Beik 10 mlrd. JAV dolerių parama, žadėta Afganistanui, dar turi būti pristatyta, teigia „Oxfam“ organizacijos atstovai.
Kaip skelbia BBC, ši organizacija pareiškė, jog 2/3 paramos išleidžiama ne vyriausybės, bet įvairių organizacijų, todėl 40 proc. jos grįžta šalims donorėms kaip konsultavimo mokesčiai.
Psak „Oxfam“ atstovų, neefektyvus paramos panaudojimas kenkia taikos Afganistane procesui.
Ši ataskaita buvo paruošta 94 pagalbos agentūrų šalyje vardu.
„Vakarai nesugeba pristatyti pagalbos“, tokia pagrindinė „Oxfam“ ataskaitos žinia užsienio ir vietos pagalbos organizacijas vienijančiai institucijai „Acbar“.
Joje matomas neatitikimas tarp to, kas buvo žadėta, ir to, ką afganai gauna, bei kritikuojamas pinigų panaudojimo būdas.
„Prastas saugumas“
Įvairios šalys pinigus išleidžia skirtingai. Vienos juos skiria vyriausybei, siekdamos pagerinti jų teikiamas paslaugas, bei koncentruotis į plėtros programų finansavimą. Tačiau 2/3 tarptautinės paramos vyriausybę apeina.
Iki šiol didžiausia donorė buvo JAV.
Tačiau JAV atstovai oficialiai patvirtino, kad nuo 2001-ųjų jie išleido tik 2/3 žadėtų pinigų – 8,5 mln. JAV dolerių mažiau nei planuota. Dėl šių projektų nesėkmių kaltinama prasta saugumo situacija.
Be to, JAV pareigūnų teigimu, tik 6 proc. visos paramos buvo išleista per afganų vyriausybę. Tuo siekiama „užtikrinti, kad bus žinoma kiek ir kur išleista“ ir duodama suprasti, jog JAV nepasitiki vyriausybės sistema.
Nusivylimas
„Acbar“ direktorius teigia, jog per daug pinigų buvo išleista trumpalaikiams projektams, siekiant laimėti žmonių simpatijas trumpalaikių karinių strategijų tikslais, taip pamirštant ilgalaikę plėtrą.
„Oxfam“ ataskaitoje pabrėžiama, kad kol JAV kariškiai per dieną išleidžia 100 mln. JAV dolerių, visų rėmėjų drauge suteikta parama tesiekia 7 mln. JAV dolerių per dieną.
Šios išvados atkartoja afganų, kurie daug tikėjosi iš Vakarų nuvertus Talibano režimą, jausmus. Dabar šie žmonės nusivylę dėl apčiuopiamo progreso nebuvimo, nepaisant daugybės kalbų apie milijardus, pasiekiančius jų šalį kasdien.