Teisinėje valstybėje įstatymų leidėjas turi teisę ir kartu pareigą įstatymais uždrausti veikas, kuriomis daroma esminė žala asmenų, visuomenės ar valstybės interesams arba keliama grėsmė, kad tokia žala atsiras.
Įstatymuose apibrėžiama, kokios veikos pripažįstamos nusikalstamomis ir nustatomos bausmės už jų padarymą; asmenys ir visuomenė saugomi nuo nusikalstamų kėsinimųsi grasinant bausmėmis ir nustatomi pagrindai, kuriais remiantis nusikaltę asmenys yra baudžiami norint juos pataisyti. Vertinant Baudžiamojo kodekso straipsnius, susijusius su išžaginimu, seksualiniu prievartavimu, ypač mažamečio asmens atžvilgiu, pastebimas neadekvatus sankcijų dydis padarytam nusikaltimui.
Auka, išgyvenusi tokio pobūdžio nusikaltimą, patiria ne tik fizines, bet ir dvasines, psichologines kančias. Nusikaltimai, padaryti prieš mažametį asmenį, sutrikdo jo tolimesnį vystymąsi, todėl siūloma sugriežtinti šių nusikalstamų veikų sankcijas. Griežtesnėmis sankcijomis siekiama sulaikyti asmenis nuo nusikalstamų veikų prieš vaikus.
Komitetas siūlo netaikyti senaties nužudymui ir mažamečio asmens išžaginimui, seksualiniam prievartavimui. Šie nusikaltimai yra priskiriami prie pačių sunkiausių ir griežčiausiai baudžiamų nusikaltimų, kuriais kėsinamasi į svarbiausius baudžiamosios teisės saugomus gėrius, tokius kaip žmogaus gyvybė, mažamečio asmens seksualinis neliečiamumas.
Abejotina, ar tokių veikų aktualumas, valstybės ir visuomenės interesas jas atskleisti ir nubausti kaltininkus gali išnykti net ir praėjus itin ilgam laiko tarpui. Senaties taikymas daro negatyvų poveikį teisinei tvarkai visuomenėje, nes kuria nebaudžiamumo atmosferą ir taip pat mažina visuomenės saugumo jausmą.
Visuomenė turi didesnį interesą (ir ilgiau jį išlaiko), kad bręstantys ir socialiai pažeidžiami visuomenės nariai būtų apsaugoti nuo nusikalstamų kėsinimųsi. Po mažamečio asmens išžaginimo ar seksualinio prievartavimo patirtos prievartos pasekmės lieka ne dienai ar mėnesiui, o visą likusį gyvenimą.
Balsas.lt primena, kad šiuo metu tas, kas lytiškai santykiavo su žmogumi prieš šio valią panaudodamas fizinį smurtą ar grasindamas tuoj pat jį panaudoti, ar kitaip atimdamas galimybę priešintis, ar pasinaudodamas bejėgiška nukentėjusio asmens būkle, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų. Už adekvačius veiksmus su nepilnamečiu didžiausia numatyta bausmė – iki 10 metų, o su mažamečiu – iki 15 metų.