Pietryčių Azija yra namai šimtams egzotiškų, kartais juokingai atrodančių, vaisių rūšių. Daugelis keliautojų pasigroži jų spalvomis, tačiau paragauti neišdrįsta, nes nežino, ko tikėtis. Mes savo ruožtu nutarėme pristatyti egzotiškų Azijos vaisių abėcėlę.
Stipriai kvepiantis vaisius spygliuotu kiautu pasižymi minkštu, garstyčias primenančiu minkštimu. Sakoma, kad durijaus „salstelėjusio svogūno“ skonį žmonės arba dievina, arba nekenčia.
Pirkimo patarimas: durijų sezonas prasideda kovo viduryje, o baigiasi vidurvasarį. Prinokęs durijus turėtų būti minkštesnis už prinokusį mango, tačiau kietesnis nei pudingas.
Maistinė informacija: durijus turi daug cukraus ir riebalų, todėl juo skanauti nederėtų žmonėms, kurie laikosi dietos. Teigiama, jog dėl proteinų gausos vaisius yra puikiausia „raumenų statybinė medžiaga“. Jis taip pat padeda įveikti depresiją ir nemigą, o Azijoje dar tikima, jog šis vaisius atlieka afrodiziako funkciją.
Stambusis duonmedis
Geltonas duonmedžio vaisius, kaip ir durijus, išsiskiria spygliais nusėta žievele. Jie išauga stambūs: 20-90 cm ilgio ir iki 20 cm skersmens, sveria apie 34 kg. Priešingai nuo durijaus, cukraus vatos duonmedžio vaisiaus skonį mėgsta kur kas daugiau žmonių.
Pirkimo patarimas: duomedžio vaisiai parduodami išlukštenti. Pirkimo metu vaisius neturėtų būti sutižęs. Duonmedžio vaisiaus sezonas tęsiasi nuo kovo iki rugpjūčio.
Maistinė informacija: duonmedžio vaisius turi daug cukraus. Kaip bebūtų, jis – patikimas vitamino A ir C šaltinis. Maža to, vaisiuje esančios medžiagos apsaugo nuo kai kurių vėžio rūšių.
Rausvasis gvazdikmedis
Rausvojo gvazdikmedžio vaisius yra saldesnis už obuolį. Jo forma tuo tarpu primena kriaušę. Vaisiaus odelė yra rausva, o vidus – baltas.
Pirkimo patarimas: gvazdikmmedžio sezonas prasideda jau sausį, o baigiasi liepą.
Maistinė informacija: rausvąjį gvazdikmedį itin vertina diabetikai. Išbandyti jį turėtų ir žmonės, besiskundžiantys kepenimis ar turintys bėdų dėl viduriavimo.
Peruvinės anonos išorė primena žalią kankorėžį, o po jos žieve slepiasi baltas minkštimas su juodomis sėklytėmis. Skonis – keistai saldus.
Pirkimo patarimas: vaisiaus prinokimą išduoda gelsva arba ruda jo žievės spalva. Ji neturėtų būti niekur įskilusi, o anonos vidus turėtų būti minkštas.
Maistinė informacija: peruvinė anona yra turtinga magnio, kalio, geležies, fosforo, kalvio ir riboflavino. Vaisius taip pat padeda atsikratyti virškinimo problemomis ir galvos svaiguliu.
Pitajos (drakonvaisiai)
Pitajos yra naktį pražystančių kaktusų vaisiai, todėl jų išorė pasižymi spygliukais. Teigiama, jog drakonvaisiai kilę iš centrinės Amerikos, o Azijai juos prieš gerą šimtmetį pristatė prancūzai. Nuo tada vaisius čia smarkiai paplito.
Pirkimo patarimas: pitaja laikoma prinokusia tada, kai paruduoja ir išsausėja jos spygliai. Vaisiaus odelės valgyti nepatariama, todėl geriausia patajas pirkti išpjaustytas ir nuluptas. Beje, rožinė vaisiaus odelė tepa drabužius, todėl valgydami būkite atidūs.
Maistinė informacija: drakonvaisiai gerina regą ir užkerta kelią padidėjusiam kraujospūdžiui rastis. Maža to, vaisiaus sėklytės (kurios dažniausiai valgomos kartu so jo minkštimu) reguliuoja gliukozės lygį organizme.
Indinis tamarindas
Indinį tamarindą pažinsite iš ilgos rudos ankšties. Išlukštenus - rasite tamsią ir rūgštingą vaisiaus masę.
Pirkimo patarimas: indinis tamarindas geriausiai užderi sausaisiais Azijos mėnesiais (nuo gruodžio iki balandžio). Norėdami paskanauti tamarindų iš karto pirkite šiek tiek daugiau: didelės ankštys slepia kur kas menkesnį vidų. Ir saugokitės akmenėlius primenančių sėklyčių!
Maistinė informacija: užkandžiauti indiniu tamarindu itin mėgsta azijietės, nes skaniame vaisiuje visiškai nėra riebalų. Be to, jame gausu vitamino B ir kalcio.
Mangostaninė garcinacija
Mangostaninė garcinacija yra šiek tiek juokingas, elektros lemputę primenantis vaisius. Ją galima pažinti iš purpurinės spalvos žievės ir tvirto kotelio. Vaisiaus minkštimas tuo tarpu yra padalytas į keturias ir daugiau dalių.
Pirkimo patarimas: vaisius prinoksta nuo gegužės iki rugsėjo. Prinokimo laipsnį galima nustatyti iš garcinacijos žievelės spalvos: kuo sodresnis vaisiaus purpuras – tuo geriau.
Maistinė informacija: mangostaninė garcinacija gelbsti nuo įvairiausių alergijų, infekcijų, uždegimų, odos paburkimo ir nuovargio.