Pasak jo, svarbu neatidarinėti įtarimą keliančių laiškų elektroniame pašte, juos atidžiai sekti. Ekspertas ragina stebėti ir svetaines, kurių nuorodą norite paspausti, mat jos gali būti padirbtos. Kaip apsaugoti savo anketą, kol ne vėlu? Ką savo paskyroje turėtų atlikti kiekvienas?
Ekspertas sako, kad dažniausiai sukčiai pasitelkia elektroninio pašto laiškus, kuriuos išsiuntę tikisi lengvo grobio. Anot M. Pareščiaus, reikia būti labai atsargiems atidarinėjant nuorodas, kurios ateina į elektroninį paštą, jei kažkas negero vis tik vyktų su socialinio tinklo anketa, pranešimo reiktų tikėtis „Fcaebook“ aplikacijoje, o ne el. paštu. Netekus anketos ji gali atsidurti sukčių rankose, vėliau už ją gali paprašyti pinigų arba ją pilnai panaikinti.
„Tai dažniausiai ir yra, jums siunčia elektroniniu paštu informaciją, kad yra kažkokios tai problemos su jūsų konkrečia anketa. Jūs nežiūrėdami, kas tai siunčia, tą nuorodą spaudžiate, tada prašo autorizuoti, surenkat slaptažodį savo tikrą, kur jie atiduoda kažkokiems sukčiams.
Visų pirma, reikia būti atsargiems atidarinėjant bet ką, kas ateina elektroniniu paštu. Jeigu yra kažkokie panašūs atvejai, visų pirma pačiam jungtis ne per nuorodas, o jūsų „Facebook“ aplikacijoje, jūsų „Instagram“ aplikacijoje, bus palikta žinutė, jeigu tikrai bus kas susiję su įtartina veikla ir tik ten pildyti informaciją, jokių išorinių nuorodų, jokių spaudinėjimų, nes aš galiu apsimesti bet kuo. Jei jūs patikėsite el. laiškais ir prarasite visus duomenis, tą pačią anketą, o už anketą paskui prašo pinigų arba pilnai ją uždaro“, – teigė kibernetinio saugumo ekspertas.
Anot M. Pareščiaus, svarbu atsižvelgti į tai, kad jei „Facebook“ platforma prašo identifikavimo ir reikia pateikti asmens dokumentą, būtina įsitikinti, kokioje svetainėje esate. Ekspertas sako, kad jei esate sukčiaus inicijuotame puslapyje – anketa bus perleista jam.
„Viskas priklauso nuo to, kur jūs tai kelinėsite, jeigu jūs tai kelsite „Facebook“ tikrame puslapyje, „Instagram“ tikrame puslapyje, tai tada viskas yra gerai, nes tai yra jūsų veiksmas, kurį jūs inicijavote jų platformoje, o ne pas save. Jeigu jūs tai inicijavote pas mane, kaip hakerį (asmuo naudojantis savo žinias ir priemones, norėdamas neteisėtai prieiti prie apsaugotų resursų, aut. past.) platformoje, tai čia lygiai taip pat, kaip išeiti į gatvę ir pradėti pinigus dalinti“, – sako M. Pareščius.
Ką pataria daryti „Facebook“ administratoriai
1. Jeigu jums reikia patvirtinti savo vardą ir pavardę „Facebook“ arba praradote prieigą prie savo paskyros, galime jus paprašyti atsiųsti kokio nors dokumento, kuriame nurodyti jūsų vardas ir pavardė, kopiją. Yra keletas skirtingų tokių dokumentų tipų, įskaitant valstybės išduotus asmens tapatybės dokumentus su nuotrauka, nevyriausybinių organizacijų išduotus asmens tapatybės dokumentus, oficialius liudijimus ar licencijas, kuriose nurodyti jūsų vardas ir pavardė, arba kitus fizinius dokumentus, pvz., žurnalo prenumeratos kvitą ar paštu gautą laišką.
2. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, suteikiant reklamuotojams leidimą rodyti reklamas, susijusias su socialinėmis problemomis, rinkimais ar politika, gali būti taikomi specialūs asmens tapatybės patvirtinimo reikalavimai.
Pateikite tik reikiamus dokumentus. Jeigu pateiksite daugiau dokumentų negu reikia, jų peržiūros procesas gali užtrukti.
3. Norėdami išvengti netikrų asmens tapatybės dokumentų ir kitų pažeidimų, nepriimame nuotraukų, kurios buvo pakeistos skaitmeniniu būdu siekiant paslėpti informaciją.
4. Galite fiziškai uždengti bet kokią nebūtiną savo asmens tapatybės dokumento informaciją, prieš jį fotografuodami.
Primenama, kad kai kurie sukčiai yra tikri profesionalai, kurie išmano savo „darbą“, todėl labai lengvai gali sukurti netikrą „Facebook“ susirašinėjimą ar svetainę, kuri, iš esmės, niekuo nesiskirs nuo tikrosios.
„www.facebook.com yra pagrindinė svetainė, kuria jūs naudojatės ir www.instagram.com, visa kita yra elektroninis paštas. Sukčius gali padirbti žinutes, sukčius gali padirbti elektroninį paštą, sukčius gali padirbti „Facebook“ viduje susirašinėjimą, kuris gali atrodyti, kaip vienas prie vieno. Niekuo jie nesiskirs, nes jis yra profesionalas, jis daro tiesiog kopiją“, – teigia M. Pareščius.
Kaip apsaugoti savo paskyrą naudojant „Dviejų faktorių autorizaciją“
Dviejų veiksnių autentifikavimas – tai saugos funkcija, kuri, kaip ir slaptažodis, padeda apsaugoti jūsų „Facebook“ paskyrą. Jei nustatysite dviejų veiksnių autentifikavimą, bus prašoma įvesti specialų prisijungimo kodą arba bandymą prisijungti patvirtinti kiekvieną kartą, kai kas nors bandys prie sistemos „Facebook“ prisijungti iš neatpažintos naršyklės ar mobiliojo įrenginio.
Taip pat galite gauti įspėjimus, kai kas nors bando prisijungti iš neatpažintos naršyklės ar mobiliojo įrenginio.
Norėdami įjungti dviejų veiksnių autentifikavimą:
1. Eikite į skiltį „Saugos ir prisijungimo nustatymai".
2. Slinkite žemyn iki skilties „Naudoti dviejų veiksnių autentifikavimą“ ir spustelėkite „Redaguoti“.
3. Pasirinkite saugos metodą, kurį norite įtraukti, ir vykdykite ekrane pateikiamas instrukcijas.