Naujieną apie D. Trumpo pokalbį su V. Putinu cituodamas informuotų šaltinių žodžius sekmadienį pranešė dienraštis „The Washington Post“. Vis dėlto lieka neaišku, kad šis pokalbis apskritai įvyko, nes Kremlius tą neigia.
Per pokalbį D. Trumpas trumpai palietė žemės klausimą, sakė šaltiniai, bet pats apie tai informacijos neatskleidė. Privačiai JAV prezidentas yra išreiškęs paramą galimam susitarimui, pagal kurį Rusija galėtų pasilikti dalį okupuotos teritorijos.
Remiantis anoniminių šaltinių suteikta informacija, straipsnyje teigiama, kad D. Trumpas taip pat užsiminė apie JAV karių dislokavimą Europoje. Nurodoma, kad tokiu būdu būtų siekiama taikos Europoje.
Linas Kojala įvertino: tai nėra palanku Ukrainai
Politologas Linas Kojala paaiškino, kad tokie skambučiai nėra neįprasta praktika, tačiau esą didesnė dilema kylą dėl to, kad Kremlius neigia, jog šis pokalbis su JAV prezidentu įvyko.
„Ta aplinkybė turbūt yra šiek tiek netikėta. Galbūt iš dalies susijusi su Kremliaus noru paskleisti papildomą abejonę“, – kalbėjo politologas.
Vis dėlto patikino, kad kol kas neaiški D. Trumpo saugumo politikos komanda, todėl belieka tik laukti komandos paskyrimo ir tuomet paaiškės jo politikos kryptis.
„Dabar ta situacija, kai tas pokalbis arba įvyko, arba neįvyko, yra daug dviprasmybių, tai turbūt tas chaosas, kuris šiuo metu kyla susijęs su šituo klausimu, nėra palankus Ukrainai, nes skleidžia dar papildomas abejones ir taip neapibrėžtam laikotarpiui“, – paaiškino jis.
Trumpas esą siekia parodyti, kad galia Vakarų pusėje
L. Kojalos, supratimu D. Trumpas, tariamas teiginys, kad Europoje dėl saugumo būtų dislokuojami kariai, gali reikšti jau dislokuotus karius Europoje.
„Jeigu buvo tokia retorika, ji atspindėtų „Taikos per galią“ logiką, kurią pristatinėjo Trumpas kampanijos metu siekdamas parodyti, kad galia yra Vakarų pusėje ir JAV galią esant reikalui naudotų, parodant, kad Rusija nėra vienvaldė šeimininkė.
Kitaip tariant, ne tai, kad pasiduotų Rusijos bauginimams, bet parodo, kad turi galią ir su jos pagalba tikėsis su Kremliumi pasiekti tam tikrą sutarimą“, – paaiškino jis.
Buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas, gynybos ir saugumo ekspertas Aurimas Navys spėlioti, ar pokalbis visgi įvyko, nesiryžo. Tačiau paklaustas, kam būtų palanku meluoti apie tokio pokalbio buvimą, sakė, kad nebent JAV žiniasklaidai.
„Čia labai keista, bet aš negaliu nieko pakomentuoti šita tema. <...> Tai turbūt mes kalbame apie tą pačią žiniasklaidą, kuri yra komercinė ir nori, kad akcininkas užsidirbtų“, – tikino A. Navys.
Taip pat nesutiko pakomentuoti anoniminiais šaltiniais paremtą JAV žiniasklaidoje minimą tariamą karių dislokavimą Europoje.
Ukraina neigia, kad žinojo apie JAV ir Rusijos vadovų skambutį
Ukrainos vyriausybei buvo pranešta apie šį pokalbį ir, kaip teigiama, ji jam neprieštaravo, rašo „The Washington Post“. Tačiau Ukraina teigė apie pokalbį nežinojusi.
Tačiau Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Heorhijus Tychijus paneigė pranešimus, kad Kyjivas buvo iš anksto informuotas apie išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbį telefonu. Taip teigia „Reuters“.
„[The Washington Post] pranešimai, kad Ukrainos pusė buvo iš anksto informuota apie minėtą pokalbį, yra klaidingi. Taigi, Ukraina negalėjo nei pritarti, nei paprieštarauti šiam skambučiui“, – „Reuters“ sakė H. Tychijus.
Laikraštis „The Washington Post“, remdamasis informuotais šaltiniais, teigė, kad D. Trumpas ir V. Putinas ketvirtadienį kalbėjosi telefonu ir aptarė karą Ukrainoje. Jame teigiama, kad Kyjivas buvo informuotas apie skambutį ir neprieštaravo, kad pokalbis įvyktų.
Kremlius neigia, kad V. Putinas ir D. Trumpas kalbėjosi telefonu
Pirmadienį Kremlius paneigė JAV žiniasklaidos pranešimą, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas praėjusią savaitę kalbėjosi telefonu apie Ukrainos konfliktą.
„The Washington Post“ sekmadienį pranešė, kad D. Trumpas ketvirtadienį telefonu kalbėjosi su V. Putinu ir jam sakė nekurstyti konflikto.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas žurnalistams pareiškė, kad pranešimas yra „visiškai melaginga informacija“, ir neigė, jog būta kokio nors skambučio.
Po pergalės rinkimuose kalbėjo su V. Zelenskiu
Po pergalės JAV prezidento rinkimuose jis susisiekė su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, o prie pokalbio vėliau prisijungė ir „Tesla“ įkūrėjas Elonas Muskas.
Kaip rašo portalas „Axios“, D. Trumpas trečiadienį įvykusio pokalbio metu esą nuramino V. Zelenskį.
Be to, šiame pokalbyje, pasak kelių šaltinių, dalyvavo ir E. Muskas.
Publikacijoje rašoma, kad pokalbis su V. Zelenskiu truko 25 minutes, o skambutis buvo surengtas netrukus po to, kai D. Trumpas viešai paskelbė apie savo pergalę JAV prezidento rinkimuose.
Esą pokalbio metu D. Trumpas taip pat patvirtino V. Zelenskiui, kad Ukraina nepraras JAV užnugario, tačiau daugiau detalių, ar ginkluotė ir toliau bus tiekiama taip pat, kaip ir dabar, nebuvo atskleista.
Taip pat pažymima, kad per pastaruosius du mėnesius tarp D. Trumpo komandos narių ir V. Zelenskio vyko privatūs pokalbiai.
Trys šaltiniai portalui esą patvirtino ir tai, kad pats V. Zelenskis pripažino, jog pokalbis su D. Trumpu „praėjo gerai“ ir „nepadidino nerimo dėl D. Trumpo pergalės“.
Kitai žiniasklaidos priemonei „NBC News“ interviu metu D. Trumpas patvirtino, kad jis kalbėjosi telefonu su V. Zelenskiu, tačiau daugiau detalių neatskleidė.
D. Trumpas leido suprasti, kad reikalaus nuolaidų ir iš Ukrainos, ir iš Rusijos
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas leido suprasti, kad reikalaus nuolaidų tiek iš Kyjivo, tiek iš Maskvos, rašo „Bloomberg“.
D. Trumpas jau surengė keletą pokalbių telefonu su Europos lyderiais.
Jis supranta, kad jis negali priversti Ukrainos daryti nuolaidų Rusijai, negaunant mainais tam tikrų nuolaidų iš Maskvos. Apie tai rašo „Bloomberg“, remdamasi informuotais pašnekovais.
JAV prezidentas Joe Bidenas ir Ukraina baiminasi, kad, D. Trumpui esant valdžioje, gali sustoti JAV teikiama pagalba, kuri vaidina lemiamą vaidmenį kovojant su rusų invazija.
Po to, kai 2022 m. vasarį Rusija užpuolė Ukrainą, J. Bidenas ir V. Putinas jokių kontaktų nepalaikė.
Nepatvirtintais leidinio „The Wall Street Journal“ duomenimis, buvęs JAV prezidentas D. Trumpas pastaraisiais metais ne kartą kalbėjosi su V. Putinu.
Žadėjo pirmąją darbo dieną susodinti Ukrainą ir Rusiją prie derybų stalo
Kaip anksčiau skelbė žiniasklaida, vienas iš išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo tikslų, kuriuos jis nori įgyvendinti pirmąją prezidentavimo dieną yra susodinti Ukrainą ir Rusiją prie derybų stalo.
Leidinys AP pastebi, kad D. Trumpas yra sakęs, jog nebus diktatoriumi, „išskyrus pirmąją dieną“.
Jis taip pat yra teigęs, kad tapęs prezidentu, karą Ukrainoje užbaigtų per 24 val.
D. Trumpo spaudos sekretorė Karoline Leavitt po to, kai D. Trumpas buvo paskelbtas rinkimų nugalėtoju, televizijai „Fox News“ sakė, kad dabar jis galės „derėtis dėl taikos susitarimo tarp Rusijos ir Ukrainos“.
„Tai apima ir tai, kad jau pirmąją dieną Ukraina ir Rusija sės prie derybų stalo, kad užbaigtų šį karą“, – nurodė ji.
Sekmadienį pasirodė informacija, kad D. Trumpas telefonu kalbėjo su Vladimiru Putinu. Vis dėlto Kremlius šią informaciją pirmadienį paneigė, o Ukraina pareiškė, kad apie pokalbį nebuvo informuota.