Šalies prezidentas kitų šalių lyderių palankumą bando laimėti visomis priemonėmis – įskaitant ir savo kalbas. Per dvi savaites V. Zelenskis pasakė kalbas dešimties šalių parlamentams – ir visų jų pabaigoje sulaukė ovacijų atsistojus. Kokius triukus prezidentas naudoja, siekdamas laimėti tokį šalių prielankumą?
Volodymyras Zelenskis parlamentams kalba iš sostinės Kyjivo per vaizdo konferenciją. Vyras šiose kalbose visada pasirodo vienodai apsirengęs – purvinos žalios spalvos marškinėliais, dažnai nesiskutęs bent keletą dienų. Kūno kalbos ekspertai pastebėjo, jog dažniausiai savo kalbas jis baigia vienu gestu – į orą pergalingai iškeliamu kumščiu – ir kadre neužsibūna. V. Zelenskis turi ką veikti ir be kalbų.
„Jis žino, kaip perteikti tautos dvasią. Ne tik savo kalboje, bet ir visose detalėse – tame, kaip jis atrodo, kur sėdi kalbėdamas, kas yra už jo“, – sakė Jonathanas Eyalas, „Royal United Services“ instituto darbuotojas.
Stengiasi susitapatinti su kitomis šalimis
V. Zelenskio kalbos turi vieną tikslą – pritraukti tarptautinį palaikymą. Tai prezidentas siekia padaryti savo gerai sustyguotomis siunčiamomis žinutėmis. Ukrainos lyderis savo kalbose situaciją šalyje dažnai lygina su kitais pasauliniais įvykiais – rugsėjo vienuoliktosios tragedija, ar Berlyno sienos griuvimu.
Taip pat V. Zelenskis savo kalboje visada įtraukia kažką, kas susiję su konkrečiai tos šalies, kuriai kalba, istorija, kultūra ar kitais svarbiais dalykais. Pavyzdžiui, kalbą Prancūzijos parlamentui jis papuošė šūkiu „laisvė, lygybė, brolybė“.
O štai Japonijai jis paminėjo atominę grėsmę – prisimindamas Fukušimos ir Nagasakio tragedijas. Šios užuominos nėra subtilios – bet jos tokios ir neturi būti.
Maža to, V. Zelenskis kalbėdamas nešvaisto laiko. Sakydamas kalbą Jungtinės Karalystės parlamentui, jis vos po vienos ar dviejų minučių kalbos prašneko apie Ukrainoje vykstantį karą, kurį palygino su Britanijos mūšiu – itin svarbia šaliai kova Antrojo pasaulinio karo metu.
Apeliuoja į sąžinę
Kitas dalykas, kuriuo V. Zelenskis siekia paveikti parlamentarus – apeliavimas į jų sąžinę. Savo kalbose prezidentas dažnai politikams užduoda klausimą – kokie jūs žmonės? Kokia esate tauta? Jeigu mums nepadėsite, gėda jums.
Kalboje JAV Kongresui, kurioje buvo daug užuominų į Pearl Harboro tragediją, V. Zelenskis tiesiai paprašė: „Mes prašome atsakymo. Mes prašome, kad jūs imtumėtės priemonių, atsakydami į terorą. Negi per daug prašome?“ O štai Italijoje jis prašė parlamentarų „nebūti prieglobsčiu žudikams“.
Anglų kalbos neišgirsime
Nors V. Zelenskis puikiai kalba angliškai, jo kalbose šios kalbos neišgirsime – į parlamentus jis kreipiasi gimtąja ukrainiečių kalba. Taip prezidentas parodo, jog jis kalba ne tik už save, bet ir už visus Ukrainos žmones. Jis pasirodo ne kaip solidus politikas su kostiumu ir ištaigingu fonu, bet kaip paprastas žmogus, vedantis karo krečiamą savo šalį į pergalę ir prašantis pagalbos šioje kovoje.
V. Zelenskis nebando ieškoti užuojautos. Ukraina kovoja dėl išlikimo, o tai įmanoma tik sulaukiant militaristinio palaikymo iš kitų šalių. Ekspertai teigia, jog V. Zelenskis puikiai žino, jog neskraidymo zonos virš Ukrainos jis negaus, tačiau bando išsiprašyti kitų pagalbos priemonių. „Jeigu nebus neskraidymo zonos, ką duosite mainais?“ – klausia Volodymyras Zelenskis.