Pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos viza, išduota Jungtinės Karalystės piliečiui, žurnalistui Edvardui Lukasui (Edward Lucas), papildė diplomatijos istorijos ekspoziciją.
Penktadienį daugiau nei kelias savaites Lietuvoje viešėjęs E. Lukasas, prieš išvykdamas namo, iškilmingoje ceremonijoje perdavė savo pasą. Spaudas, nurodantis, kad atkurta valstybė pati ketina rūpintis savo sienomis, buvo įspaustas į jo pasą prieš 20 metų, kovo 28-ąją. Britų savaitraščio "The Economist" žurnalistas ir knygos "Naujas šaltasis karas" autorius nusprendė savo pasą su pirmąja lietuviška viza dovanoti Nacionalinio muziejaus rengiamai Lietuvos diplomatijos istorijos ekspozicijai. Pasas kol kas bus eksponuojamas Tarptautiniame Vilniaus oro uoste.
E. Lukasas prisiminė dviejų dešimtmečių senumo įvykius, kai jis tokiu pavojingu laikotarpiu atvyko į Lietuvą. Jis buvo pirmasis Nepriklausomos Lietuvos užsienietis, buvo baiminamasi dėl deportacijos, kurios galėjo imtis Sovietų Sąjunga. Pasak brito, šis pasas liudija ne tik Lietuvos nepriklausomybės kelią, Lietuvos diplomatijos pradžią, bet jame įamžinta lieka ir dalis jo gyvenimo.
Užsienio reikalų viceministras Šarūnas Adomavičius pabrėžė, kad paso perdavimas yra istorinė diena.
"Mūsų bičiulis E. Lukasas sugrąžino mus į tą dvidešimties metų laikotarpį atgal. Kaip jis dabar pasakė, šitas pasas yra mano gyvenimo istorija. Iš kitos pusės, tai yra ir Lietuvos dvidešimties metų istorija", - kalbėjo jis.
Užsienio reikalų viceministras teigė, kad 1990-aisiais žymaus žurnalisto atvykimas Lietuvai reiškė valstybingumo suvereniteto realizavimą diplomatinėmis priemonėmis. Lietuva pradėjo kontroliuoti savo sienas ir vykdyti užsienio politiką.
Š. Adomavičius susirinkusiuosius nukėlė į 1990 metų kovo 28-ąją, kai E. Lukasas atvyko į Vilnių. Tuo metu iš ryto vyko Aukščiausiosios Tarybos posėdis ir jos pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis darė politinį pranešimą.
"Prasidėjo užsienio žurnalistų varymas. Naujiems atvažiuoti nėra lengva. Iš savo pusės mes tikriausiai turėsime pasiūlyti žurnalistams respublikos globą, galbūt pradėti realizuoti lietuviškų vizų išdavimą arba pratęsimą", - citavo pranešimo tekstą viceministras.
Š. Adomavičiaus teigimu, tą pačią dieną įvyko ir Vyriausybės posėdis, kur buvo priimtas nutarimas dėl vizų išdavimo tvarkos. Tuometis užsienio reikalų ministras Algirdas Saudargas pasirašė įsakymą dėl lietuviškos vizos realizavimo ir tą pačią dieną viza pagaminta E. Lukasui.
"Įsivaizduojant tuos laikus - sovietinė apsauga, pasienis, bet, nepaisant to, ministras A. Saudargas, būdamas oro uoste, protokolo direktorius Giedrius Čekuolis ir kiti įdeda vizą ir įsiveda per Lietuvos valstybės sieną E. Lukasą. Tai buvo pirmas žingsnis, simbolis, kad Lietuva pradeda realizuoti savo suverenitetą", - pasakojo URM atstovas.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže