Šiandien vykusioje spaudos konferencijoje Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacija ir Lietuviškų degalinių sąjunga pristatė tyrimą ir poziciją dėl dar 2011 m. Seimo priimto Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, kuria nuo 2016 m. sausio 1 d. degalinėse uždraudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Taip siekiama „mažinti alkoholio prieinamumą tiek vairuotojams, tiek ir visai visuomenei“.
Kaip teigia Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė, alkoholio prekybos ribojimas degalinių parduotuvėse nebus efektyvus ir neduos rezultatų siekiant mažinti alkoholio vartojimą šalyje.
„Lietuvoje degalinių parduotuvėse alkoholio parduodama santykinai mažai – tik 1,9 % viso šalyje parduodamo alkoholio. Pasikeitus situacijai rinkoje ši dalis tiesiog bus nuperkama kitose prekybos vietose, pavyzdžiui, šalia degalinių įsikūrusiose parduotuvėse, ir įtakos suvartojimui neturės. Tiesiog bus pažeistas degalinių parduotuvių lygios konkurencijos principas“, – sako D. Jokšienė.
Kad alkoholis kur kas dažniau perkamas ne degalinėse, parodo ir 2015 m. spalio pabaigoje rinkos tyrimų bendrovė „Eurotela“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. Jos duomenimis, net 89 % gyventojų alkoholinius gėrimus perka prekybos centre, specializuotose alkoholinių gėrimų parduotuvėse – 6,6 %, bare ar kavinėje – 0,9 %, degalinėje – 0,7 %, kitur – 2,5 %.
„Nors šalies mastu degalinių parduotuvėse parduodamo alkoholio kiekis yra mažas, tačiau įmonėms tai labai svarbu, nes sudaro ženklią dalį parduotuvės pajamų drauge su lydinčiaisiais produktais: įvairiais užkandžiais, gaiviaisiais gėrimais,“ – teigia Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė.
Lietuviškų degalinių sąjungos (LDS) tarybos pirmininko Karolio Stasiukyno teigimu, abi organizacijos pasisako už alkoholio suvartojimo mažinimą, tačiau draudimas išskiriant vieną ūkio subjektą pažeidžia lygios konkurencijos principus ir diskriminuoja mažmeninės prekybos vietas degalinėse, suteikdamas konkurencinį pranašumą kitiems ūkio subjektams – šią problemą konstatavo ir Konkurencijos taryba. Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad išėmus dalį prekių, degalinių parduotuvės neišgyvens ir jas teks uždaryti bei atleisti darbuotojus. Skaičiuojama, kad apie 30 % iš 1 500 LDS degalinių darbuotojų nuo sausio 1 d. gresia atleidimai.
„Pavieniai draudimai ir politikų siekiai užsidėti pliusą politinėje programoje problemos neišspręs. Matome, kad nėra bendro plano ir sistemos, kurios laikantis būtų mažinamas alkoholio vartojimas. Mes pasitikime tautos atstovais valdžioje ir tikime, kad siekiant sumažinti alkoholio vartojimą galima imtis tokių veiksmų, kurie atneš realių rezultatų, nediskriminuos ūkio subjektų, o priimti įstatymai neprieštaraus vieni kitiems,“ – teigia Lietuviškų degalinių sąjungos tarybos pirmininkas.
Tyrimų bendrovės „Eurotela“ apklausos duomenimis, net 83 % gyventojų turi nuomonę, kokių priemonių reikia imtis siekiant mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje. Beveik pusė (49 %) teigia, kad geriausias būdas – gyventojų švietimas apie alkoholio daromą žalą. 15 % mano, kad alkoholio vartojimą sumažinti padėtų pardavimo laiko ribojimas. Kad vertėtų didinti alkoholinių gėrimų kainas bei mažinti prekybos vietų prekiaujančių stipriaisiais gėrimais skaičių mano tiek pat, po 8 % visuomenės. Už valstybės monopolio sukūrimą prekiaujant alkoholiu pasisako 3 % apklaustųjų.