Pokalbis su M. Martišiumi – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Šios savaitės vidaus politikos aktualijos yra vienaip ar kitaip susijusios su premjere Ingrida Šimonyte. Žmonės gavo baisias elektros sąskaitas ir tiek prezidentas Gitanas Nausėda, tiek jūs pasigedote premjerės buvimo Lietuvoje, o ne atostogose, sprendimų iš jos pusės, siūlymų ką daryti. Sakykite, ką iš tikrųjų galėtų daryti, ar jos buvimas Vilniuje kaip nors pagelbėtų?
Matote, pastaruoju metu yra tokia situacija, kad niekas nieko nepadėtų ir maždaug susitaikykime su tokia padėtimi, kokia ji yra. Iš tikrųjų tai labai keistas kalbėjimas ir jis man primena tokį dalyką, kuris yra būdingas šiai valdančiajai daugumai, kad jeigu yra problemos, tai jų nespręskime, o viešųjų ryšių pagalba pabandykime pakeisti požiūrį. Pasakyti, kad juoda yra balta, balta yra juoda, viską užkalbėti ir taip toliau.
Rinkoje tų kainų neužkalbėsi. Jos yra tokios, kokios yra. Tai yra didelė problema ir kaip suprantu, tą problemą mato ir pats prezidentas, kuris jau galvoja atidėti trečią liberalizacijos etapą. Reiškia, kad yra matoma daugiau, negu yra paviršiuje, bet turbūt kažkur yra padarytos ir sisteminės klaidos, jeigu sakoma, kad tai reikia stabdyti.
Aš suprantu – vasara, atostogos, geras oras. Visi turi teisę pailsėti. Bet žinot, rudenį laukia labai daug iššūkių. <...> Mes negalime žinoti, kas atsitiks, bet jei iš kažkur ateis papildoma krizė, jų gali būti dar daugiau.
Bet kodėl Vyriausybė turėtų visur kažką spręsti? Kaip sako premjerė, žmonės patys pasirinko „Perlas energiją“ – patys atsakingi už tai. Liberalizacija reikalinga buvo. Atšaukti jos visiškai negalima? Negalima. Tai liberalizuojame ir turim, ką turim. Ko dar galėtume tikėtis iš Vyriausybės?
Tęsiant tokią mintį – tai kam mums tada Vyriausybė? Jeigu ji už nieką neatsakinga, nieko nedaro, patys žmonės savitvarka užsiiminės. Klausykite, Vyriausybė formuoja politiką, nusimato tikslus, turi resursus, elektros kainų regurializavimas nenusileido iš dangaus, jis buvo sugalvotas šios Vyriausybės. Taip, tai Europos direktyvų įgyvendinimas, bet už gerą įgyvendinimą yra atsakinga Vyriausybė. Ir čia yra problema.
Šitas klausimas turi dvi dedamąsias. Viena dedamoji – taip, ateina klausimas iš Europos Komisijos, tarsi ne mes pamatėme. Ne mes sugalvojome koronavirusą, jis pats atėjo. Ne mes pradėjome karą Ukrainoje, jis atėjo pas mus. Ir šiuos klausimus turime spręsti.
Bet yra antras dalykas – kad bespręsdama, turi spręsti juos kaip galima efektyviau. O kada tu sprendi ir vietoje geriau padarai, kad nugrimztume į balą dar labiau, tai yra problema. Šitoje dalyje Vyriausybė yra visiškai atsakinga ir turėtų kažką daryti.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.