Lietuvoje jau 7 metus veikia elektronikos prietaisų ir nešiojamų baterijų surinkimo sistema, vienijanti įvairius technikos gamintojus ir importuotojus. Gaila, bet kol kas ne visi žmonės ja naudojasi. Ne visi žino, kad nebereikalingus, elektros srovę savo funkcionavimui naudojančius įrenginius būtina mesti atskirai nuo kitų atliekų. Dalis gyventojų tuo nesidomi, nes nesusimąsto, kokią žalą gali padaryti aplinkai. Kiti šių įrenginių nemeta atskirai, nes mano, kad už tai reikia papildomai mokėti, treti – neturi galimybės išvežti sugedusio prietaiso.
Kadangi Aplinkos ministerija inicijuoja aplinkosauginio švietimo projektų įgyvendinimą, situacija turėtų keistis. Juk popierių, plastiką ar stiklą daugelis metame į skirtingus konteinerius. Vienas iš motyvų taip elgtis – išrūšiuotas atliekas lengviau perdirbti. Dėl pastarosios priežasties atskirai mesti reikėtų ir elektronines atliekas. Juolab, kad dėl to saugoma ir aplinka. Juk kažkur miške išmestas šaldytuvas ar televizorius ne tik nepuošia gamtos, bet ją teršia.
Elektros, elektroninės įrangos atliekas, baterijas, akumuliatorius gamintojai bei platintojai skatinami rinkti bei tvarkyti pagal numatytus standartus.
Nepamirškite lempučių!
Su tokiu prašymu kreipiasi surinkimo punktų darbuotojai į gyventojus, atnešusius senus šviestuvus. Pasirodo, dažnas palieka įsuktas lemputes, nors jos dar neperdegusios. Iš neveikiančių šviestuvų išsuktos lemputės gali sėkmingai tęsti savo „gyvenimą“. Šioms perdegus, jas bus galima atnešti į spalvoto medžio logotipu pažymėtas vietas, skirtas seniems elektronikos prietaisams, nešiojamoms baterijoms, o taip pat ir lemputėms. Tokių vietų Lietuvoje yra daugiau nei šimtas, tikrai nors viena jų yra šalia vietos, pavyzdžiui, prekybos centre, kuriame dažnai lankotės.
Atsikratyti smulkiais elektros prietaisais nesunku, jie telpa į lengvąsias mašinas, į specialias surinkimo vietas galima atnešti rankose, o ką daryti su nereikalingais šaldytuvais ar viryklėmis, kai nėra sąlygų jų nuvežti į stambiagabaričių atliekų surinkimo vietas? Atsakymas paprastas – reikia išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymu užsiimančią organizaciją ir visa nebereikalinga buitinė technika nuo skalbimo mašinos iki, atrodytų, nepakeliamo šaldytuvo bus nemokamai išvežta tiesiai iš gyventojų namų.
Visuomenės informavimas
Viena iš organizacijų, pagal Aplinkos ministerijos išduotą leidimą, užsiimančių elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymu – Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija EEPA.
Ji ne tik surenka elektros įrangą ir baterijas, informuoja apie šių atliekų keliamą grėsmę, bet ir vykdo įvairius visuomenės informavimo projektus. Vienas iš jų „Visuomenės informavimas ir švietimas siekiant formuoti naujus elektros ir elektroninės įrangos atliekų atidavimo perdirbti/surinkimo įgūdžius“. Jį įgyvendinant per televiziją buvo transliuojami vaizdo filmukai. „Visose informacinės kompanijos edukacinėse vaizdo žinutėse įgyvendinome tris pagrindinius tikslus: informavome gyventojus apie senos elektros įrangos ir baterijų keliamą grėsmę aplinkai, taip pat mokėme, kaip elgtis su ja, pavyzdžiui, neardyti ir nurodėme vietas, kur tokią įrangą galima atiduoti,“ – apie nuveiktus darbus kalbėjo asociacijos direktorius Giedrius Mikulskas.
Projektui įgyvendinti buvo skirtas finansavimas iš Europos regioninės plėtros fondo pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“.
Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.
Užsk. nr. 1125