Dauguma Čekijos gyventojų mano, kad jų euroskeptiškai nusiteikęs prezidentas Vaclavas Klausas yra įtakojamas Maskvos, tokią nuomonę išsakė Čekijoje veikiančio „Europeum“ instituto analitikas Lukas Pachta.
Kokia padėtis yra dabar, kai atsistatydino Mireko Topolaneko vyriausybė? Ar bus formuojama naujoji Vyriausybė ar M. Topolanekas laikinai eis ministro pirmininko pareigas?
Niekas tiksliai nežino. Viskas priklausys nuo prezidento Vaclavo Klauso sprendimo. Jis dabar pagrindinis žaidėjas.
Ar padidės jo įtaka?
Būtent. Jis skiria naują ar palieka dabartinę ministro pirmininko kandidatūrą. Šiuo metu visiems kyla klausimas ar jis paskirs M. Topolanką premjeru ar ne. Iš anksto to pasakyti niekas negali, nes V. Klausas yra nenuspėjamas.
Kai Briuselio žurnalistai klausė ar Čekijos pirmininkavimui pavojaus nekelia tai, kad šaliai vadovauja euroskeptiškasis prezidentas, M. Topolanekas juos bandė nuraminti sakydamas, kad V. Klauso galios yra ribotos. Tačiau dabar padėtis pasikeitė ir V. Klausas stengsis kiek galima ilgiau išlaikyti savo įtaką…
Tai tiesa, jis bandys tai padaryti. Greičiausiai jis vėl paskirs M.Topolaneką premjeru. Tačiau ar Topolanekui pavyks užsitikrinti parlamento paramą, kuris jį atstatydino. Panaši padėtis ir su Lisabonos sutartimi. Nors sutartį patvirtino žemesnieji rūmai, tačiau dabar ji užstrigo Senate. Jame yra daug buvusių parlamento narių, kurie skeptiškai žiūri į šią sutartį. Nemažą įtaką Senatui daro ir V. Klausas.
Kaip bus su JAV prezidento Baracko Obamos vizitu balandžio 5 d.? Ar jį priiminės V. Klausas?
Ne, jį sutiks M. Topolanekas, kuris laikinai eina ministro pirmininko pareigas. Klausimas kaip pats B. Obama jausis šioje situacijoje. Kad jis atvyks neabejojama, nes B. Obama Prahoje sakys kalbą. Kas liečiant susitikimus su M. Topolaneku ir V. Klausu, tai tebus tik rankų paspaudimai, darbinio susitikimo su jais nenumatyta.
Gal Vaclavo Havelo (buvęs Čekijos prezidentas) buvimas šalimais padėtų B. Obamai jaustis patogiau?
Taip, Havelas susitiks su B. Obama, bet tai bus privatus pokalbis.
Ko jus tikitės iš B. Obamos vizito? Ar jis pagaliau paviešins savo planus dėl raketinio gynybos skydo dėl kurio gali užstrigti Lisabonos sutarties ratifikavimas?
Manau, kad B. Obama paskelbs, jog raketinis skydas nėra prioritetinė programa. Jis to nepasakys tiesiai, bet kažko panašaus galime tikėtis.
Jus atstovaujate pro-europietišką Čekijos analitinį institutą. Kaip vertinate savo šalies pirmininkavimą Europos Sąjungai?
Iš esmės vertinčiau teigiamai. Jie jau daug pasiekė. Nesitikėjau, kad paskutinis Europos Vadovų Tarybos susitikimas praeis taip sėkmingai. Nelyginu su Prancūzija, bet lyginant su Slovėnija, aš manau, kad jiems sekasi gerai.
Galite tai pavadinti sąmokslo teorija, bet ar jautėsi Rusijos įtaka nuverčiant M. Topolaneką?
Dalis žmonių teigia, kad Rusija daro įtaką V. Klausui ir jo partijai. Be abejo, Rusijos interesuose yra destabilizuoti Čekijos vyriausybės veiklą, destabilizuoti visos Europos Sąjungos veiklą bei pakenkti Lisabonos sutarties priėmimo procesui.
Tačiau ar galite pateikti konkrečių pavyzdžių, kurie patvirtintų glaudžius V. Klauso ir Rusijos santykius?
Tokių pavyzdžių yra daug! Jo knygos leidimą iš dalies finansavo “Lukoilas” (Rusijos naftos kompanija), jis vienintelis iš Europos lyderių, kuris nekritikavo Rusijos veiksmų Gruzijoje, neseniai buvo susitikęs su aukščiausia „Lukoilo“ vadovybe, yra daug įtartinų faktų… Jo partijos pirmininkas neseniai buvo paskirtas vienos Čekijos įmonės, kurią įsigijo „Gazprom“, tarybos pirmininku.
Manote, kad Maskva siekia susilpninti Europos Sąjungą?
Taip. Tačiau tai jie daro labai protingai ir labai profesionaliai.
Lukas Pachta yra „Europeum“ politinis analitikas. Jo pagrindinė mokslinių tyrimų sritis apima dabartinius politinius įvykius Europoje, ES institucinę reformą ir ES užsienio politiką.
Parengta pagal EurActiv informaciją, esnaujienos.lt