Iš visų tokios paskirties robotų, „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ yra bene pats savarankiškiausias. Savo stotelėje šis robotas ne tik įkrauna baterijas, bet ir pats išsivalo, išplauna drėgnas valymo šluostes, papildo savo vandens rezervuarą. „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ turi daugybę įdomių funkcijų, kurioms išbandyti reikėjo laiko, bet jau nuo pirmų darbo minučių jis stebino savo išmanumu.
Trumpai apie robotą
Dulkių siurblys-robotas „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ turi centrinį šepetį ir du šoninius šepetėlius, pastumiančius nešvarumus link centrinio šepečio. Tačiau šio modelio išskirtinumas – nauja grindų plovimo sistema, kurią sudaro du besisukantys diskai su nuolat drėkinamomis šluostėmis. Jie puikiai prisispaudžia prie paviršiaus ir efektyviai plauna grindis.
Roboto dizainas kurtas bendradarbiaujant su Danijos „Jacob Jensen Studio“ dizaineriais. Ir nors pažvelgęs į jį net nesuabejosi, kad tai namų ruošos robotas, tačiau jis turi subtilių detalių, kaip iš viršaus matomą anglies pluošto juostą, kokybę atspindinčius matinius sidabrinius ir juodus paviršius. Pats robotas – standartinis diskas, virš kurio iškilęs infraraudonasis lazeris radaras – lidaras.
Roboto aukštis nuo žemės – maždaug 10 cm (skersmuo – 36,2 cm, aukštis – 10,4 cm), o tai vidutinė reikšmė. Turėtų palįsti po daugeliu baldų, tačiau ne po sofa – šiais laikas sofos gaminamos tokios žemos, kad po jomis nepalenda net patys žemiausi robotai, nebent būtų kartono lapo storio. Rinkdamiesi robotą, žmonės neretai ieško paties žemiausio gaminio, neva, jis visur palįs. Bet roboto aukštis labai tampriai susijęs su funkcionalumu. Turėjau itin žemą robotą, vieną iš žemiausių, bet greitai išaiškėjo, kad vis tiek ne visur pralenda, be to turi kelis rimtus trūkumus: šiukšlių ertmė labai maža, greitai užsipildo, navigacija dažnai „grybauja“ – robotas neretai klaidžioja, kelis kartus išvalo tuos pačius plotus, palikdamas nevalytus kitus plotus, kartais nespėja grįžti į stotelę. Taigi kai pernelyg koncentruojamės į vieną privalumą, nepastebime rimtų trūkumų.
„Ecovacs Deebot X1 OMNI“ roboto priekyje įmontuota kamera, garsiakalbis ir mikrofonas. Robotui dirbant kamera gali filmuoti kambarius, tad kai esate išvykę, galite apžiūrėti savo valdas. Mikrofonas skirtas valdymui balsu, na o garsiakalbis tam, kad robotas praneštų ką ruošiasi daryti, ką, beje, jis daro labai uoliai.
Trumpai apie stotelę ir paleidimą
„Ecovacs Deebot X1 OMNI“ pakrovimo stotelė, tai šiaip stotelė, o daug funkcijų atliekantis įrenginys. Jame integruoti švaraus ir purvino vandens rezervuarai, išsivalymo sistema, atskirta erdvė vakuuminiam maišeliui, baterijų įkrovimo modulis, valdymo blokas. Stotelės matmenys – 43×45×58 cm, dizainas – minimalistinis, juodos ir sidabro spalvos deriniai. Kelis kartus namie keičiau stotelės vietą ir visur ji tiko – derėjo tiek su vonios kambario, tiek su svetainės estetika.
Rinkdamiesi robotus, žmonės dažnai domisi pačiame robote integruotos dulkėms ir šiukšlėms skirtos talpos dydžiu, nes kuo didesnė talpa, tuo rečiau robotas prašo ją ištuštinti, tuo ilgiau dirba. Tačiau šiuo atveju net nepasidomėjau integruotos talpos dydžiu – savaime ištuštinančiam įrenginiui tai nėra svarbu – užpildęs savo šiukšlių talpą, robotas sugrįžta į stotelę ir ją ištuština.
Paruošti „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ darbui labai lengva – pripildai švaraus vandens rezervuarą, kitame jos skyriuje įstatai šiukšlių maišelį, įjungi stotį į rozetę, pritvirtini prie roboto šepetėlius ir atsiunti „ECOVACS“ programėlę skirtą „iOS“ ir „Android“ sistemoms. Tiek prie mano namų „Wi-Fi“ ryšio, tiek prie telefono robotas prisijungė labai greitai. Valdyti šį robotą galima įvairiai: programėle, balsu per integruotą balso asistentą „Yiko“ (kas labai patogu), bei stotelėje ar pačiame robote esančiais valdikliais (kas irgi praverčia). Kai robotas prijungtas prie telefono ar planšetinio kompiuterio, o jo baterija visiškai įkrauta, jis išvažiuoja apžiūrėti jūsų kambarių. Esu bandęs ne vieną robotą, tad buvau nustebęs, kad šį procesą „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ atliko labai greitai.
Kaip jis siurbia?
„Ecovacs Deebot X1 OMNI“ – galingas siurblys, jo siurbimo galia – 5000 Pa ir tai gerai matosi, kai jis užsiropščia ant gana storo kilimo ir idealiai jį išvalo. Siurblio jutikliai įvertina paviršių, todėl jis gali padidinti galią, kai atsiduria ant kilimo, o kai siurbia kietas grindis naudoja mažiau galios, taupo bateriją. Beje, su pilnai pakrauta baterija siurblys gali dirbti 4 val. 20 min. Per tiek laiko jis išvalo visus namus. Nepaisant didelės siurblio galios, „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ dirba labai tyliai.
Roboto siurblio tylumą aš vertinu paprastu testu: jei tuo metu kai robotas sukinėjasi kambaryje žiūrėdamas televizorių galiu suprasti kas ką kalba, vadinasi jo darbas tylus. Paprastai robotų keliamas triukšmas priklauso nuo dviejų dalykų – variklio ūžesio ir pagrindinio šepečio „tarškėjimo“. Pastarojo net nesigirdi, o „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ variklis dirba tikrai tyliai. Tik roboto šiukšlių konteinerio ištuštinimas stotelėje yra pakankamai garsus. Bet tai įprasto dulkių siurblio garsas, tetrunkantis keliolika sekundžių. Pakeisti siurblio maišelį roboto stotelėje reikės tik kartą per vieną ar du mėnesius.
Kaip jis plauna?
Jei jums reikia roboto, kuriam galėtumėte suplanuoti grindų valymą ir pamiršti apie tai, „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ yra būtent toks. Rūpintis grindis plaunančiu robotu irgi neteks – ir šiuo atveju principas „suplanuok ir pamiršk“ puikiai veikia. Baigęs plauti grindis ar tam tikrą grindų plotą, robotas grįžta į stotelę, ištuština savo vandens rezervuarą, nešvarų vandenį išpila į stotelėje esantį tam skirtą baką, ir vėl pasipildo švariu vandeniu, esančiu kitame bake, o jo šluostės, baigus darbą, išplaunamos ir išdžiovinamos. Valymo ir džiovinimo procesas nėra tylus, bent jau pirmais kartais atkreipsite į tai dėmesį, bet jis trunka tik porą minučių.
4 litrų švaraus ir purvino vandens rezervuarus teks reguliariai prižiūrėti – pirmąjį papildyti, antrą ištuštinti, bet galvoti ar jau laikas tą daryti ar neteks – tiek programėlė, tiek balso asistentas apie primena, tad visada žinosite kada reikia pakeisti. Rezervuarus išimti ir įdėti labai lengva
„Ecovacs Deebot X1 OMNI“ turi du besisukančius diskus su šluostėmis, kurie sukasi 180 aps./min. Yra trys šluosčių drėkinimo lygiai, taip, kad plauti galite sausesnėmis, ar drėgnesnėmis šluostėmis, bet nė vienu atveju grindys po valymo nebus pernelyg šlapios. Grindų plovimas gali būti dvejopas: arba robotas grindis išplauna vieną kartą, važiuodamas pirmyn atgal, arba du kartus, po pirmojo plovimo dar kartą praeidamas, statmena pirmajai kryptimi.
O kaip plovimo kokybė? Sako, rankomis geriau? Taip, žinoma, dar sako, kad geriausiai grindys išplaunamos dantų šepetuku. O jei rimtai, plauna jis visai neblogai, ir jei nustatai tinkamą plovimo grafiką, tai visada turi švarias grindis. O ko daugiau reikia?
Kaip jis orientuojasi?
Man patiko, kad šis robotas dirba gana greitai ir jo darbe matai nuoseklumą, o ne chaotiškumą. Yra nemažai robotų, kurie dirbdami juda nenuspėjamomis kryptimis, net susidaro įspūdis, kad jie kažkokie užsiciklinę: kažkurias vietas siurbia net kelis kartus, tarsi būtų nepatenkinti savo darbu, kažkurias praleidžia. Stebėdami „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ darbą nieko panašaus neišvysite – susidaro įspūdis, kad jis ne tik nuskenavo patalpas, bet susikūrė patogiausią jų valymo planą.
Vienas šio roboto privalumų – AIVI 3D kliūčių vengimo funkcija. „Ecovacs“ teigimu, ji gali atpažinti ir išvengti 18 įprastų objektų, įskaitant batus, numestas kojines ir ant grindų gulinčius laidus. Išbandžiau šią funkciją roboto kelyje specialiai pridėliojęs įvairiausių objektų (šlepečių, šuns žaislų, laidų ir pan.). Objektų aptikimas tikrai gerai veikia – robotas lengvai išvengė jam paspęstų pinklių, nesusipainiojo erdvėje, jam neprireikė pagalbos.
Vis tik manau, kad geriau nepalikinėti plonų USB įkrovimo laidų ar mažų daiktų ant žemės, kai robotas dirba. Apskritai, bet kokios kliūtys lėtina robotų darbą, nes jam reikia jas apsukti. Gera žinia ta, kad „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ tą padaro gana greitai. Be to jis sustoja prieš baldus, o ne atsitrenkia tiesiai į juos. Apskritai jo navigacija yra labai gera. Jis nepasiklysta, nesiblaško. Tik vieną kartą, per dvi kasdieninio darbo savaites, kokiom trim minutėm buvo užstrigęs vonios viduryje, tarsi nežinotų į kurią pusę eiti, bet tuo metu vonioje dirbo ir skalbyklė, ir džiovyklė, tad galbūt jų impulsai kiek klaidino roboto navigaciją. Tačiau iš šios situacijos jis išsisuko pats – pagalbos nereikėjo.
Kaip jis valdomas?
Roboto valdymo programėlė yra paprasta, intuityvi. Joje robotui galima sukurti namų ruošos tvarkaraštį, pažymėti kilimus, kuriuos privalo aplenkti, kai plauna grindis. Galite pasirinkti keturis siurbimo lygius, tris vandens srauto lygius grindų plovimui, nustatyti kiekvienos patalpos valymo seką ir, žinoma, planuoti valymą. Po pirmojo valymo–apsižiūrėjimo, robotas sudarys išsamų namų žemėlapį. Jei jis ne visai tinkamas, galite atlikti tam tikrus pakeitimus. Robotas taip pat sukuria 3D žemėlapį kurį galite papildyti baldais. Kai yra žemėlapis su įvardintais objektais, robotui balsu galite duoti konkrečius nurodymus, pavyzdžiui, „išvalyk virtuvę“, „išvalyk po stalu“ ir t.t.
Žaismingas „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ elementas – balso asistentas „Yiko“. Supranta 36 balso komandas, apimančias beveik viską, ko galima prašyti iš roboto–siurblio. Kai kurias komandas, pavyzdžiui, „pradėk valyti“, „išvalyk vonią" ir pan., lengva įsiminti, o kitos – sunkiau įsimenamos, bet nelabai ir reikalingos. Apskritai, ši funkcija man visai patiko, net nesitikėjau, nes savo automobilyje valdymo balsu nenaudoju. O šiuo atveju, patogumas akivaizdus – paprašai išvalyti virtuvės grindis ir keliauja valyti – nereikia telefone atidarinėti programėlės.
Kaip jau minėjau „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ turi kamerą, mikrofoną ir garsiakalbį. Programėlėje įjungę kamerą ne tik matysite kambarių vaizdą, bet ir galėsite nuotoliniu būdu valdyti dulkių siurblį – robotą iš bet kurios vietos ir vairuoti jį namuose, kaip vairuojate automobilį gatvėje. Vaizdas aiškus ir detalus, bet automobilį vairuoti lengviau. Yra automatinė namų apžiūros funkcija „Home Patrol“ – robotas tiesiog tyliai važinėja po namus, nesiurbia, neplauna, bet viską filmuoja, tad jūs, būdami toli nuo namų, galite matyti ar viskas tvarkoje. Vaizdo įrašus ir nuotraukas galima išsaugoti. Taip pat galite per roboto garsiakalbį pasikalbėti su namiškiais: jūsų balsas sklis iš roboto, o roboto mikrofonas gaudys pašnekovų balsus. Gal ir smagu vieną, kitą kartą.
Kaip vertinu dviejų savaičių roboto darbą namuose?
„Ecovacs Deebot X1 OMNI“ iš tiesų geras robotas, ne tik siurbiantis, bet ir plaunantis grindis. Nepigus, bet kaina atitinka siūlomą funkcionalumą ir galią. Man patiko, kad jis sukuria tą įspūdį – „nustatei ir pamiršai“. Jei norite turėti aukščiausios klasės dulkių siurblį–robotą su įvairiausiomis papildomomis funkcijomis „Ecovacs Deebot X1 OMNI“ – tai ko reikia.
Kas patiko labiausiai:
* tikrai išmani ir puikiai veikianti navigacija;
* puikus dulkių siurbimas;
* žemėlapiai leidžiantys nustatyti išsamias valymo kryptis, valomus plotus;
* patogus valdymas balsu;
* tylus darbas.
Kas nepatiko:
* galima skųstis, kad pernelyg masyvi stotelė, bet joje nieko nereikalingo nėra;
* galbūt norėtųsi žemesnio roboto, bet lidaras bet kurią navigaciją pakelia į žymiai aukštesnį lygį;
* galbūt didoka kaina, bet ją visiškai pateisina funkcionalumas – tai tikrai įspūdingas robotas – siurblys, turintis visas moderniausias funkcijas.
Autorius: R. Kažimėkas.