Lietuvoje netrukus ketinama patvirtinti naują gyvūnų globos laikymo ir naudojimo įstatymo projektą. Naujojo įstatymo, pavadinto Lietuvos respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, projekto aštuntasis straipsnis jau pačiame pirmajame punkte skelbia: „Lietuvos Respublikoje draudžiami koviniai šunys, kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai“. Ką tai reiškia ir kaip tai reikėtų vertinti? Apie tai kalbėjomės su keletu žmonių – Tauragės šunų mylėtojų klubo „Loja“ prezidente Juste Steponaityte, veterinarijos gydytoju Tomu Bartušiu, Maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytoju inspektoriumi Mindaugu Davidoniu, atsakingu už gyvūnų gerovę.
Neskiria veislių
Kovinėmis Lietuvoje laikomos dvi veislės – amerikiečių pitbulterjerai ir amerikiečių mastifai. Pavojingomis – dar aštuonios: amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, brazilų mastifas, kangalas (turkų aviganis), Kaukazo aviganis, Pietų Rusijos aviganis.
Didžioji visuomenės dalis šunų veislių visiškai neskiria. Koviniais kartais laikomi patys įvairiausi šunys – nuo bulterjerų (ne Stafordšyro), kurie į pavojingų veislių sąrašą neįtraukti, iki prancūzų buldogų ar dalmatinų. Taip visuomenės akyse agresyvių veislių skaičius tik auga – visi žino, kad kažko reikia bijoti, bet niekas nežino, ko tiksliai.
Gyvūnų teisių gynėjai labiausiai nuogąstauja dėl „už įstatymo ribų“ atsidursiančių augintinių. Jie remiasi Europos veterinarų federacijos (EVF) išplatinta pozicija, kurioje teigiama, kad įsigaliojus draudimui laikyti tam tikras šunų veisles bei mišrūnus, ypač nukentės neatsakingų šeimininkų augintiniai.
„Savininkui tinkamai ir laiku neužregistravus gyvūno, leidus susilaukti prieauglio, atsikračius neregistruoto gyvūno išmetant jį į gatvę ar kitu būdu gyvūnas bus pasmerktas neatsižvelgiant į individualias jo savybes. Gyvūnus globojančios organizacijos neturės galimybių tokiam gyvūnui padėti ir tinkamai juo pasirūpinti, kadangi laikyti (taigi ir įsigyti) tokius šunis bus draudžiama. Tad draudimą laikyti tam tikrų veislių šunis vertiname kaip skatinantį žiaurų elgesį su gyvūnais ir jų diskriminaciją“, – skelbiama EVF pareiškime. Federacijos teigimu, nėra jokių mokslinių ar statistinių įrodymų, rodančių įstatymų, draudžiančių kovinių ar argresyvių šunų veisles, veiksmingumą mažinant apkandžiojimų dažnį ar sunkumą. Moksliniais kriterijais nenustatyta, pagal ką šuo laikomas agresyviu ar pavojingu – paprasčiausiai aprašoma jo veislė ar kiti fiziniai parametrai.
Tinkamai auklėti
Veterinarijos gydytojas T.Bartušis nepritartų sprendimui naikinti kovinių veislių šunis ir visai nemano, kad uždraudus kurias nors veisles visos problemos išsispręstų. Pasak jo, svarbiausia, kad gyvūnai būtų tinkamai auklėjami ir prižiūrimi, tada jie niekam nekeltų pavojaus.
– Nežinau, galbūt būtų gerai, jei būtų privaloma šunų dresūra. Ir apskritai, manau, įstatymai turėtų labiau kontroliuoti ne šunis, o jų šeimininkus, pavyzdžiui, jei prieš įsigydamas šunį žmogus turėtų gauti psichiatro pažymą, kad jo psichika stabili. Šiaip įstatymų pas mus priimama daug, tik ne visada jų laikomasi...
Už gyvūną atsakingas šeimininkas
– Žinau keletą tų vadinamųjų kovinių veislių šunų – amerikiečių pitbulterjerų, tai jie, patikėkit, kaip katinai... – sakė J.Steponaitytė, Tauragės šunų mylėtojų klubo „Loja“ prezidentė. – O oficialiai registruoto amerikiečių mastifo Lietuvoje tikriausiai nėra nė vieno...
Ji įsitikinusi, kad už bet kurio šuns elgesį tiesiogiai atsakingas jo savininkas, nes viskas priklauso nuo auklėjimo. Jei šuo agresyvus, kaltas savininkas – neauklėjo, nesocializavo arba tai darė netinkamai, galbūt piktybiškai skatino agresiją. Ji pripažįsta, kad paveldimumo faktorius egzistuoja. Gal ir nereikėtų pirkti šuniuko, kurio tėvai kovojo šunų kovų ringe, jo psichika irgi gali būti pažeista. Tačiau jei tie jo genai bus slopinami, jau trečios ar ketvirtos kartos šuniukų genai bus normalūs.
Pasak J.Steponaitytės, kontroliuoti reikia ne šunų veisles, o žmones. Pirmiausia tuos, kurie šunis veisia ir parduoda. Prekyba šuniukais turėtų būtų sugriežtinta. Be to, labai svarbu, kad šunų veisėjai siektų veislės grynumo. Reikalingi ir kursai įsigyjantiems šunis, galbūt – ir leidimai.
– Neįmanoma sukontroliuoti be dokumentų parduodamų gyvūnų, o tokia prekyba klesti, –sakė ji.
Būtų draudžiama veisti
M.Dovidonis, Maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytojas inspektorius, atsakingas už gyvūnų gerovę, tvirtina, kad tuo metu, kai kovinių veislių šunys buvo itin populiarūs, apkandžiojimo atvejų buvo daugiau. Taigi, pasak jo, gal ir tikslinga būtų tas veisles uždrausti. Ką tai reiškia? Pasak jo, niekas jų nežudytų, tiesiog būtų uždrausta jas veisti ir įvežti, o jau esamus būtų privaloma kontroliuoti griežčiau.
– Manau, kad taisyklės ir dabar yra pakankamai geros, kitas dalykas, kad jų turi būti laikomasi.
Birutė SLAVINSKIENĖ