Jau daug kartų Seimas taisė Pilietybės įstatymą bandydamas išplėsti dvigubos pilietybės ribas. Pagaliau Seimo pirmininkė Irena Degutienė pareiškė, kad eita klaidingu keliu. Vienintelė galimybė – referendumu pakeisti Konstitucijos straipsnį.
Amoralu balsuoti už tokį įstatymą
Justinas Karosas, Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas
Kito varianto nei pakeisti Konstituciją aš nematau. Nebalsuosiu už tą įstatymą, kuris ignoruoja Konstitucijos nuostatas. Konstitucijoje aiškiai parašyta, kad, išskyrus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Tai, kas dabar siūloma, nėra atskiri atvejai. Seimo Teisės departamentas nustatė, kad tai nesiderina su Konstitucija. Nesuprantu, kodėl tokie teisininkai kaip Stasys
Šedbaras mėgina apeiti Konstituciją. Mums, Konstitucijos gerbėjams, kūrėjams ir saugotojams, amoralu balsuoti už tokį įstatymą.
Nudžiugau, kad Seimo pirmininkė mano taip pat, kaip ir aš. Visiškai palaikau Seimo pirmininkę. Bet, ko gero, tas įstatymas bus priimtas. Ir iš karto keliaus į Konstitucinį Teismą (KT).
S.Šedbaras turbūt pataikauja išeivijos lietuviams. Tikriausiai tikisi, kad kitos sudėties KT, nauji teisėjai nuspręs kitaip negu anksčiau KT buvo pasakęs. Radijo laidoje buvo kišama tokia mintis, kad reikia parinkti tokius KT teisėjus, kurie būtų už dvigubą pilietybę. Kuria visokias sąmokslo teorijas, bet juk tai absurdas. Nesvarbu, kokie žmonės teisme, KT turi saugoti Konstituciją.
Aš suprantu tuos žmonės, kurie nori dvigubos pilietybės, palaikau tą idėją. Bet reikia daryti teisiškai.
Referendumas gali ir neįvykti
Stasys Šedbaras, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas
Galima bandyti ir be referendumo. Referendumas reikalauja pasirengimo, kainuoja didelius pinigus, visada iškyla tam rizika dėl žmonių dalyvavimo referendume. Referendumas dėl atominės elektrinės uždarymo buvo kartu su Seimo rinkimais. Ir vis tiek nieko iš to neišėjo. Referendumas yra paskutinė priemonė. Jei niekaip kitaip nepavyks susitarti, ar KT nepritars mūsų sumanymams, tada reikia bandyti referendumu keisti Konstituciją. Bet aš nežinau, kaip padaryti, kad referendumas pavyktų.
Nesuprantu, kodėl dabartinis kelias vadinamas neteisingu. Po KT sprendimo prezidentūros darbo grupė parengė projektą. Dar prie jo šiek tiek padirbėjo ir naujoji Prezidentės komanda, Seimo komitetai. Dar Seimo nariai savo pataisų pridėjo.
Mes siūlome: priėmus įstatymą iškart pasitikrinti KT dėl tų punktų, kurie sulaukė tiek daug ginčų. Mūsų Tėvynės sąjungos frakcija įpareigojo teikti Seimui tą punktą, kad dvigubą pilietybę galėtų turėti tie, kurie išvyko iš Lietuvos po 1990 m. kovo 11-osios ir įgijo ES bei NATO šalių pilietybes. Ir dar, kad dvigubą pilietybę turėtų pasienio lietuviai. Kai tuos punktus įvertins KT, jie arba liks įstatyme, arba ne.