Būna, kad tik atėjęs į banką, norėdamas gauti kreditą ar pirkti ką nors išsimokėtinai, žmogus sužino turįs neįvykdytų finansinių įsipareigojimų. Aktyviai domintis savo kredito istorija to, žinoma, nenutiktų. Kas yra „gera“ arba „bloga“ kredito istorija, ir dėl ko reikėtų ja rūpintis, pasakoja Darius Jasinskis, „Danske“ banko Produktų valdymo departamento direktorius.
– Kokia yra „gera“ kredito istorija?
– Kredito istorijoje žymimi ne tik neigiami, bet ir teigiami įrašai. Jeigu žmogus neturi jokių finansinių įsipareigojimų, paskolų, tiesioginio debeto mokėjimų, tuomet jo kredito istorija apskritai neegzistuoja, taigi nėra nei „gera“, nei „bloga“. Gera kredito istorija – kai visi žmogaus turimi įsipareigojimai vykdomi laiku.
– Kada ji yra „sugadinama“?
– Asmuo laikomas finansiškai nepatikimu, kai pradelsia atsiskaityti su banku, laiku nemoka už komunalines, įvairių bendrovių, pavyzdžiui, telekomunikacijų, teikiamas paslaugas ir panašiai.
Neatsakingai finansinius įsipareigojimus vykdančio žmogaus kredito istorija rodo, kiek kartų ir kiek laiko žmogus pradelsė atsiskaityti už gautas paslaugas.
– Kodėl žmonėms turėtų rūpėti, kaip atrodo jų kredito istorija?
– Bet kokių finansinių įsipareigojimų turintys žmonės turėtų ja domėtis, nes nuo to priklauso jų reputacija. Kaip sakoma, niekada negali žinoti, kada neigiama informacija bus panaudota prieš tave. Juo labiau, kad dabar, rinkose daugėjant galimybių skolintis ar už paslaugas ir prekes sumokėti vėliau, nei jos įsigyjamos, atsakingas finansinis elgesys itin vertinamas. Šiais laikais netgi ieškant darbo siūloma savo kredito istoriją, jeigu ji yra „gera“, pridėti prie gyvenimo aprašymo kaip papildomą argumentą. Taip pat kai kuriais atvejais darbdaviams patariama atidžiau vertinti potencialų darbuotoją, jeigu jo kredito istorija „sugadinta“.
Be reputacijos, kredito istorija svarbi ir žmogaus tolimesniems finansiniams planams. Gera arba dar neegzistuojanti kredito istorija svarbi planuojantiems įsigyti vartojimo kreditą, būsto ar kitokių paskolų. Istorijos duomenys lems ne tik sprendimą suteikti paskolą, bet ir jos sąlygas.
Reikia įvertinti tai, kad informacija apie prisiimtų įsipareigojimų vykdymą registruoja kreditų biurai, ji saugoma pakankamai ilgą laiką.
– Ar žmogus gali susipažinti su savo kredito istorija?
– Savo kredito istoriją galima matyti prisijungus tiesiai prie bendrovės „CreditInfo“ savitarnos svetainės. Prie šios svetainės patogu prisijungti naudojantis kai kurių bankų elektroninės bankininkystės sistema.
– Dėl ko naudinga stebėti savo finansinių įsipareigojimų ir jų vykdymo duomenis?
– Su savo kredito istorija susipažinęs žmogus neretai sužino apie save daug „naujo“: apie įsipareigojimus būna pamiršęs, arba mano, kad už viską yra atsiskaitęs, nežino, kad apmokėjimo terminas jau praėjęs ir panašiai.
Be to, matydamas savo įsiskolinimus, žmogus gali atsakingai planuoti savo finansus: susiskaičiuoti būsimas pajamas ir išlaidas, reikalingas mokėjimams įvykdyti.