Gerda BELOKOPYTOVA
Augančiam vaikui susipažįstant su jį supančia aplinka reikia daug ko išmokti. Tėveliai, auginantys vaikus, tai žino. Ypač svarbu išmokyti atsakingai ir saugiai elgtis esant lauke, kai judriomis gatvėmis lekia automobiliai, kurie dažnai pamiršta saugų leistiną greitį. Dar svarbiau išmokyti juos per kelią eiti pėsčiųjų perėjomis. Tik ką daryti, kai tokios šalia mokyklos nėra? Vargu ar kuris mokyklinukas eis keliasdešimt metrų tam, kad pereitų gatvę ir saugiai pasiektų mokyklą.
Šilutės ,,pėsčiųjų rojus“
Pastaruoju metu ,,Šilokarčemos“ redakciją pasiekia vis daugiau skundų dėl pėsčiųjų perėjų Šilutės mieste. Visai neseniai laikraščio skaitytojas atsiuntė laišką, kuriame rašė: ,,Prašau išsiaiškinti pėsčiųjų perėjų fenomeną Kovo, Dirvų, Pylimo gatvėse Šilutėje. Šios pėsčiųjų perėjos padarytos kelių metrų atstumu ir jungia privačius kiemus. Kai kurie ženklai stovi žvyrkelyje, o to keliuko pabaiga – akligatvis.
Dažnai vaikštau tomis gatvėmis ir eismo ten beveik nebūna. Beje, žmonių sutinku taip pat retai.
Kiek diskusijų buvo keliama statant vieną vienintelę perėją prie darželio „Žibutė”, o mano pramintame „pėsčiųjų rojuje” jų net keliolika!
Kiek žinau, padaryti perėjas nėra pigu, tad ten išleisti tūkstančiai yra neapgalvotų sprendimų rezultatas“.
Išties minėtose gatvėse, kuriose automobilių judėjimas minimalus, pėsčiųjų perėjos viena nuo kitos nutolusios vos kelių metrų atstumu. Jų ten apstu. Ar to tikrai reikėjo? Mokinių tėvai prašo pėsčiųjų perėjos
Nejudriose Kovo, Dirvų, Pylimo gatvėse pėsčiųjų perėjų kiek tik nori, o tėveliai, leidžiantys savo atžalas į Šilutės Pamario pagrindinę mokyklą kasdien nerimauja, ar jų vaikai namo sugrįš sveiki. Ten pėsčiųjų perėjų trūksta. Argi ne paradoksas?
Į redakciją kreipęsi mokinukų tėvai sakė: ,,Mums, gyvenantiems Liepų, Kęstučio, Jakšto gatvėse, atvedant vaikus į mokyklą kaip tik toje pusėje yra padaryti takeliai įėjimui. Jais labai patogu iš minėtų gatvių pasiekti mokyklą. Dabar mes turime eiti iki pat ,,Gintarėlio“ darželio, ten pereiti gatvę pėsčiųjų perėja ir vėl atgal grįžti iki mokyklos.
Nors pėsčiųjų perėjos ten nėra, o automobilių srautas nemažas, vaikai nesidairydami bėga per gatvę. Jei jie eina be tėvų, tikrai neina iki prie darželio esančios pėsčiųjų perėjos.
Norėtume, kad šioje vietoje padarytų pėsčiųjų perėją. Žinote, kol pats vedi vaiką, esi garantuotas, kad saugiai pereisi gatvę, bet kai paleidi vienus, jie negalvodami lekia per gatvę“.
Problema išties yra. Gana kurioziška situacija: ten, kur eismas minimalus, automobiliai retai kada važiuoja, o pėsčiųjų taip pat ne minios – perėjos viena šalia kitos, o gatvėje, kur yra nuolatinis automobilių judėjimas, kur vaikai eina į mokyklą – perėjų dar reikia paieškoti. Keista.
,,Aš pati ta gatve važiuoju automobiliu ir vis turiu stabdyti, kad nepartrenkčiau neapdairiai lekiančių vaikų. Jie net neapsižvalgę bėga. Pastatytas pėsčiųjų perėjos ženklas vairuotojams būtų įspėjimas tapti budresniems“, - sakė mokinio mama.
Prie mokyklos perėja bus
Apie perėjų fenomeną Šilutės mieste pasakojo Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas. Jis sakė: ,,Žinome šią problemą. Mes galvojome, kaip ją išspręsti. Esame apsižiūrėję ir su Šilutės r. savivaldybės Saugaus eismo komisija nutarę, ką ten daryti. Kitais metais, pavasarį, kai gausime naujas lėšas, darysime iškiliąją pėsčiųjų perėją ten, kur išeina minėtieji takeliai. Tai pristabdys pravažiuojančiųjų greitį ir vaikams bus saugiau“.
,,Pėsčiųjų rojaus“ nebeliks
Taip skaitytojo pavadintos vietos greitu laiku nebeliks. Pasak A. Ivanausko, perėjos ten buvo padarytos pagal to reikalaujantį projektą. ,,Dabar kai kurių jų nebedažome, laukiame, kol nusitrins, ir jų skaičių sumažinsime. Kol jos matosi, negalime nuimti ženklų. Aišku, dabar pėsčiųjų perėjų ten yra per daug“, - pripažino seniūno pavaduotojas.