Anot ekspertų, sunkmetis sužlugdė doleriu pagrįstą pasaulinę finansų sistemą ir jos komos ištiktą gyvybę palaiko tik ypatingos pasaulio supervalstybių priemonės.
Mažesnės valstybės esą jau spjovė į šias pastangas ir kiekviena gelbėjasi savomis priemonėmis - pereidamos prie atsiskaitymų nacionaline valiuta arba kurdamos naujus regioninius pinigus.
Pareiškimų lietus
Itin gausiais valstybių vadovų, rinkos analitikų pareiškimais visuomenei apie artėjančią Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerio viešpatavimo pabaigą ir būtinybę kurti naujus pinigus arba atsiskaityti tarpusavyje nacionaline valiuta išsiskyrė vasaris.
Štai tik keli naujienų agentūrų pranešimai vasario mėnesį.
* Mėnesio viduryje Kinijos centrinis bankas pranešė pereinantis prie atsiskaitymo juaniais su kitomis Azijos valstybėmis. Kinijos Vyriausybė taip pat pareikalavo garantijų, kad jos įsigyti JAV iždo įsipareigojimai, o paprasčiau - vertybinių popierių obligacijos 682 mlrd. JAV dolerių (!) sumai bus išpirktos.
* Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva pasiūlė savo kolegai iš Kolumbijos Alvarui Uribei Velezui prekiauti atsiskaitant nacionalinėmis valiutomis, kaip Brazilija jau prekiauja su Argentina. Nuo praėjusių metų spalio tarp šių valstybių keliauja braziliški realai ir argentinietiški pesai ir niekas nuo to nenumirė. "Reikia, kad mūsų finansų ministrai parengtų taisykles, leidžiančias mažiau priklausyti nuo vis garsiau smerkiamo dolerio. Lotynų Amerikai laikas tapti nepriklausomai nuo turtingiausių šalių įgeidžių", - pabrėžė didžiausios Pietų Amerikos valstybės prezidentas.
* Per Maskvoje vykusį Turkijos ir Rusijos verslo forumą taip pat pasiūlyta atsisakyti dolerio ir euro priklausomybės. "Šiandien aš paklausiau: kodėl mes tarpusavyje neprekiaujame rubliais ir Turkijos
liromis? Rusijos pusė labai šiltai priėmė šį pasiūlymą", - per forumą pasakė Turkijos prezidentas Abdullah Gulis. Pasak jo, atitinkamoms abiejų valstybių žinyboms jau paskirtos užduotys parengti tokį perėjimą,prezidento nuomone, jis įvyks labai greitai.
* Finansų spekuliantas George'as Sorosas šį mėnesį taip pat prabilo apie poreikį kurti naujus pinigus ir ėmė kritikuoti susiklosčiusios finansų sistemos ydingumą. Pasak jo, dešimtmečius rinkoje vyravo JAV ir vadinamasis "Vašingtono konsensusas" (10 rekomendacijų rinkinys valstybėms, patiriančioms krizę), kuriuo besivystančioms šalims buvo sukuriamos nelygios konkurencijos sąlygos. JAV, priešingai, šių sąlygų galėjo nesilaikyti ir taip suryti viso pasaulio santaupas nuolat
augančiam einamųjų sąskaitų deficitui palaikyti. Tik kodėl G.Sorosas apie tai prabilo tik dabar, tarsi apie "Vašingtono konsensusą" iki šiol net nebūtų žinojęs? Matyt, jo "autoritetas" buvo mestas tam, kad paprasčiausiai parengtų visuomenę dolerio žlugimui ir JAV perėjimui prie naujos valiutos - amero, apie kurią jau rašė "Respublika".
* Keistas sutapimas, bet tą pačią dieną, kai pasirodė G.Soroso pareiškimas, Maskvos meras Jurijus Lužkovas taip pat pranešė per žiniasklaidą, kad artimiausiu metu JAV doleris žlugs, ir paragino Rusijos gyventojus į jį neinvestuoti.
Milžinas molio kojomis?
Kita vertus, žmones ir investuotojus klaidina tai, kad pastaruoju metu JAV doleris yra stiprus kaip niekad. Todėl staigus jo sustiprėjimas besivystančių pasaulio valstybių valiutų atžvilgiu sulaukė priešingo efekto: kelios valstybės pareiškė atsisakančios JAV dolerio tarpusavio atsiskaitymuose ir pereinančios prie nacionalinių valiutų arba natūrinių mainų. Pavyzdžiui, Tailandas ketina savo ryžius keisti į Irano naftą, o Rusija su kitomis NVS šalimis ir Vietnamu atsiskaityti rubliais.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas per neseniai vykusį susitikimą su Vietnamo kolega Nguyenu Minhu Trietu pareiškė: "Kiekvienai šaliai vertėtų prekybinius atsiskaitymus vykdyti nacionaline valiuta, aš turiu omenyje rublius ir dongus". Jo nuomone, ši priemonė ne tik būtų naudinga abiejų valstybių rinkoms, bet ir "būtina esant tam tikrai situacijai". Akivaizdu, kad tai situacija, kai pabrangusio dolerio pirkimas ima atsieiti itin brangiai tokioms neturtingoms šalims kaip Vietnamas. Beje, V.Putinas jau pernai yra pasiūlęs Kinijai tarpusavyje atsiskaitinėti
nacionalinėmis valiutomis, tai sukėlė šoką valiutų biržose.
Kai vienos šalys svarsto, kaip atsiskaityti nacionalinėmis valiutomis, kitos stengiasi pasinaudoti natūrinių mainų schemomis. Kaip pranešė "Reuters", didžiausias ryžių eksportuotojas Tailandas su Iranu jau aptarė ryžių tiekimo galimybes mainais į naftą. Iš Tailando pusės priežastis banali - trūksta dolerių, O Iranas jau seniai nepardavinėja naftos už "žaliuosius", be to, ir "juodojo aukso" kaina doleriais pastebimai krenta.
Neaiški ateities vizija
Nors dauguma tokių susitarimų ir pareiškimų iš pirmo žvilgsnio atrodo keisti, visai įmanoma, kad ateityje tokiu būdu pavyks sukurti naują globalinės ekonomikos modelį, nes dabartinis jau traška
per visas siūles. Ryškūs valiutų kursų svyravimai netikėtai pavertė ilgalaikių tarptautinių sutarčių sudarymą labai rizikingu bizniu. Net apytikriai negalima pasakyti, koks tas kursas bus kad ir po pusmečio. Kol kas doleris, palyginti su dongais, bolivarais ir tugrikais, auga kaip ant mielių, tačiau niekas nežino, ar jis iš viso nežlugs dar šiems metams nepasibaigus.
Kad ir kaip toliau plėtotųsi pasaulio finansinio spektaklio scenarijus, atsisakydamos atsiskaityti doleriais, kol šie yra prijungti prie dirbtinio kvėpavimo aparato, šalys gali gauti ir politinių, ir
ekonominių dividendų. Iš vienos pusės tai mažina JAV dolerio įtaką pasaulio ekonomikai. Iš kitos - mažina regioninių ekonominių valiutų priklausomybę nuo nenuspėjamų Londono ir Niujorko biržų svyravimų.
Virgaudas Gudas