Klaipėdos rajono apylinkės teismo viešame posėdyje išnagrinėta civilinė byla pagal Egidijaus Skarbaliaus pareiškimą dėl civilinės būklės akto įrašo papildymo. Penktadienį paskelbtas sprendimas jo netenkinti, tai yra nepapildyti pareiškėjo gimimo akto įrašą, nurodant tautybę „žemaitis“.
Prašė papildyti gimimo įrašą
Kunkių kaimo gyventojas Egidijus Skarbalius, gim. 1967 m., pareiškimą Klaipėdos rajono apylinkės teismui atnešė pernai rugpjūtį. Prieš tai jis buvo kreipęsis į rajono Civilinės metrikacijos skyrių, prašydamas papildyti savo gimimo akto įrašą skiltyje „Vaiko tautybė“ įrašant „žemaitis“. Tačiau šio skyriaus darbuotojai atsisakė tenkinti E. Skarbaliaus prašymą, vadovaudamiesi teisingumo ministro patvirtintomis Civilinės metrikacijos taisyklėmis.
Tai netenkino E. Skarbaliaus, nes, jo teigimu, gimimo įraše nėra duomenų apie tautybę, todėl pareiškėjo pasirinkimu turi būti papildyta , be to, šalies Konstitucija nurodžiusi, jog „kokiai tautybei priklausyti – tai asmens apsisprendimo reikalas, t. y. niekas, išskyrus patį asmenį, negali spręsti jo priskyrimo kokiai nors tautybei klausimo.“
Tačiau Civilinės metrikacijos skyrius nurodė nesutinkąs su šiuo pareiškimu, nes Civilinės metrikacijos taisyklių nuostatos numato, kad jei vaiko tėvai susituokę ir jų pavardė bei tautybė vienoda, vaikui suteikiama tėvų pavardė atsižvelgiant į jo lytį, ir tautybė. E. Skarbaliaus abu tėvai lietuviai, todėl nesą pagrindo papildyti gimimo įrašą, įrašant tautybę „žemaitis“.
Su pareiškimu taip pat nesutiko ir suinteresuotas asmuo – Teisingumo ministerija. Ji argumentavo, jog Konstitucijos teiginys „kokiai tautybei priklausyti – tai asmens apsisprendimo reikalas“... negali būti interpretuojamas kaip teisė pasirinkti bet kokią tautybę, nesilaikant kitų galiojančių teisės aktų.
Apkaltino Civilinės metrikacijos skyrių
Teismo posėdžio metu pareiškėjas E. Skarbalius prašė tenkinti reikalavimą, teigė, jog rajono Civilinės metrikacijos skyrius savo veiksmais pažeidžiantis jo apsisprendimo teisę pasirinkti tautybę. Pasak pareiškėjo, pažeidžiamas Konstitucijos 18 straipsnis, nes ši teisė esanti prigimtinė – jis gimęs žemaičiu, turi žemaičio pasą, todėl nori būti žemaičiu. Taip pat pažeidžiamas Konstitucijos 37 straipsnis, nes savo valstybėje negali deklaruoti savo tautybės, kalbėti žemaitiškai, puoselėti savo kultūrą, yra supainiota tautybės ir nacijos sąvoka.
Rajono Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Dalia Freigofaitė, Teisingumo ministerijos atstovas nesutiko su E. Skarbaliaus pareiškimu ir prašė teismą jo netenkinti. Pastarasis paaiškino, kad remdamiesi Konstitucija piliečiai neturi teisės pasirinkti tautybės – tokios nuostatos Konstitucijoje nėra, tokią teisę reglamentuoja kiti teisės aktai. Pripažinus pareiškėjui tautybę „žemaitis“, būtų dviguba pilietybė. Jam reikėtų ne papildyti, o pakeisti tautybę pagal tėvo, mamos ar senelio.
Teismas nustatė, kad pareiškėjo tėvų Prano Skarbaliaus ir Antaninos Skarbalienės santuokos įrašo akte nurodyta, kad abu esantys lietuviai.
Pagal E. Skarbaliaus gimimo metais galiojusias Civilinės metrikacijos taisykles naujagimio tautybė nebuvo įrašoma, todėl, sudarant jo gimimo įrašą, civilinės būklės aktų įrašų sudarymo tvarka nebuvo pažeista.
Žemaitis nepasiduos
Rajono apylinkės teismas pripažino, kad Civilinės metrikacijos skyrius pagrįstai atmetė pareiškėjo reikalavimą. Jis nusprendė, kad nėra pagrindo papildyti įrašą nurodant pareiškėjo tautybę „žemaitis“. Taigi E. Skarbaliaus pareiškimo netenkino. Iš jo valstybei priteista 19,95 Lt bylinėjimosi išlaidų.
Šis sprendimas per 30 dienų gali būti apeliaciniu skundu skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui. E. Skarbalius „Bangos“ korespondentei kalbėjo, kad rajono apylinkės teisme apie 9 mėnesius trukęs bylinėjimasis nebus baigtas priėmus jam nepalankų sprendimą. Taigi jį apskųsiąs. „Aš tikiu tuo, ką darau, - sakė jis. – Esu gimęs Žemaitijoje – esu dūnininko ir dounininkės sūnus. Prieš mėnesį įsteigiau Žemaičių partiją, esu jos pirmininkas.“
Kalbama, jog vienas iš jos steigimo motyvų – kandidatuoti į Seimo narius.
D. Freigofaitė akcentavo, jog pirmą kartą į skyrių kreipėsi gyventojas, kad jo gimimo aktas būtų papildytas įrašu: tautybė – „žemaitis“. „Mes nesutikome papildyti, todėl jis kreipėsi į teismą ir pralaimėjo“, - kalbėjo ji.
Virginija LAPIENĖ