Tokie rinkimų rezultatai reiškia, kad Britanijoje tikriausiai bus rengiamas referendumas dėl šalies narystės Europos Sąjungoje.
Remiantis apklausos rezultatais, konservatoriai turėtų gauti 316 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose, kuriuose iš viso yra 650 vietų, o pagrindinė opozicinė Leiboristų partija - 239 vietas.
Jei šie duomenys pasitvirtins, centro kairiesiems leiboristams, kurie buvo visiškai sutriuškinti anksčiau jų bastionu buvusioje Škotijoje, tai bus prasčiausias pasirodymas rinkimuose per beveik tris dešimtmečius.
Nors visų politinių jėgų atstovai ragino neskubėti daryti išvadų, pirmieji duomenys iš 37 apygardų taip pat rodo, kad leiboristai šiuose rinkimuose sulaukė kur kas mažesnės paramos nei buvo prognozuota. Apklausų rengėjai kol kas neatmeta galimybės, kad konservatoriai netgi gali užsitikrinti absoliučią daugumą,
„Konservatoriai įtikinamai laimėjo šiuos rinkimus“, jei balsavusių rinkėjų apklausos teisingos, pareiškė konservatorių ministras Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas).
Vienas garsiausių Britanijos konstitucinių klausimų ekspertų, profesorius Vernonas Bogdanoras (Vernonas Bogdenoras) sakė, kad tokie rinkimų rezultatai reikštų D.Camerono triumfą, nes jis būtų pirmasis britų premjeras po Margaret Thatcher (Margaret Tečer), laimėjęs daugiau vietų nei turėjo.
D.Camerono pergalė reiškia, kad Britanijoje per dvejus metus tikriausiai bus surengtas istorinis referendumas dėl šalies narystės ES, o škotai, pernai plebiscite nubalsavę prieš atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės, gali greitai imtis naujų iniciatyvų dėl nepriklausomybės.
Balsavusių rinkėjų apklausos Britanijoje paprastai leidžia gana tiksliai prognozuoti galutinius rezultatus, tačiau tai, jog šįkart rinkimuose varžėsi daug partijų, didina duomenų netikslumo tikimybę. Galutiniai balsavimo rezultatai turėtų būti paskelbti vėliau penktadienį.
Rinkimai Britanijoje leiboristams buvo „labai nuviliantys“, sako partijos lyderis Milibandas
Didžiosios Britanijos leiboristų lyderis Edas Milibandas penktadienio pareiškė, kad jo partijai naktis po visuotinių rinkimų buvo „labai nuvilianti“, kai rezultatai parodė, kad jie ne tik kad smarkiai atsilieka nuo premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) konservatorių, bet ir neteks dalies vietų parlamente.
„Aišku, kad ši naktis Leiboristų partijai buvo labai nuvilianti ir sunki“, – E.Milibandas sakė savo šalininkams, kai paaiškėjo, kad jis išsaugojo savo vietą parlamente, kai buvo perrinktas Donkasterio mieste šiaurės Anglijoje.
Faktiškai pripažindamas pralaimėjimą E.Milibandas pridūrė „giliai apgailestaujantis“ dėl leiboristų nesėkmių kitur Britanijoje, ypač Škotijoje, kur, anot jo, partijos pastangas nustelbė nacionalizmo vajus.
„Nepasiekėme pažangos, kurios norėjome Anglijoje ir Velse, o Škotijoje stebėjome, kaip nacionalizmo banga sutriuškina mūsų partiją“, – sakė jis.
Britanijos liberalams demokratams buvimas valdžioje neišėjo į naudą
Didžiosios Britanijos liberalai demokratai prieš penkerius metus tikėjosi, kad prisidėję prie koalicinės vyriausybės sustiprins savo pažadus vykdančios partijos įvaizdį, bet iš tikrųjų priartėjo per tą laikotarpį prie žlugimo slenksčio.
Liberalų demokratų lyderis Nickas Cleggas (Nikas Klegas), premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) pavaduotojas, penktadienį užsiminė galintis atsistatydinti po „žiaurios ir sunkios nakties“, kai jo partijai prognozuojama išlaikyti tik 10 iš ankstesnių 57 vietų Bendruomenių rūmuose.
Vietų parlamente neteko kai kurie svarbiausi liberalų demokratų lyderiai, tarp jų vyriausiasis iždo sekretorius Danny Alexanderas (Denis Aleksandras), verslo sekretorius Vince'as Cable'as (Vinsas Keiblas) ir buvęs partijos lyderis Charlesas Kennedy (Čarlzas Kenedis).
Pats N.Cleggas sugebėjo išsaugoti mandatą, laimėjęs rinkimus Anglijos šiauriniame Šefildo mieste po įtemptos kovos, bet sakydamas padėkos kalbą atrodė susijaudinęs.
Padėtis smarkiai skyrėsi, lyginant su 2010 metų rinkimais, po kurių N.Cleggas pirmąkart nuvedė liberalus demokratus į koalicinę vyriausybę su D.Cameronu, o jų pirmoji spaudos konferencija premjero rezidencijos Dauningo gatvėje rožyne simbolizavo abiejų partijų santarvę.
Tačiau buvimas valdžioje pasirodė esanti skausminga patirtis partijai, kuri buvo įkurta 1988 metais, bet turi šimtmečių senumo šaknis.
Vienas iš labiausiai jai pakenkusių momentų buvo koalicinės vyriausybės sprendimas pabranginti studijas universitetuose. Tas žingsnis buvo priešingas svarbiam liberalų demokratų pažadui visiškai panaikinti mokesčius už aukštąjį mokslą, kuris padėjo užsitikrinti reikšmingą studentų palaikymą.
N.Cleggas vėliau paskelbė atsiprašymą, bet tas vaizdo įrašas buvo sarkastiškai perkurtas ir tapo interneto sensacija.
Liberalai demokratai argumentavo, kad jų įtaka padėjo sušvelninti kai kurias griežto taupymo priemones, ketintas įvesti konservatorių, siekiant sumažinti biudžeto deficitą, kuris dabar yra beveik 90 mlrd. svarų (127 mlrd. eurų).
Panašu, kad rinkėjai su šio teiginio nepriėmė. Po pastarųjų rinkimų krito ne vien kai kurie ilgiausiai dirbę liberalų demokratų įstatymų leidėjai – bent 150 šios partijos kandidatų prarado rinkimų užstatus.
Planuojama, kad partija vėliau penktadienį surengs posėdį, kuriame tikriausiai paaiškės tiek N.Cleggo, tiek pačių liberalų demokratų likimas.
Tačiau daugelis neabejoja, kad partijos ateitis atrodo niūri.
„Neapsimetinėsiu, kad liberalai demokratai patyrė ką kita negu blogą naktį“, – Šefilde sakė vienas aukšto rango šios partijos šaltinis, pageidavęs neviešinti jo vardo.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.