Įtakingiausių OPEC valstybės narių pareiškimas apie pasirengimą padidinti naftos eksportą 1,5-2 milijonais barelių per dieną šiek tiek pažabojo naftos kainas pasaulio rinkose. Pirmadienį (01.06) OPEC naftos krepšelio kainų vidurkis smuko nuo 30,83 JAV dolerio iki 30,71 JAV dolerio, o Niujorko biržoje antradienį naftos kaina sumenko daugiau kaip 1 JAV doleriu.
Niujorko prekių biržoje (NYMEX) naftos kaina vasario mėnesio sandoriams antradienį sumenko 1,1 JAV dolerio, arba 3,4 procento, ir sudarė 31 JAV dolerį už barelį. Per pirmąsias dvi savaitės dienas šios naftos kaina smuko daugiau kaip 2 JAV dolerius.
Apie pasirengimą padidinti naftos gavybos ir eksporto apimtis jau paskelbė Saudo Arabija, Kuveitas ir Jungtiniai Arabų Emyratai. Be to, OPEC duomenimis, Rusija ir Meksika taip pat sutinka imtis atitinkamų priemonių ir prisidėti prie OPEC pastangų stabilizuoti situaciją naftos rinkoje.
OPEC nuomone, naftos tiekimo padidinimas 2 milijonais barelių per dieną turėtų sustabdyti kainų augimą ir grąžinti kainas į 22-28 JAV dolerių už barelį intervalą.
Tačiau, ekspertų įsitikinimu, užtikrinti spartų kainų kritimą naftos karteliui nepavyks. Pirmiausia praktika rodo, jog rinka reaguoja į OPEC naftos eksporto apimčių kitimą su vieno pusantro mėnesio vėlavimu. Antra, rinkos poreikius didele dalimi nulemia JAV planai papildyti savo naftos saugyklas, jose naftos atsargos sumažėjo iki žemiausio per pastaruosius 25 metus lygio.
Tuo tarpu OPEC prezidentas Abdullah al-Attiyah (Abdula al Atijas) pareiškė, jog tikslios OPEC gavybos padidinimo apimtys kol kas nebuvo nustatytos.
Ateinantį sekmadienį OPEC valstybių narių naftos ir energetikos ministrai surengs Austrijos sostinėje neeilinį susitikimą.
Savo ruožtu Meksikos vyriausybė trečiadienį pareiškė nerimaujanti dėl situacijos pasaulio arenoje, dėl to "sutrikdomas patikimas ir prognozuojamas naftos tiekimas sąžiningomis ir tinkamomis kainomis".
Kaip pažymima Meksikos energetikos ministerijos pareiškime, Meksika "patvirtina esanti pasirengusi siekti stabilumo pasaulio naftos rinkoje ir yra pasiryžusi imtis atitinkamų veiksmų, kad būtų subalansuota pasiūla ir paklausa". Meksika yra viena iš didžiausių pasaulyje nepriklausomų naftos gamintojų. Praėjusiais metais pagal naftos eksportą į JAV ši šalis užėmė pirmą vietą tarp visų naftos eksportuotojų į JAV.
Tuo tarpu Norvegija antradienį pareiškė negalėsianti padidinti naftos gavybos ir eksporto. Rusija savo ruožtu ketina bendradarbiauti su OPEC ir žada prisidėti prie pastangų stabilizuoti situaciją pasaulio naftos rinkoje.
ITAR-TASS-Reuters-ELTA