Birželį mirus Valstybinės teismo medicinos tarnybos Panevėžio skyriaus vadovui Rimantui Arlickui ir skyriuje likus tik dviem gydytojams, vasarai įsibėgėjus, šios įstaigos darbas dar labiau sutriko. Atostogauti išėjus laikinai skyriaus vadovo pareigas einančiam Narimantui Ratkui, liko dirbti tik vienas gydytojas – Gintautas Serbenta. Jam į talką du kartus per savaitę, pirmadienį ir antradienį, atvažiuoja gydytoja teismo medicinos ekspertė iš Kauno, tačiau ji tik atlieka apžiūrą, t. y. išduoda pažymas smurto aukoms, asmenims, patyrusiems traumas. Mirusiųjų skrodimus atlieka vienas G. Serbenta. Kai kolega grįš į darbą, atostogauti išeis jis.
Į eilę – ir mirusieji, ir gyvieji
Kadangi praktiškai vienam teismo medicinos ekspertui tenka aptarnauti Panevėžio ir Utenos apskritis, mirusieji ir gyvieji įrašomi į dar ilgesnę eilę, nei ji buvo iki šiol.
Teismo medicinos ekspertizės skyrius šaldytuvų neturi. Lavonai savo eilės laukia laidojimo paslaugų firmų šaldytuvuose. Jų artimiesiems viena para atsieina iki 100 litų. Velionių giminės pyksta, kad mirusieji šaldytuve turi išgulėti kelias paras, kol išvežami į ekspertizę.
Teismo medicinos ekspertų išvadų laukia nesulaukia ir policijos pareigūnai. Dėl to stringa ikiteisminiai tyrimai. Žmonės, kuriems reikalingos pažymos apie padarytą kūno sužalojimą ir sveikatos sutrikdymą, taip pat nepatenkinti, kad turi laukti.
Pykčio strėlės sminga į niekuo dėtus medicinos ekspertus, kurie dėl didelio krūvio patys baigia išleisti dvasią.
„Mes ir taip baigiame išmirti, iš šešių likome dviese. Ir aš, dirbdamas tokiomis sąlygomis, matyt, nebeilgai trauksiu“, – „Sekundei“ sakė G. Serbenta.
Dirba daugiau, nei leidžia jėgos
Pasak G. Serbentos, nepervargdamas vienas teismo medicinos ekspertas per darbo dieną galėtų atlikti dviejų žmonių kūnų skrodimus. Jam tenka skrosti ir tris, ir keturis kartus daugiau mirusiųjų, nelygu, kokia diena.
Ritualines paslaugas teikiančių bendrovių šaldytuose ypač daug mirusiųjų, kuriems būtina ekspertizė, susikaupia per šventines dienas.
Pirmadienį Panevėžio teismo medicinos ekspertų telefonai kaista iki raudonumo nuo skambučių. Ir laidojimo firmos, ir velionių artimieji teiraujasi, kada mirusįjį galės atvežti į ekspertizę.
Pasak G.Serbentos, būna, kad jau pirmadienį eilė sudaroma beveik iki savaitės galo.
„Dirbam virš fizinių galimybių ribų. Daugiau padaryti skrodimų, priimti klientų, negu priimame dabar, nebeįmanoma. Dirbti ištisą parą arba be atostogų irgi negalime. Esame gyvi žmonės, kuriems reikia ir pailsėti, ir pamiegoti“, – kalbėjo ekspertas.
Gali sukti siaubo filmą
Nors panevėžiečiai teismo medicinos ekspertai dirba milžinišku krūviu, jų darbo sąlygos, švelniai tariant, pasibaisėtinos. Pastatas Venslaviškio gatvėje, kuriame jie įsikūrę, akių nebado tik iš išorės, viduje – viskas, pradedant sienomis ir baigiant įranga, pasenę, aptriušę, apgriuvę.
„Siaubo filmo kūrėjai pas mus galėtų drąsiai filmuoti. Aplinka tam ideali“, – liūdnai juokavo G. Serbenta.
„Sekundė“ jau rašė, kad Panevėžio teismo medicinos skyrius jau kuris laikas dirba nelegaliai: Panevėžio visuomenės sveikatos centras neišduoda leidimo – higienos paso.
„Jie vis prašo išduoti, bet mes tikrai to negalime padaryti, nes pastato vidaus būklė yra labai prasta, visiškai neatitinka higienos normų“, – kad higienistai nekeis savo sprendimo, patikino šio centro direktoriaus pavaduotoja Regina Abromaitytė.
Teisingumo ministerijos, kuriai pavaldi Valstybinė teismo medicinos tarnyba, atstovai neseniai lankėsi Panevėžyje, apžiūrėjo pastatą, kuriame dirba panevėžiečiai teismo medicinos ekspertai, konstatavo, kad sąlygos pasibaisėtinos, ir išvažiavo. Tiesa, pažadėjo, kad sudaryta speciali darbo grupė iki rudens pateiks konkrečias rekomendacijas tiek dėl teismo medicinos tarnybos, tiek dėl ekspertinių skyrių perspektyvų.
Vakar „Sekundė“ paprašė Teisingumo ministerijos atsakyti, ar jau aiškėja, kas laukia Panevėžio teismo medicinos ekspertizės skyriaus – ar jis bus renovuojamas, ar uždarytas.
Iš ministro patarėjos ryšiams su visuomene atsakymo aišku tik tiek, kad artimiausiu metu skyrius nebus uždarytas.
„Veiklos tęstinumo klausimas šiuo metu išspręstas – atsižvelgiant į esamą padėtį Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba VTMT Panevėžio skyriui pratęsė licencijos dalies galiojimą iki 2010 metų gruodžio 12 dienos. Teisingumo ministerija kartu su Valstybine teismo medicinos tarnyba ieško finansavimo galimybių šioms problemoms spręsti ir sieks, kad trūkumai būtų pašalinti kuo skubiau“, – rašoma atsakyme.