• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovotoją Remigijų Morkevičių prie pat namų pakirtę mirtini šūviai daugelį vyresnės kartos lietuvių sugrąžino bent dviem dešimtmečiais į praeitį. Kruviną praeitį, kai Nepriklausomybę atgavusią valstybę terorizavo nusikaltėlių gaujos, o tokie žiaurūs nužudymai nebuvo toks jau retas reiškinys.

Kovotoją Remigijų Morkevičių prie pat namų pakirtę mirtini šūviai daugelį vyresnės kartos lietuvių sugrąžino bent dviem dešimtmečiais į praeitį. Kruviną praeitį, kai Nepriklausomybę atgavusią valstybę terorizavo nusikaltėlių gaujos, o tokie žiaurūs nužudymai nebuvo toks jau retas reiškinys.

REKLAMA

Nors laikai keičiasi, bet pavienių, žiaurius gaujų klestėjimo metus primenančių, atvejų išvengti nepavyksta. Ikiteisminį tyrimą dėl nužudymo itin pavojingu būdu, panaudojant šaunamąjį ginklą iš Kauno kriminalistų iškart perėmė Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai.

„Tai nėra eilinis, o labai rimtas nusikaltimas. Perėmėme šį tyrimą iš Kauno apskrities kriminalinės policijos. Galiu užtikrinti, kad prie šio tyrimo priskirti geriausi mūsų kriminalinės policijos tyrėjai. Šiuo metu atliekami tam tikri veiksmai, kurių negaliu komentuoti. Apie įtariamuosius taip pat nekalbėsiu“, - pabrėžė LKPB viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra konkrečios versijos

Portalo tv3.lt pašnekovas negalėjo pasakyti, ar šis kruvinas išpuolis (kaip viena iš galimų versijų) galėtų būti susijęs su naujai (pastaraisiais metais) susibūrusių grupuočių siekiu „kažką kažkam įrodyti“. Mat dažnai kalbama, kad jaunoji nusikaltėlių karta išsiskiria žiaurumu ir visišku nesiskaitymu su nusikalstamo pasaulio (ir ne tik) autoritetais. Bet šis atvejis gali turėti ir netikėtą atomazgą.

REKLAMA

„Vertindamas tiek Lietuvos, tiek kaimyninių valstybių patirtį, galiu pasakyti, kad jaunimo nusikalstamų grupuočių veikla neišsiskiria iš konteksto, tikrai nieko išskirtinio nematau. Be abejonės, kiekvienas atvejis individualus.

Yra pasitaikę atvejų, kai jaunesni asmenys daro taip vadinamas „reklamines“ nusikalstamas veikas. Siekdami visuomenei pademonstruoti, kad priešinasi valstybės nustatytai tvarkai. Bet tokie atvejai susiję daugiau su chuliganizmu, o ne su tokiais žiauriais nusikaltimais. Dirbama intensyviai, kad kaip įmanoma greičiau pavyktų išaiškinti šį nusikaltimą“, - pasakojo A. Roginskis.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkiausias laikotarpis – praeityje?

Paprašytas apžvelgti nusikalstamumo tendencijas nuo pat Nepriklausomybės atgavimo, A. Roginskis suskirstė viską į tris laikotarpius: „Galiu pasakyti, kad sunkiausias laikotarpis buvo nuo Nepriklausomybės atgavimo iki 2000 metų. Atskaitos taškais tapo prokuroro Gintauto Sereikos ir Kiesų pagrobimas ir nužudymas. Būtent iki to laiko buvo sunkiausia. Tuomet veikė įžūliausios ir žiauriausios grupuotės, kurios sprogdino, šaudė, žudė, grobė žmones.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antru etapu išskirtas 2000-2010 merų laikotarpis. „Šio laikotarpio pradžioje buvo įkurtas LKPB. Iš esmės siekta pažaboti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn pavojingiausių nusikalstamų susivienijimų atstovus. Per tą laikotarpį, pradedant nuo 2000-ųjų, didžioji dalis nusikalstamų susivienijimų narių, kurie veikė 1990-2000 metais, atsidūrė teisiamųjų suoluose. Sąraše – tulpiniai, gaidjurginiai, daktariniai, šilinius, ramaškiniai. Galima būtų vardyti ir vardyti. Net keista, kad tiek daug jų veikė“, - kalbėjo LKPB viršininko pavaduotojas.

REKLAMA

Tuo tarpu nuo 2010-ųjų situacija iš esmės visiškai pasikeitė: „Pradėjo daugėti intelektinių nusikaltimų, o smurtinių nusikalstamų veikų – priešingai – sumažėjo. Iš esmės viskas keičiasi, bet tokių pavienių nusikaltimų, kaip vakar nutiko Kaune, pasitaiko.

Bet iš esmės nusikalstamas pasaulis „tobulėja“, stengiasi likti nematomas. Supranta, kad geriau likti nuošaly, ištirpti minioje. Ne taip, kaip 1990-2000 metų laikotarpyje, kai būdavo nuolat pabrėžiama, kad reikia turėti prabangų automobilį ir atrodyti atitinkamai, kad visuomenės atstovai žinotų, jog tas ar tas yra nusikalstamo pasaulio atstovas.“

REKLAMA

Nušovė automobilyje prie namų

Kovotojo R. Morkevičiaus ir prieš tai jau minėto prokuroro G. Sereikos nužudymus skiria beveik 18 metų. Bet pačios kraupaus nusikaltimo aplinkybės labai panašios. Nors šios asmenybės yra visiškai skirtingos, bet tiek vieno, tiek kito atveju vienu pagrindinių nužudymo motyvų galėjo tapti kerštas.

Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras 1999 m. sausio 25-sios vakarą buvo nušautas automobilyje prie savo namų. Panašiai, kaip ir R. Morkevičius, kuris dar spėjo išlipti. Tiek prokuroro, tiek kovotojo (pirminiais duomenimis) kūnuose rastos septynios kulkos. Bet šią detalę reikėtų priskirti labiau prie atsitiktinumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokurorui po kelių savaičių būtų suėję 31–neri. Našlaičiais liko trys prokuroro vaikai. 4-erių metukų sūnus. 5–erių ir 6–erių dukros. Nuo 1991 m., kai pradėjo dirbti prokuratūroje, G. Sereika ištyrė ir teismui perdavė 73 baudžiamąsias bylas. Jose buvo kaltinami, o vėliau nuteisti daugiau kaip 100 asmenų. 20 ištirtų bylų dėl tyčinių nužudymų sunkinančiomis aplinkybėmis. Jaunas į tarnybą atėjęs prokuroras greitai pagarsėjo tuo, kad buvo negailestingas pareigūnams, pasinaudojusiems tarnybine padėtimi, ėmusiems kyšius ar prievartavusiems juos duoti. Teismams jis perdavė 22 tokias bylas.

REKLAMA

Tad priešų jis turėjo tikrai daug. Teisėsaugos akiratyje dėl savo padarytų nusikaltimų ne kartą buvo atsidūręs ir R. Morkevičius. Profesionalus kovotojas pastaruoju metu itin aktyviai ruošėsi savo sugrįžimui į ringą. Tad atsakymas į klausimą, kas galėjo norėti atkeršyti R. Morkevičiui, tikėtina, galėtų pastūmėti ikiteisminį tyrimą į priekį.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų