Kol Maskva ir Kijevas nesugeba susitarti dėl dujų tranzito per Ukrainos teritoriją atnaujinimo, Europa netenka kantrybės ir pasitikėjimo Rusijos dujų milžinu „Gazprom“. Briuselis neslepia artimiausioje ateityje ieškosiantis rusiškų dujų alternatyvos.
Rytų fronte – nieko naujo
Ketvirtadienio naktį „Gazprom“ dar kartą išsiuntė prašymą Ukrainos energetikos kompanijai „Naftogaz Ukrainy“ dėl leidimo transportuoti 99,2 mln. kubinių metrų dujų ukrainiečių dujotiekiais. Tačiau Kijevas vėl matmėtė rusų paraišką dėl dujų tranzito į Europą.
Užvakar Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasiūlė sausio 17 d. Maskvoje surengti rusiškų dujų vartotojų susitikimą. Apie dalyvavimą susitikime pranešė Europos Sąjungos (ES) energetikos komisaras Andris Piebalgas ir Bendrijai pirmininkaujančios Čekijos energetikos ministras Martinas Rimanas. Pakviesta ir Ukraina. Tačiau Ukrainos premjerė Julija Tymošenko norėjo, kad toks susitikimas būtų surengtas neutralioje teritorijoje. Rusai nesutiko, tad šeštadienį ukrainiečių delegacija sės prie bendro stalo su visais būtent Maskvoje.
Kol dvi kaimynės sprendžia dujų konfliktą, Europos Sąjungos pareigūnai atvirai sako, kad Rusija ir Ukraina prarado „didelę dalį savo pasitikėjimo“ Europos akyse. Marko Franco, EK atstovas Rusijoje, dar kartą pagrasino ukrainiečiams ir rusams teismo ieškiniais dėl negautų dujų. Kai kurios rusiškų dujų gavėjos jau žada kreiptis į teismą. Graikijos dujų kompanija „Greek Public Gas Corporation“ ketina išsireikalauti 1 mlrd. dolerių kompensacijos.
Nuostolius „Gazprom“ skaičiuos vėliau
Susiklosčiusi situacija verčia Europą galvoti apie kitus dujų gavimo būdus. EK pripažįsta, kad šiuo metu rusiškų dujų alternatyvos nėra, tačiau brėžiama: ateityje Europa gali surasti kitų dujų tiekėjų.
„Alternatyva priklauso nuo laiko: jeigu rytoj - alternatyvos nėra, po metų - yra kelios galimybės, po penkerių metų - daugybė. Perspektyvoje gali atsirasti kitų tiekėjų“, - pareiškė EK atstovas Rusijoje.
Pasak ekspertų, išsprendus Kijevo ir Maskvos konfliktą, europiečiai dės galvas, kad tik būtų įgyvendintas ambicingas „Nabucco“ dujotiekio projektas. Šis stalčiuose dulkantis projektas gali labai stipriai sumažinti Europos priklausomybę nuo „Gazprom“ dujų.
Dar vienas variantas - dujų importas iš Šiaurės Afrikos. Prancūzija ir Italija per pastarąjį dešimtmetį būtent dėl šio regiono dujų sumažino savo energetinę priklausomybę nuo Maskvos.
Be to, ES visais būdais skatina vadinamąją alternatyviąją energetiką - tai vėjo ir bangų jėgainės, saulės energija. Kai kurie specialistai prakalbo ir apie atominės energetikos renesansą Europoje.