Jau kurį laiką Alytaus Ulonų gatvės 8 namo gyventojai negali ramiai atsikvėpti – čia vis netikėtai apsilanko nekviestų svečių. Nors jie užtrunka vos kelias minutes, baimės jausmą palieka ilgam.
Baimę keliantys apsilankymai
„Vieną kartą krapštomės su broliu prie automobilio ir staiga atvažiuoja trečios kartos golfas. Privažiuoja netoli mūrinės sienos, išlipa du vyrai – vienas pabėgėjęs tolėliau atsiklaupia, kitas įdeda krovinį – pūkšt, siuntinys iššautas. Per tas kelias sekundes mašina apsisuka ir po šūvio jie staiga išvažiuoja. O mes taip ir liekam žiūrėti“, – įspūdžius pasakoja vienas nepanorėjęs būti įvardytas namo gyventojas.
Pasak jo, taip pasitaiko gan dažnai. Nemalonu ir vaikus išleisti į lauką žaisti, ir seneliams gryname ore būti. „Vieną kartą kalbėjau su pagyvenusia kaimyne – ta visa net drebėjo iš baimės bei pasipiktinimo, kodėl taip elgiamasi, – teigė pašnekovas. – Ir dėl kieme žaidžiančių mažų vaikų nedrąsu – jiems irgi baimės tokie apsilankymai įvaro.“
Kalbėdami su Alytaus pataisos namų direktoriumi Kęstučiu Jasmontu sužinome, jog ši situacija jiems gerai žinoma. „Tai mūsų problema“, – sako direktorius ir priduria, kad beveik nieko jie dėl to padaryti negali.
„Mūsų reagavimas – informuojame policiją. Jeigu pastebime mašinos numerį, pasakome, kokia tai mašina. Ir jie mieste gaudo, kartais suranda, bet mes kitaip reaguoti negalime, – tvirtina K.Jasmontas. – Dabar šį klausimą sprendžiame su Organizuoto nusikalstamumo tyrimų tarnyba. Vasara baigiasi, tad bandysim daryti susirinkimą ir su šio (Ulonų gatvės 8) namo gyventojais.“
Pasak direktoriaus, ne tik šis namas kenčia nuo nusikaltėlių: „Jie važiuoja ne tik prie Ulonų gatvės aštunto namo, suka ir prie Nakvynės namų. Čia visa teritorija. Bandoma per vienur, per kitur. Mes stebim, saugom, bet vis tiek.“
Dažniausiai šaunami telefonai
Ulonų gatvės aštunto namo gyventojas pabrėžia, kad nors iš pradžių jokių veiksmų nei iš policijos, nei iš Pataisos namų nesijautė, ilgainiui už sienos įsitaisę kaimynai prieš pat namą pastatė bokštelį, skirtą stebėti teritoriją.
„Nuo tada mašinų srautas kiek pamažėjo, tačiau bokštelis stebi tik vieną įvažiavimą, o namas jų turi du. Tai ir važiuoja per kitą pusę“, – pasakoja gyventojas.
Direktoriaus tikinimu, bokštelio funkcija yra paprasta: stebėti ir informuoti budėtoją bei policiją apie įtarimą keliančias mašinas. „Jei yra laisvas žmogus, jis statomas stebėti kiemo. Ir jei pasirodo įtartina mašina – iškart informuojamas budėtojas bei policija. Bet jie irgi stebi ir mato, kai tik mato – ir nebešauna“, – kalba K.Jasmontas, teigiantis, jog dažniausiai šaunami daiktai yra telefonai, retkarčiais ir narkotikai.
Pabandėme ginklų specialistų klausti, koks galėtų būti tas daiktas, kuriuo galima taip sėkmingai iššauti kelių šimtų gramų siuntinį. Parduotuvės „Alytaus ginklai“ darbuotojo teigimu, tokį ginklą pasidaryti labai paprasta: „Nusipjauni cinkuotą kelio ženklą, padarai suspausto oro tarpą, pastatai vožtuvą ir dedi, ką reikia. Viskas, – išdėsto neprisistatęs pašnekovas. – Ar toli gali nušauti? Žinot, vieniems Mėnulis arti, kitiems į Miroslavą toli važiuoti, tačiau šimtą metrų – drąsiai.“
Šaunama apskaičiuotais atstumais
Alytaus pataisos namų direktoriaus teiravomės, ar pavyksta surinkti įskraidintus siuntinius. Pasirodo, viskas ne taip paprasta. „Siuntinys dažniausiai patenka į vietinį sektorių, kuriame – du ar trys šimtai asmenų, staigiai tą siuntinį pasiimančių. Pribėga, paima, paduoda į sutartą vietą. Jiems (siuntėjams – aut.) tereikia pataikyti į tam tikrą vietą, o ta vieta – nemaža. Septyniasdešimt su šimtu metrų. Be to, jie yra išmėginę šūvio trajektoriją. Būna, kad randam ir ant stogo, ir kitur, bet šaunama tam tikrais apskaičiuotais atstumais“, – tikina direktorius.
„Atliekam kratas nuolat – vietines, masines. Bet paskui, išėmus telefonus, vėl šaudoma ir vėl patenka telefonų. Šiemet apie tūkstantį telefonų surinkom. Bet vėlgi – sušaudyta atgal“, – pasakoja Pataisos namų direktorius.
K.Jasmonto tikinimu, vienas iš būdų, kaip galima sumažinti šiuos apsilankymus, – pakelti administracines baudas už draudžiamų daiktų perdavimą: „Tuos asmenis sulaiko, susimoka 200 litų ir juos paleidžia. Po savaitės ir vėl jie šaudo.“
Kaip dar vieną problemos sprendimą K. Jasmontas pateikia mintis apie projektą, kuris turėtų blokuoti ryšį Pataisos namų teritorijoje ir taip gerokai sumažintų nusikaltėlių srautą. Pasak direktoriaus, to laukti ilgai neteks: „Iki lapkričio mėnesio, jei leis naudoti, jei nebus trukdžių ir nekliudys gyventojams.“
Prašytas ką nors patarti namo gyventojams, K. Jasmontas įspėja, jog jokiu būdu nereikia atvažiuojančių piliečių stabdyti patiems: „Jei niekas kelio neužstos – tai ir nepuls. Nepatarčiau stabdyti patiems, drausti. Jie gali ir trenkti, ir panaudoti beisbolo lazdą. Atvažiuoja savotiškai ginkluoti, nerekomenduoju patiems imtis veiksmų.“
Lukrecijus TUBYS