Klaipėdos vandens telkiniai - Danės ir Smiltelės upės, ežerėliai ir tvenkiniai - turėtų puošti miestą, tačiau atrodo apgailėtinai. Kasmet į juos žmonės primeta ne vieną toną šiukšlių - verčiamos ne tik smulkios atliekos, bet ir nereikalingi baldai.
Vanduo pradangina ir ne vieną nusikaltimo įkaltį: vogtus automobilius, seifus, netgi žmonių lavonus. Ypač gausiai miesto vandenys teršiami per Jūros ir kitas masines šventes. Taip, matyt, bus ir šiemet. Jeigu žmonės liautųsi teršę, galbūt po kurio laiko praskaidrėjusiame vandens telkinių dugne pamatytume plaukiojančias žuvis. Tačiau kol kas tai utopija - vanduo paslepia tik juodąjį miesto veidą.
Paskandinti įkalčiai
Praėjusiais metais Danės dugną valę bendrovės “Garantas” narai po vandeniu aptiko plastikinį maišelį su Kalašnikovo automato šoviniais, atsidūrusiais upėje tikriausiai prieš kelerius metus, iš vandens ištraukė ne vieną šiukšliadėžę, “Stop” kelio ženklą bei kitokius metalinius daiktus, tuščius ir netgi neatidarytus butelius. Dar anksčiau pavyko rasti metalinių seifų, kuriuose buvo buhalteriniai dokumentai ir antspaudai.
Kartais vandens telkiniuose randami net automobiliai. Pernai prie “Lietuvos telekomo” pastato buvo rastas “Audi 200”. Po vandeniu, užneštas dumblu, jis išgulėjo ketverius su puse metų.
Automobilio savininko, kuris, spėjama, įvairavo į upę, kad nusižudytų, lavonas išplaukė į paviršių dar 1999-aisiais. Šią gegužę netoli Kalotės esančiame Eketės tvenkinyje taip pat buvo aptiktas automobilis. Manoma, kad Vidaus reikalų ministerijos sekretoriui Algirdui Astrauskui priklausiusį automobilį “Audi 100”, pernai dingusį Palangoje, paskandino vagys. Sužinoję, kieno automobilį pavogė, jie nusprendė kuo greičiau juo atsikratyti.
Randa ir baldų
Bruzdelyno žemės ūkio ir agroserviso kooperatinės bendrovės, kuriai priklauso už Klaipėdos vidaus vandens telkinių valymą atsakingo G. Bružinskio ūkininko ūkis, pirmininkas Gediminas Šilinas pasakojo, kad miesto tvenkiniuose po žiemos galima surasti tiek įvairiausių baldų: sofų, spintelių, dujinių viryklių, šaldytuvų, kad jų užtektų butui apstatyti. Kiekvienais metais valydami miesto tvenkinius G. Bružinskio ūkininko ūkio darbininkai išveža po dvi tonas padangų, dešimtis tonų kitų šiukšlių.
Prieš kelerius metus, valant Ąžuolyno skvere esantį tvenkinį, jame buvo aptiktas žmogaus lavonas. Tai ne vienintelis tvenkinyje aptiktas žmogaus kūnas. Kažkada Trinyčių tvenkinyje buvo rasti sukapoti vyro palaikai. Paaiškėjo, kad jį nužudė, sukapojo ir kūno gabalus į vandenį sumetė meilužė. Šiemet pavasarį, šalia E. Balsio menų gimnazijos esančiame tvenkinyje, praeiviai pastebėjo vyriškos lyties naujagimio lavonėlį.
Reikia valyti dugną
Klaipėdos savivaldybė rūpinasi dešimčia miesto vandens telkinių. Miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė sakė, kad iš Klaipėdos vandens telkinių išrinkti ir išvežti visas atliekas bei sutvarkyti apie juos 20 metrų atstumu esančias pakrantes pavesta G. Bružinskio ūkininko ūkiui, su kuriuo nuo 2001 metų pasirašyta penkerių metų sutartis. Pernai vandens telkinių ir pakrančių priežiūrai iš Gamtos apsaugos fondo buvo skirta 15 tūkst. litų. Dar 30 tūkst. litų iš to paties fondo skirta bendrovei “Garant”, kurios narai išrinko stambias atliekas iš Danės dugno nuo “Klaipėdos baldų” bendrovės iki Biržos tilto.
Pasak I. Šakalienės, labiausiai Danė teršiama per masines šventes. Šiemet, siekiant sumažinti taršą mieste ir upėje, per Jūros šventę šiukšlės bus išvežamos ne tris, o penkis kartus per dieną. Vis dėlto po šventės upė turbūt ir vėl bus taip užteršta, kad ją, kaip ir kasmet, prireiks valyti.
Paprastai uostamiesčio vandens telkiniai valomi po keturis penkis kartus per metus. Tačiau šiais metais jų dar niekas nevalė, nes tam nebuvo skirta pinigų. “Jeigu Klaipėdos tvenkinių ir ežerėlių valymui nebus papildomų lėšų, ketinama reikiamą sumą - apie 10-15 tūkstančių litų - paimti iš savivaldybės Gamtos apsaugos fondo. Vandens telkinius valyti tikriausiai bus pradėta liepos pabaigoje arba rugpjūtį”, - žadėjo I. Šakalienė.
Bruzdelyno žemės ūkio ir agroserviso kooperatinės bendrovės vadovas G. Šilinas mano, kad miesto vandens telkiniai prižiūrėti nepakankamai: “Reikėtų kapitalinio Klaipėdos tvenkinių valymo. Visų jų dugnas yra uždumblėjęs ir šiltesnę vasarą vanduo pradeda dvokti. Mums tokį valymą daryti nepriskirta. Galime tik aprinkti ant dugno esančias šiukšles, bet to maža, kad tvenkiniai būtų švarūs”.
Teršia nuotėkomis
Miesto savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Daiva Berankienė sakė, kad 2000 metais savivaldybė pasamdė Jūrinių tyrimų centrą patikrinti kai kurių Klaipėdos vandens telkinių kokybę. Tyrimai parodė, kad tirtų telkinių vanduo buvo pakankamai švarus. “Mūsų tvenkiniai visiškai apleisti nėra, tačiau jie labai prišiukšlinti. Blogai ir tai, kad daugybė tarp Dviračių treko ir Danės gyvenančių žmonių yra neprisijungę prie centralizuotos kanalizacijos sistemos ir visas nuotėkas leidžia į Danę”, - pasakojo D. Berankienė.
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėja Biruta Šimanskienė sakė, kad Danė, palyginti su Nemunu, nėra labai užteršta, tačiau nėra ir tokia švari kaip Veiviržas. “Nei cheminės, nei biologinės taršos joje šiuo metu nėra. Jeigu žmonės nustos šiukšlinti, gal per kiek laiko Danė taip išsivalys, kad netgi galėsime džiaugtis matydami jos dugne plaukiojančias žuvytes”, - aiškino B. Šimanskienė
Mažajame Kaimelyje yra įrengtas ir Danės upės paplūdimys. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro gydytoja higienistė Liuda Potapovienė sakė, kad šiemet, nuo gegužės, atlikta 12 šio paplūdimio vandens tyrimų. Visi jie parodė, kad vanduo čia atitinka visas higienos normas. Paklausta, ką mano apie kai kurių žmonių maudynes miesto tvenkiniuose, kur nėra paplūdimių, L. Potapovienė įspėjo: “Maudytis geriau ten, kur yra gelbėjimo stotis ir budi medikai, kurie prireikus bus pasirengę suteikti pagalbą. Tvenkinių vanduo nėra nuolat tiriamas. Jis gali būti nešvarus, tad besimaudantieji tokiuose telkiniuose rizikuoja susirgti alerginiais susirgimais, būti išberti, jei yra žaizdelių, jos gali supūliuoti. Be to, tokių vandens telkinių dugne būna daugybė stiklų ir kitų šiukšlių, į kurias galima susižeisti”.
Vytauto Liaudanskio nuotr.
“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)