priemonių – nuo vasario 1 dienos pertvarkyti didžiosios dalies kaimo paštų darbo organizavimą, nustatant penkių darbo dienų paštuose savaitę.
"Atsižvelgdami į mažėjantį pašto paslaugų poreikį rajonų miestelių, kaimo vietovių paštuose nusprendėme pertvarkyti tokių paštų darbą pirmadieniais ir šeštadieniais, tokiu būdu mažinant bendrovės patiriamas sąnaudas apie 2,5 mln. litų per metus", – sakė generalinis direktorius. – Bet kuriuo atveju, į šiuos paštų darbo pasikeitimus žiūrima lanksčiai, o atsižvelgiant į pašto paslaugų poreikį klientams, gali būti daromi ir papildomi konkrečių paštų darbo laiko pakeitimai".
Tokiu būdu pašto korespondencija, periodiniai leidiniai kaimo vietovių gyventojams nuo vasario 1 d. bus pristatomi penkias dienas per savaitę, t. y. antradieniais–šeštadieniais. Miesto gyventojams siuntų pristatymas nesikeis – laiškai, siuntiniai, laikraščiai, žurnalai jiems bus pristatomi kaip ir iki šiol – šešias dienas per savaitę (pirmadieniais–šeštadieniais). Klientai pirmadieniais–šeštadieniais bus aptarnaujami 129-iuose miesto paštuose, pirmadieniais–sekmadieniais – keturiose pašto paslaugų teikimo vietose.
Taip pat numatyta galimybė administracijos darbuotojams per mėnesį suteikti 1-4 d. nemokamų atostogų – tai leistų sutaupyti dar iki 5 mln. Lt, be to – optimizuoti logistinius maršrutus ir kt.
Šiandien AB Lietuvos pašte dirba 7627 darbuotojai, paštų tinklą sudaro 736 stacionarieji paštai ir 28 kilnojamieji paštai. Generalinio direktoriaus įsakymu ankstesnės vadovybės numatytas paštų uždarymas sustabdytas, o pritariant profesinių sąjungų atstovų pateiktam siūlymui kaimo paštams dirbti ne mažiau kaip dvi valandas per dieną – nustatytas minimalus 2 valandų kaimo paštų darbo laikas.