• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektros energiją mes esame pratę taupyti, nes stengiamės kiek įmanoma mažiau savo pinigų išleisti mokėdami už komunalines paslaugas. Tačiau nejaugi tai vienintelė priežastis, dėl kurios reikėtų keisti savo elektros energijos vartojimo įpročius? Spartūs grėsmingos klimato kaitos žingsniai turėtų kiekvienam vartotojui įskiepyti pagrindinius atsakingo energijos vartojimo principus.

REKLAMA
REKLAMA

Vakare netikėtai kuriam laikui dingus elektrai, visi labai sunerimstame ir puolame ieškoti kitų šviesos šaltinių. Dabar jau nebeįsivaizduojame savo gyvenimo be šviesos ir elektros prietaisų, tačiau dažnai jais naudojamės daugiau negu reikia. O tai nieko gero nežada gamtai, nes augant energijos sunaudojimui, spartėja ir klimato kaita.

REKLAMA

Taupome namuose

Vilnietis Tomas pasakoja, kad paprastas lemputes jis jau senokai pakeitė į energiją taupančias, nes jos ne tik sunaudoja mažiau elektros, padeda sumažinti sąskaitas ir ženkliai ilgiau šviečia, bet taip padeda jam tapti atsakingu vartotoju. Taigi nors energiją taupančios lemputės kainuoja brangiau, dėl savo ilgaamžiškumo jos atsiperka. „Nereikėtų pamiršti elementarių dalykų. Einant iš, tarkim, miegamojo į virtuvę, reikia išjungti šviesą, nedeginkim elektros tuščiame kambaryje“, - ragina Tomas.

REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kaip mes naudojame elektros prietaisus. Kiekvienas iš mūsų sutiks, kad labai patogu parėjus namo tiesiog paspausti vieną mygtuką ir štai televizorius įsijungia ir rodo dienos naujienas, o elektrinis virdulys verda. Tačiau kai nebesinaudojame jais, o paliekame veikti budėjimo rėžimu, sunaudojame daug energijos. Dauguma iš mūsų savo telefono įkroviklius visą laiką laikome elektros lizde, nors telefono ir nekrauname, matyt, nė nesusimąstome, jog taip išvaistome daug energijos. Kad netektų kas kartą traukinėti kištukų iš elektros lizdų yra žymiai paprastesnė išeitis – galima tiesiog naudoti ilgintuvą su jungtuku. Kai prietaisų nenaudojame, jį galima išjungti, o parėjus namo vėl įjungti ir naudotis savo pamėgtais elektroniniais prietaisais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Namuose taip pat galima lengvai sumažinti elektros suvartojimą racionaliai naudojant buities prietaisus. Skalbyklės ir indaplovės apie 80-90 proc. elektros naudoja vandeniui pašildyti, todėl jų sunaudojamą elektros kiekį galima lengvai sumažinti nustačius žemesnę vandens temperatūrą. Tinkamai pasirinkus skalbimo priemones skalbimo kokybė nuo to nenukenčia“, – pataria Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Klimatologijos skyriaus specialistas Justinas Kilpys.

REKLAMA

Efektyvus energijos vartojimas svarbus ir biure

Elektros ir elektroninius prietaisus atsakingai naudoti turėtume ne tik namuose, bet ir ten, kur praleidžiame didelę savo laiko dalį – darbovietėje. Aišku, visa kas jau minėta anksčiau galima pritaikyti ir biure, tačiau yra ir specifinių dalykų, kurie gali prisidėti prie klimato kaitos švelninimo. Pavyzdžiui, jei vis dar naudojate seną kompiuterio monitorių, rekomenduojama jį pakeisti į mažesnį energijos kiekį suvartojantį skystųjų kristalų, dar žinomu kaip LCD, monitorių. Taip ne tik nuo nuovargio apsaugomos akys, bet jei kompiuteriu dirbate kasdien apie 8 valandas, galite sutaupyti net iki 100 tūkst. vatų elektros energijos per metus. Eidami į susitikimus ar pietauti turėtumėte išjungti savo kompiuterį, taip sutaupytumėte net iki 20 proc. suvartojamos elektros dienos normos. Ir net, jei ne jūs mokate už elektrą, reikėtų pagalvoti apie gamtą.

REKLAMA

Vienoje Vilniaus įmonių administratore dirbanti Saulė sako, kad jų biure yra nerašyta taisyklė – kai kurių dokumentų ar elektroninių laiškų jie nespausdina, nes tai yra nebūtina. „Jei reikia „popierinio“ dokumento savo darbiniam naudojimui, imame jau vienoje pusėje atspausdintus lapus. Mūsų įmonėje yra atskira dėžutė vadinamiems juodraščiams, kurie tinkami panaudoti dar kartą. Tai reiškia, kad kitoje lapo pusėje galime atsispausdinti, tai ko mums reikia, taip panaudodami savo išteklius kiek įmanoma efektyviau“, - dalijasi patirtimi Saulė. Ji taip pat užsimena, kad su daugeliu paslaugų tiekėjų yra sutarę, jog sąskaitas siųstų elektroniniu paštu ir taip sutaupo popieriaus ir laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nemažai elektros energijos biuruose iššvaistoma neefektyviai naudojant kondicionierius. O jie yra vieni didžiausių energijos rijikų. Naudojant žaliuzes ir apsaugant patalpas nuo tiesioginės saulės galima palaikyti gerokai vėsesnę temperatūrą. Kartais tiesiog užtenka nusimesti švarką ir leisti visiems darbuotojams dėvėti laisvesnius drabužius ir reikės mažiau naudoti kondicionierių. Visi jausis patogiau ir bus sumažintos elektros išlaidos, o kartu ir aplinkos tarša“, – teigia J. Kilpys.

Būdami vartotojais tiek namuose, tiek darbo aplinkoje turėtume žiūrėti naudos ne vien sau, bet ir aplinkai.

http://ec.europa.eu/clima/citizens/

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų