Savo atstove „Eurovizijos“ dainų konkurse Lietuva išsirinko Eveliną Sašenko. Euforijai po finalo dingus, įspūdžiai nebe tokie ryškūs, aistros aprimusios. Atėjo laikas kasmet kylančioms diskusijoms apie tai, „koks prastas šiais metais bus mūsų šalies pasirodymas Diuseldorfe", "kaip publika ir komisija neturėjo iš ko rinktis" ir „ką apie mus pagalvos Europa?“.
Visgi pabandykime palikti emocijas nuošalyje ir paklauskime nuomonės žmonių, kurie savo žodžius gali pagrįsti muzikiniu išsilavinimu arba dalyvavimo „Eurovizijoje“ patirtimi.
E. Sašenko ir L. Adomaitis buvo finalo favoritai
„Mano favoritai finale buvo du ‒ tai Evelina ir Linas Adomaitis. Evelina turi labai svarbią savybę ‒ tikrą, nesuvaidintą nuoširdumą. Taip pat puikų balsą. Jei nenutiks kas nors nenumatyta, daina tikrai gali suskambėti“, ‒ savo favoritus įvardino muzikologė Zita Kelmickaitė.
2007-ais metais Lietuvą atstovavusios grupės „4Fun" vokalistės Julijos Ritčik manymu, šiais metais E. Sašenko buvo geriausia kandidatė. Dainininkė atkreipė dėmesį į tai, kad prieštaravimų tarp komisijos ir žiūrovų nebuvo, visi vieningai atidavė pirmąją vietą Evelinai. „Atrankos, kokia buvo šiemet, rezultatas manęs nenustebino. Aš tai pat būčiau rinkusi iš tų pačių dviejų dainų ‒ Lino arba Evelinos“, ‒ tą patį sakė J. Ritčik.
„Skamp“ narys Vilius Alesius, kuriam su grupe teko atstovauti Lietuvai „Eurovizijoje“ 2001-ais, komentuodamas E. Sašenko pergalę atrankos finale, buvo atsargesnis. „Nemanau, kad išsirinkom blogą variantą. Klasikinio stiliaus kūrinys, kuris, manau, nepadarys gėdos Lietuvai“, ‒ kalbėjo dainininkas.
Pasirodymų eiliškumas, konkurentai ir kiti išoriniai faktoriai
Paklausta apie E. Sašenko šansus didžiajame dainų konkurse Diuseldorfe, Z. Kelmickaitė sakė, kad prognozuoti ką nors taip anksti labai sunku. „Aš visad sakiau ir sakysiu, nenustosiu kartojusi, kad viskas priklausys nuo to, kaip išsidėstys dainos, kokio pobūdžio kūriniai bus prieš Eveliną, kokie po jos, kiek tokio pat ar panašaus stiliaus dainų bus“, ‒ pabrėžė muzikologė.
J. Ritčik taip pat priminė tai, kad „Eurovizija“ yra neprognozuojama. „Niekada negali žinoti, kas atvažiuos į konkursą šiais metais, kokiam kontekste mes atsidursime, tarp kokių dainų, kurį pasirodymo numerį gausime, ‒ sakė J. Ritčik. ‒ Tai yra dalykai, kuriems mes negalime daryti įtakos, todėl tai savotiška loterija“.
„Jei kartu sukrenta panašūs kūriniai, kartais jie vienas kito ne papildo, o skandina“, ‒ sakė Z. Kelmickaitė.
Apie tai, kad pasirodymo sėkmei įtakos daro daug išorinių faktorių, kalbėjo ir V. Alesius. „Tai yra tarsi loterija: negali žinoti, kokie bus konkurentai, kokia daina eis prieš tave, kokia po, pasirodysi pirmas ar vienas iš paskutinių, kokios šalys kartu pasirodys pusfinalyje“, ‒ vardino dainininkas.
Nuoširdumas ir gražus balsas prieš šou elementus
Kalbėdama apie tai, ar nuoširdumas ir gražus balsas gali nurungti kitų europiečių rengiamus įspūdingus šou, Z. Kelmickaitė buvo nusiteikusi pozityviai. „Aš manau, kad šios savybės visada turės vertę. Kitas dalykas, kokie pasirodymai bus šalia mūsų. Jei kitų atlikėjų šou bus nevykę, daina bus kaip skaidrus šaltinis publikai, tačiau jei greta bus nepaprastai efektingi, ryškūs profesionaliai padaryti šou, suprantama, kad daina gali ir pasimesti, ‒ aiškino docentė. ‒ Visgi nemanau, kad ji galėtų likti nepastebėta“.
V. Alesiaus manymu, prasimuši į finalą šansų yra, tačiau pasirodymą reiktų keisti. „Reikėtų padirbėti ties pačiu reginiu, ties šou, kad jis būtų nors kiek įsimintinesnis. Galbūt užtektų pakeisti suknelę, nes spalvų kol kas per mažai“, ‒ savo pastebėjimus išsakė dainininkas.
„Dainos atlikimas buvo tikrai geras, tačiau vizualiai pasirodymą reikėtų tobulinti. Čia turbūt galėtų pasireikšti dizaineriai, vaizdo operatoriai“, ‒ sakė V. Alesius.
„Nereikalingas blaškymasis tik todėl, kad kažkas būtų, scenoje nieko gero neduoda. Jei daina būtų energinga, jai šou derėtų labiau, lyriškam kūriniui tokia statika galbūt labiau tinka“, ‒ savo, kaip atlikėjos, požiūrį išsakė J. Ritčik.
„Aš norėčiau tikėti, kad Europa tai pastebės ir įvertins. Visgi „Eurovizijoje“ rezultatas nebūtinai priklauso nuo balso diapazono ar profesionalumo, kartais tikrai blogi pasirodymai patenka į finalą ir yra pastebimi. Kitais atvejais būna atvirkščiai“, ‒ sakė J. Ritčik.
V. Alesiaus manymu, vokaliniai E. Sašenko sugebėjimai turėtų būti pastebėti europiečių publikos. „Tai ganėtinai sudėtinga vokalo partija, todėl puikiai parodomas vokalinis išsilavinimas. „Eurovizijoje“ puikiai atliekamos melodingos dainos paprastai vertinamos“, ‒ kalbėjo dainininkas.
Nustoti burbėti ir palinkėti sėkmės
Paklausta apie pirminį tikslą ‒ patekimą į finalą, muzikologė teigė, kad šansai labai geri. „Nereikia galąsti iečių, kol jų dar nereikia galąsti“, ‒ apie fanų polinkį kritikuoti nesėkmingai pasirodžiusius atlikėjus kalbėjo Z. Kelmickaitė. Ji ragino visus nustoti murmėti ir, užuot kartojus „ar aš nesakiau“, palinkėti E. Sašenko sėkmės ir puikaus pasirodymo.
„Kaip jai pasiseks „Eurovizijoje“, sunku prognozuoti. Tokių dainų visad būna, o Evelinos pasirodymo visuma atrodo labai gerai. Gražus jos balsas puikiai tinka dainai, ‒ kalbėjo J. Ritčik. ‒ Sunku numatyti, kaip ji atrodys „Eurovizijos“ kontekste, bet tikėkimės, kad pasirodymas bus sėkmingas“.