Restauruotas Tytuvėnų (Kelmės rajonas) bernardinų vienuolynas praėjusį šeštadienį lankytojams atvėrė duris. Didžiausio susidomėjimo sulaukė vienuolyne įkurtas Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus.
Vienuolynas artėja prie 400 metų
Į Tytuvėnus pasižiūrėti, kaip atrodo restauruotas vienuolynas, kokie eksponatai rodomi ten įkurtame Šiaulių vyskupijos muziejuje praėjusį šeštadienį suvažiavo ir suėjo daugybė žmonių, neabejingų kultūros paveldui, istorijai, praeičiai. Į įkurtuvių šventę atvyko Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Telšių vyskupas Jonas Boruta, Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Kelmės meras Kostas Arvasevičius, Seimo narių, Kelmės garbės piliečių, kitų svečių.
Šventės vedančioji Nijolė Saimininkienė susirinkusiuosius nukėlė į praeitį, kuomet 1614 metų gegužės 1 dieną Andriejus Valavičius Tryškiuose surašė Bernardinų vienuoliams skirtą aktą apie ketinimą statyti vienuolyną Tytuvėnuose. Statybos buvo numatytos keturiems, penkiems metams, taip paskirstant pinigus: 1614 metais — 700 auksinų, 1615-aisiais — 1300 auksinų, 1616 ir 1617 metais — 2000 auksinų ir 1618 metais — 2500 auksinų. Iš viso skirta 10 tūkstančių auksinų. Papildomai — 1500 auksinų, nenurodžius paskirties.
Fundatorius neįsipareigojo suteikti statyboms pagalbininkų, bet išreiškė norą matyti proporcingą, elegantišką bet nedidelį vienuolyną ir bažnyčią, skirtą dvylikai vienuolių.
Šitam dokumentui neilgai trukus sukaks 400 metų. Vienuolynas buvo pastatytas, šių dienų sulaukė beveik nepaliestas karų ir gaisrų.
„O šiandien mes susirinkome ypatinga proga. Vienuolynas restauruotas, jame įkurtas Šiaulių vyskupijos bažnytinio paveldo muziejus“, — sakė N. Saimininkienė.
Ekspozicijose — eksponatai iš Šiaulių vyskupijos bažnyčių
Pagrindinė muziejaus ekspozicijų salė įsikūrė buvusioje vienuolyno bibliotekoje, antrajame aukšte. Joje eksponuojami liturginiai reikmenys iš Šiaulių vyskupijos bažnyčių.
Dar dviejose muziejaus patalpose sukabinti paveikslai, savo vietas atradusios skulptūros iš Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno.
Autentiška vienuolio celė atrodo taip, tarytum joje ir dabar gyventų žmogus. Net laikrodis ant sienos skaičiuoja niekuomet nebepasikartosiančias akimirkas.
Tačiau restauruotame vienuolyne gausu ir pokyčių. Bene labiausiai vienuolyno dvasią pakeitė atverta sienų tapyba.
Restauratoriai po milimetrą atvėrė po dažų sluoksniais paslėptus piešinius. Pirmojo aukšto koridoriaus sienos ištapytos bibliniais motyvais, freskomis išpuoštos patalpų lubos ir net durų portalai, antrojo aukšto celėse gausu pranciškonų ordino monogramų, citatų iš Šventojo Rašto.
Paveldas, kuriuo reikia rūpintis
Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius sakė, jog jam visuomet yra malonu dalyvauti džiaugsmingose šventėse.
„Manau, kad Lietuva turi būti dėkinga katalikų bažnyčiai už milžinišką paveldą, kurį turime. Jei iš to paveldo atimtume bažnyčias ir vienuolynus, nedaug ką — pilis, dvarus — turėtume parodyti atvykstantiems į Lietuvą“, — tvirtino. Anot arkivyskupo, bažnyčia už tą paveldą turi jausti ir didelę atsakomybę, juo rūpintis, neapleisti. Bažnytinio paveldo muziejaus darbuotojams S. Tamkevičius linkėjo ne tik pritraukti kuo daugiau lankytojų, bet ir užsiimti švietėjiška veikla.
„Per maža tik parodyti eksponatus. Dar reikia papasakoti, kas už jų slypi. O slypi žmonės, kurie tikėjo, mylėjo, gyveno ir kūrė Lietuvą“, — kalbėjo Kauno arkivyskupas.
Džiaugsmo neslėpė ir Kultūros ministras Arūnas Gelūnas. Mat per savaitę jam tenka dalyvauti antrame milžiniškame dvasinės ir kultūrinės reikšmės objekto atidaryme. Praėjusį antradienį atidaryta restauruota Pažaislio vienuolyno pietinė oficina, kur seserys kazimierietės vykdo švietėjišką veiklą.
Ministras Tytuvėnų bažnyčią ir vienuolyną vadino vienu didžiausių mūsų kultūros perlų, vieta, kurioje geriausia galima atgaivinti tikėjimą Lietuva, tikrosiomis vertybėmis.
Dideliam būriui žmonių, kaip padėka už nuoširdų darbą, restauruojant Tytuvėnų vienuolyną, pritaikant jį turizmo reikmėms, įteikti ta proga sukurti proginiai medaliai.
Vienuolynas atgims naujam gyvenimui
Tytuvėnų Bernardinų vienuolyną restauravo rangovas UAB „Restauracija“, partneris — P. Račkausko individuali firma “Agrotech“. Projektavimo darbus atliko AB “Kauno paminklų restauravimo projektavimo institutas“. Vienuolynui restauruoti ir pritaikyti turizmo reikmėms iš europinių fondo skirta daugiau kaip 10 milijonų litų.
XVII-XVIII amžiuje pastatytas Tytuvėnų bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis yra laikomas vienu iš įdomiausių ir didžiausių sakralinės architektūros paminklų Lietuvoje ir visoje Šiaurės rytų Europoje. Restauravus vienuolyną, įkūrus Šiaulių vyskupystės bažnytinio paveldo muziejų, jis atgims naujam gyvenimui.
Tytuvėnuose šventės tęsiasi
Šventiniai renginiai Tytuvėnuose tęsėsi visą savaitgalį.
Šeštadienį po pietų tytuvėniškiai ir svečiai skubėjo į tradicinę miesto šventę prie Bridvaišio ežero.
Sekmadienio rytą švęsti Švento Antano atlaidai, o poetų vienuolyno erdvėse į barokinę „Karalaičio Zigmanto Vazos kelionę per Europą“ pakvietė kamerinis ansamblis “ARS VIVO“, pradėdamas VIII tarptautinį Tytuvėnų vasaros festivalį.
Dalia Karpavičienė