• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miesto ir rajono abiturientai, rinkdamiesi, kuriuos egzaminus laikys, nesiblaškė – jų prioritetai teko keturiems tradiciškai populiariausiems dalykams. Ant ledo likti surizikavo tik vienas gimnazistas, panoręs pasitikrinti prancūzų kalbos žinias.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies abiturientai jau apsisprendė, kuriuos abitūros egzaminus jie laikys. Panevėžio mieste šiuos egzaminus laikys panašiai tiek pat jaunimo kaip ir pernai – bendrojo lavinimo ir gimnazijų abiturientų bus 1 316, o iš viso, kartu su miesto profesinėmis mokyklomis, Panevėžio suaugusiųjų mokymo centru ir eksternu laikančiais jų susirinks 2 148.

REKLAMA

Pasiryžę laikyti ir šešis

Miesto Savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Akvilija Aleliūnienė sako, jog daugiau abiturientų pasirinko valstybinius, o ne mokyklinius egzaminus.

Šiais metais norint stoti į valstybės finansuojamas vietas reikia išlaikyti tris valstybinius egzaminus, o norint gauti brandos atestatą – du. Abiturientai rinkosi vidutiniškai keturis egzaminus ir tik vienetai – po 5–6 egzaminus (manoma, kad taip elgėsi besibaiminantys, jog vienas ar kitas egzaminas gali nepasisekti). Kita vertus, pasak A. Aleliūnienės, jie vėliau, pajutę, jog gerais balais išlaikė pirmuosius egzaminus, gali į likusiuosius tiesiog neatvykti. „Praėjusiais metais tokių atvejų buvo“, – prisiminė Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Šiemet brandos egzaminus laikys 39 eksternai. Tai asmenys, kurie jau turi brandos atestatus, tačiau jiems reikia geresnio balo ar nori keisti studijų kryptį. Beje, šiemet vienas eksternas yra įgijęs vidurinį išsilavinimą Anglijoje, tačiau nori studijuoti Lietuvoje ir savo ateitį sieja su gimtuoju kraštu. Pasak A. Aleliūnienės, toks atvejis, kai kreipiamasi per Studijų kokybės vertinimo centrą, šiemet pirmas, pernai nieko panašaus apskritai nebuvę. „Šiam jaunuoliui, – aiškino specialistė, – dėl mūsų išsilavinimo neatitikimų reikės išlaikyti tris brandos egzaminus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kliūtys ryžto nesumažino

A. Aleliūnienės teigimu, abiturientai nesiblaškė ir pasirinkimo laikas praėjo labai ramiai. Jos manymu, tam įtakos turėjo ir pakankamas kiekis informacijos apie aukštąsias mokyklas, studijų kryptis, pokyčius ir pan.

REKLAMA

Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, pasirinkimai nesikeitė – populiariausi valstybiniai egzaminai buvo lietuvių kalbos, istorijos, matematikos ir anglų kalbos. A. Aleliūnienės pastebėjimu, šiemet, palyginti su praėjusiais metais, abiturientai gal kiek daugiau rinkosi valstybinius lietuvių ir anglų kalbų, biologijos ir chemijos egzaminus, o mažiau panoro laikyti istorijos, matematikos ir fizikos egzaminus. Gimtosios rusų kalbos egzaminą laikys 15 abiturientų.

REKLAMA

Labai mažai abiturientų šiemet laikys valstybinius užsienio kalbų – rusų ir vokiečių – egzaminus, o prancūzų kalbos egzaminą pasirinko tik vienas gimnazistas. Dėl vieno moksleivio egzaminų centro mieste niekas neleis steigti, tad, A. Aleliūnienės teigimu, pirmiausia bus žiūrima, ar toks atsiras mūsų regione, o jei ne, bus ieškoma kituose. Pavyzdžiui, vienais metais teko keliauti į Pasvalį, o praėjusiais metais nė vienas abiturientas nepanoro laikyti prancūzų kalbos egzamino. Minėtas moksleivis, vyriausiosios specialistės teigimu, informuotas apie galimą kelionę ir nuomonės nepakeitė – apsisprendė egzaminą laikyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyks gegužės šeštadieniais

Nuo kovo 8 dienos mokyklose jau vyksta technologijų mokyklinis brandos egzaminas. Jis truks iki gegužės 27 dienos. Pati brandos egzaminų sesija šiemet prasidės gerokai anksčiau – jau gegužės 7-ąją. Tuomet, pasak A. Aleliūnienės, kiekvieną gegužės šeštadienį abiturientai laikys užsienio kalbų egzaminus.

REKLAMA

Vėliau egzaminų maratonas prasidės birželio 1-ąją lietuvių kalbos egzaminu ir baigsis birželio 16-ąją. Tokia tvarka, specialistės manymu, turėtų būti patogesnė – mažiau trukdysis pamokos kitiems moksleiviams, patiems abiturientams egzaminai pasiskirstys didesniais intervalais ir bus daugiau laiko jiems pasiruošti.

REKLAMA

Tiesa, kai kuriems vis dėlto teks ir dažniau laikyti egzaminus. Pavyzdžiui, tarp lietuvių kalbos ir matematikos egzamino bus savaitės laiko tarpas, tačiau per jį dar bus rusų gimtosios kalbos egzaminas, dailės, informacinių technologijų egzaminai.

Beje, anksčiau Panevėžyje viešėjusio švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus mokyklų direktoriai teiravosi, kodėl dalies egzaminų laikas pasirinktas šeštadieniais ir kaip bus su mokėjimu mokytojams. Tuomet ministras atsakęs, kad buvo pateikti trys variantai ir atsiklausta mokyklų nuomonės – dauguma rinkęsi šį variantą. Ministro manymu, mokytojai norėtų daugiau poilsio, kita vertus, anot G. Steponavičiaus, niekas tik-riausiai neturi tokių ilgų vasaros atostogų. Be to, mokykloms nereikia nuogąstauti dėl mokytojų darbo šeštadieniais – esą už mokytojų darbą egzaminų metu mokama atskirai. Ministras manė, kad ir patiems vadovams turėtų būti geriau, kai egzaminai mokslo metais vyksta šeštadieniais – mokslo metų įkarštyje nereikia sukti galvos dėl kitų moksleivių pamokų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažai kuo skiriasi

Panevėžio rajone abitūros egzaminus laikys 260 moksleivių. Bus ir vienas eksternas, laikysiantis lietuvių kalbos ir istorijos egzaminus. Rajone, kaip ir mieste, laikomų egzaminų vidurkis – keturi egzaminai. Rajono abiturientai labiau rinkosi valstybinius egzaminus. Populiariausi – lietuvių kalba, istorija, matematika, anglų kalba. Pasak Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės Ilonos Čingienės, šiemet kai kuriuos egzaminus laikys daugiau abiturientų nei įprastai. Pavyzdžiui, nė vienais metais tiek daug abiturientų kaip šiemet nesirinkdavo biologijos egzamino. Šiemet tokį norą pareiškė 92 abiturientai. Mokyklinį dailės egzaminą laikys trys dešimtys moksleivių. Vyriausiosios specialistės manymu, tai nemažas skaičius. Technologijų mokyklinį egzaminą rajone pasirinko keturiolika moksleivių. Pirmą sykį rajone rajono moksleivis laikys muzikologijos egzaminą. Rajone šiemet bus daugiau laikančiųjų ir mokyklinį geografijos egzaminą – 59 abiturientai.

Rusų kalbos egzaminą laikys šeši rajono abiturientai, tačiau neatsirado nė vieno panorusio pasitikrinti žinias per vokiečių ir prancūzų kalbos egzaminus. I. Čingienės teigimu, tokių kiekvienais metais būdavo po vieną kitą, o šiemet – ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų