Eilinį kartą nuslinko Gedimino kalno šlaitas.
Kraupų vaizdą liudininkai po liūties fiksuoja sodų bendrijoje „Dobilas“ Alytaus rajone – atsivėrę milžiniški krateriai, šniokščia vanduo, o sklypas toliau garma žemyn. Savininkas sako netekęs amo.
„Kaimynė paskambino. Sako, šlaitas nučiuožė, tai įsivaizdavau, kad pasėdo, sakau, tai nieko, kaimynai tegu vaišinasi, ana braškės raudonuoja, kampas liko, kampo ne – kai atvažiavau, tai išsigandau“, – pasakoja savininkas Darius Kavaliauskas.
Kelių metrų įgriuvos prie pat sodo namelio pamatų, laimė, statinys draustas.
„Kampas namo ore kabo, pasėdęs visas kampas, aš vakar patamsy bijojau eiti, šiandien pažiūrėjau. Pamato nėra. Ten baisu būt. Ekstremalams gal pats tas, man tai dar ne…“, – kalba D. Kavaliauskas.
Prieš metus įsigytą ir puoselėtą šeimos sodą stichija sunaikino akimirksniu.
„Atvažiuot ir va tokį dalyką rasti, tai baisu, yra baisu. Buvo taip gražu, taip gražiai susitvarkęs ir viską nuplovė“, – sako sodo kaimynė Janina.
Tonos žemių čiuoždamos žemyn su savimi nešėsi ir visą dzūkų triūsą – daržoves, vaiskrūmius. Ir visa galybe užgriuvo apačioje įsikūrusių kaimynų sodą.
„Va visas mūsų sodas… Nuo čia iki čia – nieko nelikę“, – sako sodininkė Česė Knyzienė.
Galinga nuošliauža užvertė įėjimą į namelį, suskaldė šiltnamį, sutraiškė augalus, palaidojo gėlynus ir lysves.
„Buvo suoliukas, sėdėdavom ant suoliuko, rožynas, hortenzijos, pievutė visur buvo. Tai va, man baigdavosi ties krūtine rentinys, o dabar iki kelienių“, – kalba Č. Knyzienė.
Pasak sodų bendrijos „Dobilas“ pirmininko, liūtis pylė itin stipriai, nuostoliai milžiniški.
„Praktiškai 20 metrų toliau nesimatė, nes buvo kaip balta siena. Labai daug žalos pridarė ir gatvės išplautos. Viskas per vieną parą sunaikinta“, – tikina sodų bendrijos „Dobilas“ pirmininkas Alvydas Baukys.
Ir kur nesunaikins, jei Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, Pietų Lietuvoje per pusantros paros iškrito 3 savaičių lietaus norma – vandens pripylė 55 litrus į kvadratinį metrą.
Kiek arčiau Alytaus prie Panemuninkėlių plūstelėjo tokia galinga vandens srovė, kad neatlaikė kelias – jis įgriuvo. Gyventojai liko atkirsti nuo miesto – Alytų bandė pasiekti kaip kas išmano.
„Kaip čia prasimušti, vaikai į darželius, mokyklas, čia didelis kaimas ir didelė problema, miškais bandė prasibrauti, mašinas laužė, sulankstė buferius. Aš su džipu važiavau, tai keletą moterų ištraukiau, miške irgi viskas plaukia“, – pasakoja Panemuninkėlių gyventojas Irmantas Klimavičius.
„Buvo per mažo diametro pralaida įdėta. Vandens nutekėjimo griovys, kuris vasarą būna sausas, nuo didelio vandens kiekio užsipildė ir sugriovė kelią“, – teigia „Gilmera“ darbų vadovas Egidijus Baranauskas.
Dzūkai pakraupę stebi padarinius, tokio stichijos šėlsmo sako nepamenantys.
„Baisus dalykas, pirmą sykį va taip darosi, būdavo upelis, bet matyt pratekėjimas per mažas padarytas“, – sako alytiškis Kęstutis Damašauskas.
Situacija tokia pati ir Kaišiadorių rajone, Pakertų kaime. Intensyvus lietus perpildė tvenkinį, vanduo nebetilpo į nutekėjimui po keliu įrengtą per siaurą vamzdį, tad išsiveržęs iš krantų siūbtelėjo tokia jėga, kad sulaužė ir nusinešė tolyn virš pralaidos įrengto kelio asfaltą. Atsivėrė didžiulė almanti kiaurymė, gerai, kad nelaimių nenutiko.
Paskendusi ir dalis Žiežmarių, ištvinusi Strėva semia namus ir skandina miestelio poilsio zonas. Kone parą pliaupęs lietus sostinėje vėl nepagailėjo ir Gedimino kalno, čia susidarė eilinė nuošliauža. Nugarmėjo dalis šiaurės rytinio šlaito.