• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius) Didžiojo Ketvirtadienio vakarą, balandžio 1 dieną 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose kviečia pasiklausyti W. A. Mozarto REQUIEM. Kūrinį atliks Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras (vad. P. Bingelis), dainininkai Asmik Grigorian, Ieva Prudnikovaitė, Edmundas Seilius ir Ignas Misiūra. Diriguos maestro Gintaras Rinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

1791-siais, paskutiniaisiais savo gyvenimo metais, austrų kompozitorius Wolfgangas Amadeus Mozartas buvo be galo užsiėmęs, nes turėjo krūvą užsakymų. Antai, rugsėjo 6 d. įvyko jo operos „Tito gailestingumas“ premjera, o po trijų savaičių jau laukė dar vienos operos – „Užburtosios fleitos“ pastatymas. Pastarosios pasisekimas, atrodytų, galėjo leisti kompozitoriui mėgautis šlove ir pelningumu. Tačiau W. A. Mozartas neturėjo kada džiaugtis pergale, ant jo stalo gulėjo šūsnis eskizų, nebaigtų kūrinių – tuoj po antrosios operos premjeros jis baigė kurti Koncertą klarnetui, o lapkričio 18 d. jis jau dirigavo dar vieną savo naują kompoziciją – kantatą. Netrukus, gruodžio 5 d. W. A. Mozartas mirė, o ant jo stalo liko gulėti nebaigtas vienas prasmingiausių austrų menininko kūrybos puslapių – „Requiem“.

REKLAMA

Pasakojama, kad tų pačių metų liepos mėn. grafas Franzas von Walseggas pasiuntė pas kompozitorių tarpininką, kuris iš anksto W. A. Mozartui dosniai sumokėjo ir užsakė sukurti „Requiem“. Apie šį faktą, susijusį su garsiojo „Requiem“ gimimu, sklando įvairios legendos ir spėlionės, manoma, kad šis kūrinys tapo lemtingu, galbūt netgi susijusiu su kompozitoriaus mirtimi. Ginčijamasi net ir dėl paties užsakymo fakto – juk tuo metu W. A. Mozartas Vienoje nebuvo žinomas kaip sakralinės muzikos kūrėjas, niekas per dešimt kompozitoriaus gyvenimo šiame mieste metų nebuvo jam užsakęs sukurti religinio turinio muzikos, bažnytinės kompozicijos. Pavyzdžiui, nebaigtos Mišios c-moll, K 427, sukurtos 1782–1783 m., buvo ankstesnio – Zalcburgo laikotarpio palikimas. Tad kodėl minėtas grafas pasirinko būtent W.A. Mozartą ir, kiek yra žinoma, nesikreipė į jokį kitą kompozitorių? Teigiama, kad grafas į savo užmiesčio rezidenciją dažnai kviesdavo muzikantus ir rengdavo jų pasirodymus. Jeigu tikėti amžininkų pasakojimais, F. von Walseggas neretai duodavo užsakymus kompozitoriams, o vėliau tuos kūrinius pristatydavo kaip savo kūrybą. Beje, ir „Requiem“, kaip teigiama, grafas užsakė žmonos, netikėtai mirusios 1791 m. vasarį, atminimui. Visa ši paini istorija „Requiem“ sukūrimo aplinkybes daro dar mįslingesnes. Juolab kad ir paties W. A. Mozarto gyvenime paskutinieji mėnesiai buvo gana slogūs –  „Requiem“ jis pradėjo rašyti spalio mėnesį, be galo ilgėdamasis Badeno kurorte besigydančios savo žmonos Konstancos. Anot legendos, kompozitorius tuo metu buvo melancholiškas, liguistas, gyvenantis artėjančios mirties nuojauta. Tačiau istoriniai faktai rodo ką kita – W. A. Mozartas neišgyveno jokios depresijos ar gniuždančio liūdesio. Laiškuose žmonai jis rašė apie prieraišumą ir švelnumą, jo žodžiai buvo kupini pakilios nuotaikos ir juokų. Kompozitorių gaubė pripažinto menininko satisfakcija – jo „Užburtoji fleita“ buvo tikras Vienos hitas, W. A. Mozartas jau planavo keliones į Angliją ir Rusiją, jo laukė pelningi užsakymai iš Vengrijos ir Amsterdamo, o po kelių mėnesių ar, vėliausiai, po kokių metų jis tikėjosi užimti Šv. Stepono katedros muzikos vadovo postą ir gauti kapelmeisterio algą. Todėl netikėtos kompozitoriaus mirties priežastimi tyrinėtojai labiau linkę laikyti virusinę epidemiją, kuri siautėjo 1791 m. lapkritį Vienoje, o ne fantaziją audrinančius pasakojimus apie fatališką „Requiem“ istoriją, apie lemtį, atnešusią kompozitoriui mirtį.

REKLAMA
REKLAMA

***

Koncerte dainuos keturi dainininkai – ryškūs ir įvertinti jaunieji Lietuvos operos solistai. Tai – didelį gerbėjų ratą turinti Asmik Grigorian (sopranas). Šį savaitgalį ji apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ už įspūdingą ponios Lovet vaidmenį D. Ibelhauptaitės režisuotame S. Sondheimo miuzikle „Svynis Todas – demonas kirpėjas“. Pažymėtina, kad tai jau antrasis A. Grigorian „Auksinis scenos kryžius“. Solistė šį apdovanojimą pelnė ir 2005 metais už geriausią debiutą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2009 m. už ypatingai ryškų debiutą Karmen vaidmeniu Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas) buvo išrinkta „Metų operos soliste“ ir laimėjo „Operos Švyturį". Dainininkė šiuo metu dirba Esseno (Vokietija) operos teatre „Aalto Musiktheater Essen“. Ji yra kviečiama dainuoti kituose Vokietijos teatruose, taip pat Latvijos ir Lietuvos nacionalinėse operose.

REKLAMA



Ieva Prudnikovaitė

Koncerte dainuosiantis Edmundas Seilius (tenoras) 2006 m. debiutavo JAV operoje (Alfredas, G.Verdi „Traviata“) „Globe-News Center for the Performing Arts in Amarillo“ atidarymo proga. Tais pačiais metais debiutavo Bostone Didžiajame teatre (Rinučio, G. Puccini „Džanis Skikis“). 2007 m. E. Seilius pasirodė Čikagos operoje kaip Čikagos operos teatro jaunasis artistas (Euromakas, C. Monteverdi „Uliso sugrįžimas“). 2007 m. E. Seilius kaip profesionalios studijų programos „Operos Ischia“ Italijoje narys debiutavo Italijoje (Rudolfas, G. Puccini „Bohema“). Dainininkas buvo nacionalinės Reino operos (Strasbūras, Prancūzija) jaunųjų artistų programos narys, 2007–2008 m. dirbdamas Reino nacionalinėje operoje atliko pagrindines operų partijas ir antraeilius vaidmenis, rengė koncertus ir rečitalius.

REKLAMA

Baritonas Ignas Misiūra yra pelnęs eilę apdovanojimų konkursuose: jis tapo laureatu vokalistų konkurse „Baltijos žvaigždė“ (Rusija, 1993) ir tarptautiniame vokalistų bosų konkurse Izraelyje (1999), dainininkas buvo apdovanotas dviem pagrindinėmis premijomis Kamerinio dainavimo konkurse Vilniuje (1996), išrinktas konkurso „Francisco Vinas“ diplomantu (Barselona, 1998). I. Misiūros  repertuaro pagrindą sudaro stambių vokalinių instrumentinių žanrų kūriniai – solo partijos oratorijose, kantatose.

Parengta pagal dr. R. Povilionienės straipsnį


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų