• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalelių greitintuvai sukuria juodąsias skyles, kurios prarys Žemę – pastaruoju metu panašių kalbų pasigirsta ne tik filmų kūrėjų tarpe.

REKLAMA
REKLAMA

Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje (JAV) profesoriaus Steve`o Giddingso verdiktas aiškus: tai tik mokslinė fantastika.

REKLAMA

S. Gidingsas kartu su Michelangelo Mangano iš Europos branduolinių tyrimų centro (CERN) tyrė teorinį mikroskopinių juodųjų skylių elgesį.

Manoma, kad tokios juodosios skylės gali būti sukurtos vykdant didelių energijų eksperimentus didžiajame hadronų priešpriešinių srautų greitintuve (LHC).

REKLAMA
REKLAMA

Pasak S. Gidingso, jeigu tokios mikroskopinės juodosios skylės apskritai susidarytų, jos egzistuotų maždaug „nano nano nanosekundę“ (10-27 s), be to, neturėtų jokio pastebimo poveikio. Nepaisant to, mokslininkai pabandė įvertinti ir tokią nepaprastą situaciją, kai sukurtos juodosios skylės negaruotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

S. Gidingso ir M. Mangano tyrimas patvirtina, kad tokios mikroskopinės juodosios skylės nepadarytų jokios žalos. Mokslininkai pastebi, kad gamtoje vyksta nuolatiniai procesai, kurių metu žymiai daugiau energijos turintys kosminiai spinduliai susiduria su Žemės atmosfera, Saule ir kitais objektais, pavyzdžiui, baltosiomis nykštukėmis ar neutroninėmis žvaigždėmis. Jeigu tokie susidurimai keltų pastebimą pavojų, mes jau seniausiai būtume stebėję aiškias šių procesų pasekmes.

REKLAMA

„Mūsų planetos gerovė ir žmonių saugumas yra pats svarbiausias dalykas. Jau anksčiau buvo pateikta labai svarių mokslinių argumentų, įrodančių, jog teorinės mikroskopinės juodosios skylės nekelia grėsmės. Vis dėlto mes patikrinome dar įmantresnes hipotezes“, – tikina profesorius.

REKLAMA

LHC greitintuve bus leidžiama susidurti didelių energijų protonų pluoštams, o gautus rezultatus kruopščiai analizuos tyrimų centrai.

Manoma, kad mokslininkams gali pavykti aptikti Higso bozoną (dalelę, suteikiančią materijai masę). Pirmasis pluoštų susidūrimas numatomas rugsėjį. Šis 8 mlrd. dolerių vertės projektas jau vykdomas 14 metų.

Du žmonės Havajuose pateikė federalinį ieškinį, norėdami sustabdyti LHC greitintuvo parengiamuosius darbus. Juos baugino galimas juodųjų skylių susidarymas. „CERN“ laboratorijos atstovai, neigdami galimą grėsmę, rėmėsi S. Gidingso ir M. Mangano tyrimo rezultatais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų