Anykštėnė neatsidžiaugia įspūdingai pražydusia juka. Gėlyne moters puoselėjamas augalas savo dydžiu pralenkė šeimininkę: „Mano metras septyniasdešimt kažkeli, tai 1,80 bus, daugiau gal. Ir plotis gi jos didelis čia. Kiek čia cm aš net nematavau.“
Vien jukos žiedas įspūdingo dydžio. Čia pat moteris bando jį pamatuoti: „Pusantro metro beveik gali būt.“
Anykštėnė pasakoja, kad kambarinę juką iš kraštietės gėlininkės gavo daugiau nei prieš dešimtmetį. Tačiau per tiek metų gėlė pražydo pirmą kartą. Ir dar ypatingą dieną – per moters gimtadienį.
„Viduj šiška tokia, toks keistas žiedas kaip šiška, nu va ir išaugo. Mano gimtadienio proga pražydo, tiesiog kaip stebuklas“, – kalba anykštėnė Angelė.
Anykštėnės teigimu, daug metų šią juką rudenį, prasidėjus pirmiesiems šalčiams, skubėdavo nešti į rūsį. Tačiau augalui augant, jį iškasti ir įnešti į vidų darėsi vis sunkiau. Tad antrus metus juką moteris palieka žiemoti lauke.
„Iki 5 šalčio ji tik perneša. Tai aš jau stengiuosi rudenį, kad neužšaltų daugiau. Man kaip „Tėve mūsų“, tada aš ją jau dengiu. Kalu kuolus, pilu durpes, tada agroplėvele, tokį maišą celofaninį“, – pasakoja Angelė.
Moteris sako, kad jukai ypatingos priežiūros nereikia. Tiesa, šis augalas, anot anykštėnės, labai mėgsta drėgmę: „Kiekvieną kartą eini, jas pureni po lietaus, kad ji niekada neišdžiūtų žiūri.“
Pensininkė sako, kad jai augalai po langais – ir grožis, ir atgaiva sielai.
„Aš atsikeliu ir einu, ir pasikalbu su jomis, tai va ta pražydo, tai ta pražydo. Labai reikia gėlėm meilės, rankų darbo ir visokios priežiūros ir žiūrėt, kad ir paliet laiku, ir patręšt laiku“, – sako Angelė.
Anykščių rajono meras, gamtininkas Sigutis Obelevičius sako, kad anykštėnės kieme pražydusi juka – įspūdinga. Ir, kaip juokauja žinovas, taip augalas atsidėkojo šeimininkei už gerą priežiūrą.
„Atvejis išskirtinis. Jukų yra pasaulyje apie 40 rūšių. Kad juka pražystų, nes jos žiedynas yra milžiniškas, įspūdingas, reikia kartais labai daug metų, nes turi sukaupti daug medžiagų, kad išaugintų šitokį milžinišką žiedyną ir kai kurios jukos po žydėjimo net ir numiršta, subrandina sėklas ir žūva“, – aiškina Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius.
Anykštėnės kieme neilgai trukus pražys ir dažniau Lietuvoje auginama pluoštinė juka. Jai lietuviškos žiemos nėra pražūtingos.