Apie tai, ar žmonės liks įkalinti fonduose, ar galės pasitraukti, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo ekonomistas, Lietuvos socialinės apsaugos ir pensijų sistemos bendraautorius Teodoras Medaiskis ir socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.
Kaip jūs vertinate dabartinę pensijų kaupimo ir automatinio įtraukimo sistemą?
T. Medaiskis: Manau, kad automatinis įtraukimas kelia nepasitenkinimą ir papildomas problemas, nes vis atsiranda tokių, kurie nežinojo, nepamatė ir niekaip to negalim pataisyti. Galbūt galima svarstyti variantą, kad žmogus būtų įtraukiamas tik su jo paties aiškiu apsisprendimu, patvirtinimu, kad nori dalyvaut. Reikėtų šiek tiek pakeisti visą naratyvą, paaiškinti, kad dalyvauti yra naudinga, bet į dalyvavimą įtraukti tik esant žmogaus sutikimui. Manau, kad tai būtų mažiau prieštaravimų kelianti tvarka.
M. Šiurkus: Ministerija yra pateikusi siūlymus, kad pensijų kaupimo būtų galima atsisakyti ne iki liepos mėnesio, bet jau pradėjus dirbti bus duotas dar 3 mėnesių laikotarpis. Tai reiškia, kad žmogus jau pamatęs, kad atlyginimas yra sumažėjęs dėl nuskaičiavimo į II-os pakopos pensijų fondą, turės apsispresti per 3 mėnesių laikotarpį. Taigi, net ir tie, kurie buvo įtraukti netyčia ir galbūt apie tai nesužinojo, turės galimybę pasitraukti ir susigrąžinti įmokas.
Žmonės sako, kad, jei tik būtų galimybė, iš fondų čia ir dabar išsiimtų pinigus. Ką rodo toks gyventojų požiūris, kaip manote?
T. Medaiskis: Tai rodo tam tikrą nerūpestingumą, dabartiniai interesai yra svarbesni už būsimuosius poreikius. Tai reiškia, kad žmonės pasitiki socialinio draudimo sistema, kad ji veiks pakankamai sėkmingai. Ta sistema tikrai visada apsaugos, bet labiau kukliu ar vidutiniu mąstu, didesnę apsaugą senatvėje galėtų garantuoti papildomos santaupos.
Kaip galvojate, ar dabartinis atsisakymas iki liepos 1 d. ir daug pranešimų negavimas galėjo būti susijęs su tuo, kad žmonėms yra truputį neaišku, kaip bus su pensijų kaupimu?
T. Medaiskis: Akivaizdu, kad tai gali būti priežastis. Viceministras sakė, kad yra maždaug toks pat kiekis atsisakiusiųjų, kaip visada. Aš būčiau prognozavęs, kad bus daugiau atsisakiusiųjų dalyvauti, nes situacija yra neapibrėžta. Galų gale baikim su tuo pakopų reformavimu, padarykim taip, kad kokius 10 metų ji nebūtų kaitaliojama, nes tai smarkiai demotyvuoja dalyvaut.
Kaip jūs manote, viceministre, ar tai įmanoma?
M. Šiurkus: Seimui turbūt reikėtų užduoti tokį klausimą. Esame skaičiavę, kad nuo sistemos sukūrimo ji buvo keista apie 15 kartų. Tai aišku, kad tai sukelia tam tikrą neužtikrintumą ir sąlygoja sprendimus, kuriuos žmonės turi padaryti dėl savo ateities.
Gal galėtumėte patarti, kaip gyventojams būtų geriausia investuoti?
T. Medaiskis: Turbūt labai nedidelė dalis gyventojų žinotų, kaip reikėtų tą daryti. Man atrodo, kad neinvestuojama iš dalies dėl to, kad nelabai pasitikima tarpininkais. Žmonės net yra linkę manyti, kad tarpininkai ką nors siūlo savanaudiškai, bijo, kad investuotos lėšos nuvertės. Visa tai ir pristabdo investavimą. Manau, kad reikėtų sustiprinti pasitikėjimą tarpininkais, bankais, konsultantais. Nes niekada nebus taip, kad visi būtų tokie aktyvūs, kad galėtų investuoti patys.
Visą pokalbį rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.