Nuo 2004 metų išpopuliarėjo išmanieji telefonai ir socialinė žiniasklaida, padėjusi žiniai pasklisti po kitas šalis – Tailandą ar Indiją.
„Ankstyvojo perspėjimo sistema veikia gerai. Kol kas nėra jokio cunamio pavojaus“, – trečiadienį kreipdamasis per televiziją teigė Indonezijos prezidentas Susilo Bambangas.
8,6 balų stiprumo žemės drebėjimas, pirmasis iš dviejų, užfiksuotų trečiadienį, buvo dešimtas pagal stiprumą per pastaruosius šimtą metų, o likę devyni sukėlė mirtį nešusius cunamius.
Anot Indonezijos pareigūnų, per žemės drebėjimą žuvo 5 žmonės – du ištiko širdies smūgis, trys mirė nuo šoko. Dar mažiausiai septyni sužeisti, tarp jų – iš medžio iškritęs vaikas, kurio būklė sunki.
Indonezija 130 mln. dolerių kainavusią perspėjimo apie cunamius sistemą pradėjo diegti 2008 metų lapkritį, siekdama, kad nepasikartotų tokios nelaimės, kaip 2004 metų tragedija, vien šioje salų valstybėje pražudžiusi 170 tūkst. žmonių.
Ketvirtadienį gyvenimas Indonezijos Ačeho provincijoje, 2004 metais beveik sulygintoje su žeme, vėl grįžo į vėžes. Parduotuvės Banda Ačehe veikė, dauguma žmonių sugrįžo į darbo vietas, ūkininkai – į laukus. Atkurtas elektros tiekimas, tačiau mokyklos buvo ištuštėję, mat tėvai baiminosi siųsti vaikus į pamokas.
Anot pareigūnų, Ačehas šį kartą nenukentėjo, nes trečiadienio žemės drebėjimo epicentras buvo daug toliau nuo kranto nei 2004 metais.
Indonezijos Meteorologijos ir geofizikos agentūros vadovas Suharjono teigė, kad pareigūnai žinojo, jog cunamis gali smogti praėjus 50 minučių po trečiadienio žemės drebėjimo.
„Mes taip pat žinojome, kurias pakrantės dalis stebėti“, – teigė jis ir paaiškino, kad jūroje esantys plūdurai signalus siunčia į stebėjimo stotis Indonezijoje ir už jos ribų.
Australijos Ramiojo vandenyno cunamių tyrimo centro Naujojo Pietų Velso universitete direktorius Jamesas Goffas teigė, kad pavojaus signalas buvo „tinkamas Indijos vandenyno perspėjimo apie cunamius sistemos išbandymas“. Sistemą sudaro bangų matavimo prietaisai, vandenyno gelmių plūdurai ir seisminiai kontrolės prietaisai.
Trečiadienio žemės drebėjimas buvo jaučiamas ir Tailande, Indijoje, Indonezijoje, Kenijoje, Malaizijoje, Šri Lankoje, Mianmare.
Indija teigia perspėjimą apie cunamį paskelbusi praėjus 8 minutėms po drebėjimo.
„Tai buvo pirmasis incidentas po 2004 metų cunamio ir su juo susidorojome puikiai“, – teigė šalies nelaimių valdymo centro pareigūnas Namrata Majumdaras.
Šri Lankos pareigūnai teigė, kad pavojaus signalas atskleidė rimtas eismo valdymo problemas bei mobiliųjų telefonų tinklų nesugebėjimą susidoroti ekstremalios situacijos atveju, nors pakrančių gyventojai, atrodo, buvo gerai pasiruošę.
Tailando Nacionalinio perspėjimo apie nelaimes centro vadovas Somsakas Khaosuwanas teigė, kad „svarbų vaidmenį“ skleidžiant informaciją šalyje suvaidino internetas.
„Būtent tokiais momentais gali būti įvertinamas mūsų paruošiamojo darbo ir ankstyvojo perspėjimo sistemų efektyvumas“, – teigė Ignacio Leon-Garcia, Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro Indonezijoje vadovas.
Biuras pažymėjo, kad mobiliųjų telefonų naudojimas padėjo „skubiai perspėti žmones apie pavojų, kad jie persikeltų į aukštesnes vietas“.