• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europa privalo reformuotis, ir tai turi daryti greitai, teigia Europos Komisija (EK) ir ragina Europos Sąjungos (ES) nares didžiausią dėmesį sutelkti į jaunimo nedarbo problemą. Lietuvai EK daugiausia siūlo reformuoti darbo, pensijų, socialinės apsaugos, mokesčių sistemas.

REKLAMA
REKLAMA

„Europai reikia sutarti dėl politikos, kuri būtų gera ne tik Sąjungai, bet ir kiekvienai valstybei narei, - žiniasklaidai sakė EK pirmininkas Jose Manuelis Barroso. – Kadangi dabartinė krizė yra ne tik struktūrinė, bet ir ciklinė, šalys turi imtis didesnių reformų.“

REKLAMA

Pasak J. M. Barroso, ES šalių analizė parodė, kad šalys gali nuveikti žymiai daugiau tam, kad atsigautų po krizės.

Europos Komisija išskyrė 17 galimų reformų sričių ir pateikė kiekvienai šaliai specifines rekomendacijas. Lietuvai rekomenduojamos reformos 12-oje išskirtų sričių.

Nedarbo problemos

Pirma problema, kurią padėtų išspręsti reformos – finansavimo trūkumas. „Pagrindinė problema yra prieigų prie skolinimosi trūkumas. Ypač tai jaučia mažos ir vidutinės įmonės. Mums reikia suteikti įmonėms alternatyvų bankų paskoloms“, – sakė EK vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmininkas teigė, kad Europos monetarinės ir bankų sąjungų užbaigimas bus kertiniai veiksniai, lemiantys tvarų Europos augimą. Tad bankų sąjungos kūrimas nebus atidėliojamas.

Kita reformų reikalaujanti sritis – darbo rinka. Devyniolikai šalių EK rekomendavo vykdyti darbo rinkos reformas, kurios ypač padėtų jaunimui bei ilgalaikiams bedarbiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat EK teigia, kad reikia stebėti algų ir produktyvumo santykį. Esą, atlyginimų augimas turėtų atspindėti darbo našumo pažangą.

Lietuvai nedarbo problemą EK siūlo spręsti skiriant daugiau išteklių aktyvios darbo rinkos politikos priemonėms. Taip pat rekomenduojama didinti gamybinės praktikos schemų veiksmingumą bei kurti lankstesnius darbo santykius.

REKLAMA

Sveikesni viešieji finansai

Dar 21-ai narei EK patarė keisti mokesčių politiką. „Viešieji finansai yra sveikos ekonomikos pagrindas. Augimas, paremtas skola – yra dirbtinis augimas“, - sakė J. M. Barroso.

Šalims rekomenduojama daugiau pajamų rinkti iš vartojimo mokesčių. Taip pat dalis šalių įspėtos sureguliuoti savo deficito perteklius.

REKLAMA

Tiesa, EK rekomendavo Europos Tarybai nutraukti perviršinio deficito procedūrą penkiose ES šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. Tačiau EK Lietuvai patarė užbaigti pradėtą pažangą ir apsvarstyti galimybę padidinti mažiausiai ekonomikos augimui kenkiančius mokesčius, pavyzdžiui, būsto, aplinkos, automobilių mokesčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat EK didžiajai daugumai ES narių siūlo reformuoti švietimo sistemas. „Visoje ES yra beveik 11 proc. bedarbių. Tačiau matome, kad 2015 m. technologijos sektoriuje bus 900 tūkst. neužpildytų darbo vietų“, - pavyzdį pateikė J. M. Barroso. Kitos perspektyvios sritys – sveikatos apsauga bei žalioji energija.

REKLAMA

Skurdo grėsmė

Galų gale, komisija atkreipė dėmesį į ES egzistuojančią skurdo ir socialinės atskirties grėsmę bei patarė dešimčiai ES narių stiprinti socialinę apsaugą.

Mažinti skurdą Lietuvoje EK rekomenduoja didinant paskatas dirbti, o socialinę paramą susieti su aktyvumo skatinimo priemonėmis.

REKLAMA

Lietuvai siūloma imtis visapusiškos pensijų sistemos reformos, pagrįstos aktyvaus senėjimo priemonėmis. Nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir pagerinti papildomo kaupimo sistemas.

Taip pat Lietuvai siūloma įgyvendinti visus valstybės valdomų įmonių reformų paketo aspektus. Visų pirma, aiškiai atskiriant nuosavybės ir reguliavimo funkcijas bei komercinę ir nekomercinę veiklą. Be to, siūloma įdiegti tinkamas stebėjimo priemones reformų veiksmingumui vertinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai, Lietuvai rekomenduojama gerinti pastatų energinį efektyvumą bei skatinti energijos tinklų konkurenciją gerinant tiek elektros energijos, tiek dujų tinklų jungtis su ES šalimis.

Reformos būtinos dabar

Apibendrindamas rekomendacijas J. M. Barroso sakė: „Mes turime nebegalvoti, kad ES politikos sprendimai ateina tik iš vienos ar kitos sostinės. Turime pasiekti bendrą sutarimą ir juo tikėti. Pasitikėjimas yra augimo pagrindas.“

REKLAMA

Taip pat EK pirmininkas pridūrė, kad ginčai dėl to kas geriau: taupymas ar augimas, yra žalingi Europai, verčiau orientuotis į reformas.

„Daugiau dėmesio ir veiksmo turi būti skirta nedarbui, ypač jaunimo. Mes turime reformuotis ir turime tai daryti dabar, - tvirtino J. M. Barroso. – Jei mes įgyvendinsime reformas, Europa taps konkurencingesnė, atsparesnė, stipresnė.“

Greta Jankaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų