Plačiau apie D. Trumpo pergalę ir kokią įtaką ji turės Lietuvai – eksperto analizėje socialiniuose tinkluose.
„Tad optimisto ir pesimisto užrašai apie Trumpą iš Lietuvos.
Jei norite optimizmo:
- Trumpas žada didinti JAV gynybos biudžetą. Demokratai prioriteto tam neteikė. Pavyzdžiui, Bideno administracija 2025 m. prašo Kongreso didinti gynybos išlaidas 1 proc. – mažiau, nei infliacijos lygis. Nors didinti gynybos išlaidas dėl valstybės skolos nebus paprasta, gausesnis gynybos biudžetas stiprina atgrasymo aspektą visoms JAV priešininkėms.
- Trumpas žada didesnę naftos gavybą. Tai sudaro prielaidas globalios naftos mažėjimui, kuri turėtų tiesioginį ir itin neigiamą poveikį Rusijai. Demokratai daugiau dėmesio skiria klimato kaitos suvaldymui, nors ir prie jų naftos gavyba 2023 m. pasiekė rekordinius skaičius.
- Trumpas pirmojoje kadencijoje kritikavo NATO dėl menkų gynybos išlaidų bei tokiu būdu prisidėjo prie jų augimo. Trumpas taip pat kritikavo Vokietiją dėl „Nord Stream 2“ dujotiekio projekto, kuriam Bideno administracija sankcijų nepritaikė – laikas parodė, kad jis (ir Lietuva, Lenkija bvalstybės) buvo teisus.
- Trumpas pirmasis Ukrainai pradėjo siųsti letalinę ginkluotę dar iki didelio masto invazijos. Obamos administracija ukrainiečiams, nepaisant jų prašymų, teikė tik neletalinę paramą.
- Prie Trumpo JAV karių kuopa Lietuvoje išaugo į batalioną.
Jei norite pesimizmo:
- Didelę dalį užsienio politikos sprendimų sąlygojo ne pats prezidentas, o jo komanda. Pirmosios kadencijos Trumpo komanda buvo gausi tradicinių, „vanagiškos“ užsienio politikos Respublikonų. Dabar Trumpą supa kiti žmonės, įskaitant Ukrainos giliai nemėgstantį viceprezidentą JD Vance’ą (pvz., jis kaip doras krikščionis kritikuoja Ukrainą dėl uždarinėjamų rusų ortodoksų bažnyčių). Be to, greta Trumpo per neseną susitikimą su Volodymyru Zelenskiu sėdėjo NATO/Ukrainos skeptikas Richardas Grenellis. Tad teigti, kad Trumpo pirma ir antra kadencijos sutaps – drąsu.
- Net ir tie buvę Trumpo komandos nariai, kurie netapo jo aštriais kritikais, negali suprasti jo asmeninių simpatijų Vladimirui Putinui. Pvz., jis mėgo susitikimuose savo patarėjams pasidžiaugti, jog jį giria toks lyderis kaip Putinas.
- Kampanijos metu Trumpas bene dažniausiai minėjo VIktorą Orbaną kaip puikų politiką. Prorusiškų nuostatų neslepiantis Vengrijos premjeras rado kelią į Respublikono širdį, nors su juo ryšį megzti bandė ir, pvz., Lenkijos prezidentas Andžejus Duda (negirdėjau jo minint nei karto).
- Respublikonų partija yra kaip niekada Trumpo kišenėje. Pirmoje kadencijoje dalis partijos elito, ypač Senate, buvo atvirai skeptiški dėl prezidento. Ir neskubėdavo remti jo iniciatyvų. Artimiausius dvejus metus - ypač perėmę Senato daugumą ir, tikėtina, išlaikę dominavimą Atstovų rūmuose - Respublikonai bus priklausomi nuo Trumpo.
- Trumpas žada įvesti muitus ne tik Kinijai, bet ir, potencialiai, ES. Senajame žemyne ir taip buksuojant didžiausiai ekonomikai Vokietijai, tokios priemonės galėtų turėti itin neigiamų pasekmių“, – rašė L. Kojala.
Norint laimėti rinkimus, reikia surinkti mažiausiai 270 rinkikų balsų, – agentūros AP duomenimis, D. Trumpas šiuo metu renka 267. Jo varžovės Kamalos Harris krepšelyje yra 224 rinkikų balsai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Dabar visiems egZpertams - šokas. Reikia laiko iki vakaro, kad odą pakeistų ir visiems parodytų, kaip jie visi iš tikro Trumpą myli :-D