JAV pareigūnai teigia nežinantys, kur dingo Teksaso milijardierius Allenas Stanfordas, įtariamas įsivėlęs į 8 mlrd. JAV dolerių (21,6 mlrd. litų) vertės finansinę aferą.
58-erių A.Stanfordo niekas nėra matęs nuo šios savaitės antradienio, kai Vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) padavė jį į teismą dėl sukčiavimo stambiu mastu. SEC teigimu, A.Stanfordas ir du jo bendrininkai siūlė vertybinių popierių įmonės „Stanford Group“ klientams nepagrįstai dideles palūkanas už piniginius įnašus.
A.Stanfordui kol kas dar nėra pateikti kriminaliniai kaltinimai, tačiau civilinių bylų teisėjas jau įšaldė visas jo asmenines, įmonės „Stanford Group“ bei susijusių finansų institucijų sąskaitas.
Manoma, jog nuo A.Stanfordo, turinčio dvigubą JAV bei Antigvos ir Barbudos pilietybę, galėjo nukentėti daugybė patiklių klientų ne tik Jungtinėse Valstijose, bet ir Karibų jūros valstybėse bei Pietų Amerikoje. SEC kreipimesi į teismą A.Stanfordo sukurta schema įvardijama kaip „šokiruojančio masto apgavystė, išskleidusi savo čiuptuvus virš viso pasaulio“.
Įtarimai dėl finansinių machinacijų nėra vienintelė pradingusio turtuolio bėda. JAV televizijos ABC duomenimis, Federalinių tyrimų biuras (FTB) ir kitos tarnybos šiuo metu aiškinasi galimus nusikalstamus A.Stanfordo ryšius su įtakingu Meksikos narkotikų karteliu. Skelbiama, jog dar praėjusiais metais Meksikos pareigūnai sulaikė vieną privatų A.Stanfordo lėktuvą, kuriame rasti čekiai siejami su „Meksikos įlankos karteliu“ - viena žiauriausių šios šalies nusikaltėlių gaujų.
Milijardieriui gali grėsti kriminaliniai kaltinimai pinigų plovimu bei užsienio pareigūnų papirkinėjimu. Teigiama, jog anksčiau jam pavykdavo išsisukti nuo tokių įtarimų, nes teisėsaugos pareigūnams pritrūkdavo įrodymų.
A.Stanfordas, pirmasis amerikietis, kuriam Antigvos ir Barbudos vyriausybė suteikė riterio titulą, buvo žinomas profesionalaus sporto rėmėjas ir filantropas. Praėjusių metų lapkritį jis paskyrė „Stanfordo superžvaigdžių“ komandai, sudarytai iš geriausių Karibų jūros valstybių kriketo žaidėjų, 20 mln. JAV dolerių premiją už pergalę prieš Anglijos rinktinę.
Dabar A.Stanfordo byla sudavė dar vieną skaudų smūgį JAV prezidento Baracko Obamos pastangoms atgaivinti smukusį pasitikėjimą šalies finansinėmis institucijomis. Kilęs skandalas trumpam nustūmė į antrą planą kito liūdnai pagarsėjusio „investavimo guru“ - Bernardo Madoffo - machinacijas, dėl kurių investuotojai prarado mažiausiai 50 mlrd. JAV dolerių.