Seimo narys Evaldas Jurkevičius siūlo suteikti teisę visuomeninėms organizacijoms kreiptis į teismą ginant viešąjį interesą. Tai reglamentuojantys Administracinių bylų teisenos ir Civilinio proceso kodekso pakeitimai šiandien užregistruoti Seime.
Pagal dabar galiojančią tvarką, teisę kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo turi tik tam tikroje srityje dirbančios valstybinės institucijos ir prokuroras. Aktyvūs piliečiai to padaryti negali.
Vykdydamas parlamentinę kontrolę, Seimo narys Evaldas Jurkevičius paprašė ministerijų pateikti suvestinę, kiek skundų su prašymu ginti viešąjį interesą jos pateikė prokuratūrai nuo 2007 m. iki 2011 m. pabaigos. Paaiškėjo, kad per ketverius metus net keturios ministerijos nė karto šiuo klausimu nesikreipė į prokurorą, o likusios apsiribojo keletu kreipimųsi.
„Lietuvoje yra 15 institucijų, kurios gali ginti viešąjį interesą teisme, 14 konkrečiose sferose veikiančių ministerijų, turinčių visas teisines galimybes kreiptis į prokurorus, tačiau daugelis nesinaudoja joms įstatymų suteiktais įgaliojimais. Tad jei valstybės institucijos nenori užsiimti viešojo intereso gynimu, tai daryti reikia leisti patiems piliečiams“, – sakė E. Jurkevičius.
Politikas atkreipė dėmesį, kad daugelyje šalių nevyriausybinės organizacijos turi teisę teikti ieškinius ar imtis kitų teisinių priemonių, kad būtų apgintas viešasis interesas. Vakarų šalys yra suinteresuotos, kad visuomenė būtų aktyvi, remia pilietines iniciatyvas ir net taiko įstatymines priemones, skatinančias piliečius aktyviau veikti viešojo intereso gynimo kontekste.
„Lietuvoje įsivyravęs modelis, kai viešąjį interesą gina tik prokuroras, neužtikrina nuoseklaus, savalaikio ir efektyvaus viešojo intereso gynimo visose teisinių santykių srityse. Čia labai svarbi ir pilietinė pozicija. Suteikus piliečiams teisę ginti pamatines visuomenės vertybes, ne tik paspartėtų viešojo intereso gynimo mechanizmas, bet ir padidėtų visuomenės pasitikėjimas savo valstybe“, – sakė E. Jurkevičius.