Pasitaiko, kad laikytis dietos mus priverčia ne antsvoris, o griežtas gydytojas. Tik ne visada yra kas paaiškina, ką tiksliai reiškia nurodymas, pavyzdžiui, valgyti mažiau baltymų.
Sumažinti cholesterolio kiekį
Kada reikia: sergant ateroskleroze, širdies ligų profilaktikai esant padidėjusiam cholesterolio lygiui arba hipertonijai.
Kodėl: kad cholesterolio kiekis kraujyje sumažėtų 10–12 procentų.
Ką valgyti: žuvį, mažai kaloringus pieno produktus, vandenyje virtas košes. Apriboti gyvulinės kilmės riebalus. Atsisakykite dešros, dešrelių, subproduktų. Rekomenduojama vartoti augalinius riebalus, tačiau ne daugiau kaip šaukštą per parą.
Apriboti baltymų kiekį maiste
Kada reikia: sergant inkstų ligomis, tokiomis kaip lėtiniai pielonefritai, glomerulonefritai ir jų paūmėjimas.
Kodėl: reikia sumažinti inkstams tenkantį krūvį, nes kai organizme atsiduria daug gyvulinės kilmės baltymų, jiems tenka dirbti intensyviau.
Ką valgyti: jeigu pusryčiams valgote varškę, pietums – žuvį, vakarienei – mėsą, kurio nors vieno iš šių baltymingų patiekalų derėtų atsisakyti. Jeigu gyvulinės kilmės baltymus valgote tik kartą per dieną, galite šio kiekio nemažinti – net sergant ūmiomis lėtinių inkstų ligų formomis inkstai su tokiu krūviu susidoros. Be to, būtina tenkinti fiziologinį organizmo baltymų poreikį – visiškai atsisakyti jų negalima.
Padidinti maistinių skaidulų kiekį
Kada reikia: praktiškai visada – net ir sveikiems žmonėms. Todėl kad mūsų maiste gausu konservuotų bei greitai paruošiamų produktų, kuriuose esantys riebalai neigiamai veikia žarnyno gleivinę. Taip pat rekomenduojama esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje, storosios žarnos vėžio profilaktikai, pagyvenusiems žmonėms, kenčiantiems dėl vidurių užkietėjimo.
Kodėl: maistinės skaidulos neleidžia blogajam cholesteroliui patekti į kraują. Netirpstanti ląsteliena mechaniškai išvalo žarnyną.
Ką valgyti: kruopas, daržoves, vaisius, duoną su grūdais arba sėlenomis. 125 g virtų pupelių, 200 g avižinių dribsnių, šešios džiovintos slyvos, vienas obuolys ir apelsinas – viskas kartu sudaro maistinių skaidulų paros normą.
Gerkite daugiau šarmingų gėrimų
Kada reikia: esant gerklės uždegimui, sergant faringitu, laringitu, bronchitu.
Kodėl: kai viršutiniuose kvėpavimo takuose prasideda uždegimas, ant jų gleivinės prasideda oksidacijos procesai. Jiems neutralizuoti ir reikalingi šarmingi gėrimai, be kita ko, pasižymintys ir švelniu uždegimą mažinančiu poveikiu. Sergant bronchitu tokie gėrimai padeda išplėsti bronchus ir suskystinti karkalus, taigi ir lengviau atsikosėti.
Ką gerti: pieną su žiupsneliu sodos arba pašildytą mineralinį vandenį (jeigu jo sudėtyje yra sodos).
Sumažinkite kalorijų kiekį
Kada reikia: turint antsvorio, grasinančio sukelti sveikatos problemų – širdies ligas, diabetą ir kt. Tačiau rekomenduojama visiems ir ypač žiemai pasibaigus, nes šaltuoju metų laiku netgi visiškai sveikas žmogus priauga 3–5 kg svorio.
Kodėl: ilgalaikis kalorijų perteklius neišvengiamai sutrikdo medžiagų apykaitą. Kaloringiausi mūsų maiste yra riebalai, tad apriboti jų kiekį ypač svarbu moterims, nes jų perteklius gali išprovokuoti krūties vėžį.
Ką ir kaip valgyti: sumažinti porcijas iki 1/2 arba 3/4 įprastinio lėkštės turinio. Apriboti riebalų kiekį (tačiau jokiu būdu ne atsisakyti jų visiškai). Valgyti tik mažai kaloringus pieno produktus (jogurtai ir pienas – ne riebesni kaip 2,5 proc., varškė – iki 9 proc.). Kardinaliai sumažinti padažų ir majonezo kiekį. Pyragaitį pakeiskite obuoliu, o vieną iš dviejų per dieną suvalgomų sumuštinių – bananu.
PARENGĖ SERGEJUS STONKUS