• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas E. Kūris teigia, kad piliečiai – net ir priėmus siūlomas pataisas – neturės galimybės atšaukti Seimo.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip penktadienį surengtoje delfi.lt konferencijoje teigė E. Kūris, Naujosios sąjungos (socialliberalų) siūlymas Konstituciją taisyti taip, kad, surinkus 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių parašų dėl Seimo paleidimo, Prezidentė, vykdydama žmonių valią, įgytų teisę paleisti Seimą, Europoje nėra naujas dalykas. Teisininkas taip pat pabrėžė, kad niekur Europoje parlamentai nepaleidžiami vien rinkėjų valia.

REKLAMA

„[Siūlymas] visos sistemos tikrai neišbalansuotų, bet yra vienas bet... Mūsų politinėje kultūroje kas nors ją vis tiek bandytų panaudoti destruktyviems tikslams. O šiaip įvairių parlamento įgaliojimų nutraukimą prieš terminą variantų turi daugelis Europos valstybių. Taip pat ir kažkiek panašių į tai, ką siūlo dabartiniai referendumo iniciatoriai“, – pridūrė teisininkas.  

REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi svertas būtų Prezidento rankose, tai savaime iniciatyva nėra tokia bloga, kaip kartais sakoma. Kita vertus, Prezidentas taip pat negalėtų inicijuoti Seimo įgaliojimų nutraukimo vienašališkai. Taigi yra tam tikra pusiausvyra“, – apie teigiamas socialliberalų siūlymo puses kalbėjo E. Kūris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VU Teisės fakulteto profesorius taip pat teigė, kad galimybė paleisti parlamentarą negalima visose Europos valstybėse. Anot jo, jei būtų priešingai, tai politikas taptų visiškai priklausomas nuo konkurentų, verslo, žiniasklaidos ar net korumpuotų interesų grupių, nes jį būtų galima šantažuoti ir gąsdinti.

REKLAMA

„Kartojuosi: šiandien tokios galimybės nėra. O tai, ką siūlo dabartiniai referendumo iniciatoriai, taip pat nėra piliečių teisė tiesiogiai atšaukti Seimą“, – konferencijoje sakė E. Kūris.

Vilniaus universiteto teisės profesorius pripažino, kad šiuo metu reikalavimai referendumo surengimui yra iš tikrųjų aukšti, tačiau taip mūsų visuomenėje apsidrausta nuo destrukcijos ir populizmo.

REKLAMA

„Reikalavimai išties aukšti. Bet referendumas – dviašmenis ginklas. Labai žemi reikalavimai tokioje visuomenėje, kaip mūsų, taip pat sudarytų prielaidas destrukcijai ir populizmui“, – DELFI konferencijoje teigė E. Kūris.

Primename, kad socialliberalai siūloma pataisa numato, kad Prezidentas galėtų, nors ir neprivalėtų, paleisti Seimą, jei gautų 300 tūkst. to reikalaujančių piliečių parašų. Dėl pakeitimų turėtų būti balsuojama referendume.

Šiuo metu Prezidentas Seimą paleisti gali jei šis pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe, jei per 30 dienų nuo pateikimo nepriima sprendimo dėl naujos Vyriausybės programos arba nuo Vyriausybės programos pirmojo pateikimo per 60 dienų du kartus iš eilės jai nepritaria.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų