• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvusius nacius ir jų kolaborantus persekiojantis Simono Wiesenthalio centras Izraelyje

dar kartą pasmerkė Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą neįkalinti nusikaltimuose prieš žydus dalyvavusio Algimanto Mykolo Dailidės.

REKLAMA
REKLAMA

Šis liepą centro jau išsakytas pasipiktinimas paskelbtas antrą kartą, nes esą per praėjusį penktadienį vykusį centro Izraelio skyriaus direktoriaus Efraimo Zuroffo (Efraimo Zurofo) ir Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiojo prokuroro Rimvydo Valentukevičiaus susitikimą paaiškėjo naujų detalių, leidžiančių smerkti Lietuvos teismus ir visuomenę.

REKLAMA

E. Zuroffas tvirtina šio pokalbio metu išsiaiškinęs, kad Apeliacinio teismo sprendimas nesiųsti už grotų nuteisto A. M. Dailidės priimtas remiantis fiktyvia medicinine „apžiūra“, kurioje jis fiziškai nedalyvavo.

„Tai tik paskutinis farsas iš daugelio, kuriuos atlieka Lietuvos prokurorai ir teisėjai, aiškiai nesugebantys nubausti vietinių holokausto nusikaltėlių. Nepaisant to, kad Lietuvoje nuo nepriklausomybės atkūrimo laikų yra nemažai nacių karo nusikaltėlių, nė vienas nebuvo nubaustas. Šis faktas rodo visišką Lietuvos visuomenės nesugebėjimą pripažinti savo kruvinos praeities - plataus dalyvavimo masinėse žydų žudynėse. Pats laikas tarptautinei bendruomenei pradėti kreipti dėmesį į rimtus trūkumus Lietuvos teisės ir švietimo srityse“, - pranešime cituojamas E. Zuroffas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu penktadienį E. Zuroffui savo požiūrį į žydų genocido bylas išdėstęs prokuroras R. Valentukevičius, anot Generalinės prokuratūros pranešimo, priminė S. Wiesenthalio centro Izraelio skyriaus direktoriui, kad absoliuti dauguma Lietuvos piliečių, dalyvavusių žydų genocide Lietuvoje, buvo išaiškinti, ir jų veikla atitinkamai įvertinta pokario metais sovietų struktūrų bei teismų. Todėl pakartotinis jų baudžiamasis persekiojimas draudžiamas ir Lietuvos baudžiamųjų įstatymų, ir tarptautinių teisės aktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Generalinės prokuratūros teigimu, 1990-2008 metais Lietuvos teismuose nagrinėta 19 baudžiamųjų bylų, kuriose kaltinimai buvo pateikti 28 asmenims, 10 iš jų pripažinti kaltais ir nuteisti laivės atėmimu, vienas iš jų nuteistas kalėti iki gyvos galvos, kaltinamajam nedalyvaujant teismo posėdyje. Vienas asmuo pripažintas kaltu ir nuteistas laisvės apribojimu, 4 asmenys išteisinti dėl įrodymų trūkumo, 5 kaltinamieji mirė iki bylų nagrinėjimo teismuose. Vieno asmens atžvilgiu teismo nuosprendis nėra priimtas, baudžiamosios bylos nagrinėjimas nebaigtas.

REKLAMA

S. Wiesenthalio centras pirmąkart pasmerkė Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą neskirti A. M. Dailidei laisvės atėmimo bausmės liepą. Tuo metu taip pat buvo pareikštas pasipiktinimas teisėsauga, kuri, anot pareiškimo, „yra nesugebanti nubausti nė vieno lietuvio už nusikaltimus prieš žydus Antrojo pasaulinio karo metu“.

REKLAMA

Anot centro, A. M. Dailidė S. Wiesenthalio centro ieškomųjų sąraše užima devintą vietą.

Lietuvos apeliacinis teismas liepos 4-ąją paskelbė, kad palieka galioti nusikaltimuose prieš žydus dalyvavusiam A. M. Dailidei prieš dvejus metus paskelbtą Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, kuriuo nuteistasis pripažintas nepavojingu visuomenei ir nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos generalinė prokuratūra 87 metų A. M. Dailidei prašė paskirti realią 5 metų laisvės atėmimo bausmę. Tuo tarpu advokatas prašė išteisinimo, nes jo manymu, nėra įrodymų, kurie leistų nuteisti. Abu šie apeliaciniai skundai buvo atmesti.

Apeliacinis teismas pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas teisingai nustatė, kad A. M. Dailidė tyčia persekiojo žydų tautybės civilius asmenis ir darė tai sistemingai.

REKLAMA

1941-1944-siais A. Dailidė buvo naciams pavaldžios represinės struktūros - Lietuvos saugumo policijos - Vilniaus apygardos skyriaus darbuotojas. Jis teisme tikino, kad buvo tik raštininkas, tačiau įrašai archyviniuose dokumentuose byloja, kad 1941 metais jis dirbo kriminalinės policijos inspektoriumi, vėliau - policininku.

REKLAMA

A. Dailidė pastaruoju metu gyveno Vokietijoje, kur buvo deportuotas iš Jungtinių Valstijų 2003 metais už nacistinės praeities nuslėpimą. 1950-siais atvykęs į JAV jis imigracinei tarnybai nurodė karo metu dirbęs eiguliu. Paaiškėjus jo vaidmeniui holokauste, teismas atėmė iš A. Dailidės JAV pilietybę.

Per nacių okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta maždaug 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės. Masinės žudynės prasidėjo 1941-ųjų birželio 24 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų