„Ei,Graikija! Kreipiuosi į jus: taip pat atverkite vartus ir nusimeskite šią naštą“, – Stambule sakydamas televizijos transliuotą kalbą pareiškė R. T. Erdoganas.
„Leiskite jiems vykti į kitas Europos valstybes“, – sakė Turkijos prezidentas.
Jis taip pat pranešė, kad pirmadienį nuvyks į Belgiją derėtis su ES.
„Rytoj Belgijoje susitiksiu su Europos Sąjungos pareigūnais“, – nurodė jis ir sakė, kad aptars migracijos klausimą.
„Tikiuosi, kad grįšiu iš Belgijos su kitokiais rezultatais“, – pridūrė jis.
Užsiliepsnojo pabėgėlių centras
Graikijos Lesbo saloje įsikūrusiame pabėgėlių centre kilo gaisras, per kurį buvo padaryta didelės žalos sandėliui, bet žmonės nenukentėjo, sekmadienį pranešė šalies priešgaisrinė tarnyba.
Tai buvo jau antras gaisras migrantams pritaikytose patalpose: praėjusį pirmadienį kitą priėmimo centrą padegė nežinomi nusikaltėliai.
Šįkart sandėlis, kuriame buvo saugomi baldai ir elektriniai prietaisai, buvo visiškai sunaikintas, naujienų agentūrai AP sakė priešgaisrinės tarnybos atstovas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, nes šiuo metu dar vykdomas tyrimas.
Pabėgėlių centras užsiliepsnojo tęsiantis piktam ginčui tarp Turkijos ir Europos Sąjungos dėl to, kas turėtų būti atsakingas už milijonus Turkijos teritorijoje esančių migrantų bei pabėgėlių ir už tūkstančius žmonių, plūstelėjusių prie Graikijos sienos.
Tūkstančiai migrantų atvyko prie Turkijos ir ES priklausančios Graikijos sausumos sienos, turkų prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui anksčiau šį mėnesį paskelbus, kad Ankara nebetrukdys migrantams ir pabėgėliams keliauti į ES šalis. Graikija savo ruožtu mobilizavo savo pasienyje riaušių policijos ir pasieniečių pajėgas, siekdama neįsileisti į šalį šių žmonių.
Nuo to laiko Graikijos pasienyje įsiplieskė migrantų ir vietos saugumo pajėgų susirėmimų, per kuriuos migrantų neįleisti siekę graikų pareigūnai panaudojo ašarines dujas, o turkų policininkai savo ruožtu panaudojo ašarines dujas prieš graikų kolegas.
Šeštadienį kai kurie jaunuoliai svaidė akmenis į graikų policininkus ir pamėgino prasiveržti pro pasienio tvorą, stengdamiesi žūtbūt patekti į Graikiją. Per tuos susirėmimus buvo sužeisti mažiausiai du migrantai.
R. T. Erdoganas pirmadienį keliaus į Briuselį, kur aptars su aukščiausio rango ES pareigūnais žlugusį 2016 metais Ankaros ir Briuselio susitarimą dėl pabėgėlių srautų į bloką kontrolės. Abi pusės apkaltino viena kitą nevykdžius prisiimtų įsipareigojimų.
Šis susitarimas buvo įpareigojęs Ankarą blokuoti į Europą keliaujančių migrantų ir pabėgėlių srautus mainais į iki 6 mlrd. eurų paramą Sirijos pabėgėliams jos teritorijoje, greitą priėmimą į ES ir bevizį režimą į Europą norintiems keliauti Turkijos piliečiams.
R. T. Erdoganas pareikalavo, kad Europa aktyviau prisidėtų prie pabėgėlių priežiūros, kaltindamas ES nemokant Ankarai pinigų. Jis pareiškė, kad Turkija, priėmusi jau daugiau nei 3,5 mln. sirų, nebesaugos Europos sienų.
Šis sprendimas suerzino Bendrijos šalis, dar neatsigavusias nuo prieš penkerius metus kilusios ankstesnės migrantų bangos politinių pasekmių. ES užsienio reikalų ministrai sukritikavo Turkiją, teigdami, kad ji „politiniais tikslais“ pasinaudojo migrantų neviltimi.
Tūkstančiai migrantų nakvoja palei sieną įrengtose laikinose stovyklose ir laukia galimybės pateikti į Graikiją, turkų vyriausybei paskelbus, kad jiems nebebus trukdoma išvykti.