Pasak etiketo eksperto Armino Lydekos, prezidentas šioje vietoje neturėjo kitos išeities ir pasielgė teisingai.
„Neįmanoma, kad prezidentas vienu lietsargiu uždengtų ir save, ir savo sutuoktinę, ir dar visą berniukų chorą. Tad kitos išeities prezidentas neturėjo, kaip sakyti kalbą ir kiek įmanoma, savo lietsargiu pridengti greta esančius žmones.
Labai liūdna, kad renginio organizatoriai nepagalvojo apie vaikų chorą, kad berniukai turėjo mirkti lietuje. Nereikia renginio organizatorių klaidų permesti prezidentui. Renginio organizatoriai nepagalvojo, kad Lietuvoje vasarą kartas nuo karto lyja lietus. Nenumatė nei pastogės, nei berniukams leido ar informavo, kad atsineštų lietsargius ar apsiaustus, kaip padarė mergaičių choras.
Nuotraukoje mes visi matome vieną mažą berniuką, kuris mirksta lietuje ir net truputį dreba nuo drėgmės, tai, be abejo, sukelia nepasitenkinimą ir liūdesį, kad iš tiesų skriaudžiamas vaikas. Šioje situacijoje ne prezidento tai problema, o renginio organizatorių“, – tv3.lt kalbėjo etiketo žinovas.
Jei prezidentas vis dėl to būtų savo lietsargį atidavęs berniukams?
„Jei jis pats būtų mirkęs lietuje, tai tikrai nebūtų geresnė išeitis. Po tuo lietsargiu visų berniukų jis nesutalpins, kaip ir neatsakys į visų berniukų klausimus.
Jei prezidentas būtų atidavęs skėtį, būtų kilusi dar didesnė diskusija: kodėl du ar trys berniukai tapo privilegijuotais, atsistojo po prezidento lietsargiu, o visas choras mirko lietuje. Kol lietsargis būtų perdavinėjamas vieniems ar kitiems berniukams, kiek ten jų tilptų, spaustųsi, grūstųsi, tai būtų blaškomas renginys ir būtų sujauktas scenarijus. Taip būtų daug daugiau problemų“, – kalbėjo pašnekovas.
A. Lydeka abejojo, ar nors vienas pasipiktinęs žmogus galėtų pateikti patarimą, ką tokioje situacijoje padaryti kitaip.
„Alternatyvūs variantai: atiduoti savo lietsargį berniukams, bet vis tiek visų berniukų nesutalpinsi. Trys berniukai nebebus šlapi, bet dar dešimt ar dvidešimt bus sumirkusių. Ar solidariai su mirkstančiais berniukais prezidentui pačiam suskleisti lietsargį ir mirkim lietuje visi. Šalia šlapių berniukų dar bus ir šlapias prezidentas. Ar dar yra kokia alternatyva? Nėra kitos alternatyvos prezidento situacijoje“ , – sakė ekspertas.
Pasak A. Lydekos su skėčiais nuolat pasitaiko kuriozinių situacijų tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse.
G. Nausėda kritikos sulaukė balandžio 17 dieną, kai prie prezidentūros spaudos konferencijoje pasitaikius šlapdribai skėtis buvo greitai išskleistas virš prezidento galvos, o gestų kalbos vertėja neskubėjo pasirūpinti.
„Lauke surengę konferenciją renginio organizatoriai turėjo pagalvoti, kad gali atsitikti taip ir turi būti numatę lietsargius. Vadovybės apsaugos departamento atstovai prasidėjus lietui tvarkingai atliko savo funkciją ir tvarkingai skėtį išskleidė virš prezidento galvos. Jie atliko savo darbą, kas jiems buvo privalu. Prezidentas toliau atliko savo darbą ir atsakinėjo į žurnalistų klausimus.
Labai gaila, kad renginio organizatoriai nenumatė tokios situacijos ir nebuvo paruošę lietsargio vertėjai. Abiem reikalingi lietsargiai, kad galėtų savo funkciją vykdyti toliau: ir atsakinėti į klausimus, ir versti tuos atsakymus
Kai panašioje situacijoje vėl pradėjo lynoti, tai prezidentas nutraukęs klausimus ir atsisukęs į apsaugos darbuotoją pasakė: iš pradžių nuo lietaus uždenkite vertėją, nes paskui vėl gausiu pylos. Ne prezidento ir ne apsaugos darbuotojų darbas vertėjams nešioti lietsargius ir būtų labai keista, jei susikeistų savo funkcijomis ir darbais“, – sakė ekspertas.
A. Lydeka prisiminė 2013 metus, kai Lietuvoje buvo kritikuojama tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė, kai viešint Izraelio prezidentui Shimonui Peresui virš judviejų galvų nešė skėtį.
„Prezidentė greitai išsprendė problemą laikydama lietsargį virš jo galvos. Aišku, ji pasielgė visiškai neprotokoliškai. Tiesiog žmogiškai pagelbėjo svečiui. Bet vertinant iš protokolinės pusės, taip neturėjo atsitikti ir taip neturėjo būti“, – teigė A. Lydeka.