• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 

Didžiojoje Britanijoje ketvirtadienį vyksta labiausiai įtempti per kelis pastaruosius dešimtmečius visuotiniai rinkimai, kuriuose piliečiai gali balsuoti už premjero Davido Camerono (Deivido Kamerono) konservatorius, šiuo metu opozicijoje esančius Edo Milibando centro dešinės leiboristus ir virtinę mažesnių partijų.

REKLAMA
REKLAMA

 

Balsavimo apylinkės, įsikūrusiose įvairiausiose vietose – pradedant jūriniais konteineriais, baigiant bažnyčiomis ir alaus barais, duris atvėrė 7 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku ir dirbs iki 22 val. (penktadienio vidurnakčio).

REKLAMA

Galutiniai rezultatai turėtų paaiškėti penktadienį, bet rinkėjams naujos vyriausybės tikriausiai teks laukti kelias dienas ar savaites, nes labiausiai tikėtina, kad susiformuos parlamentas, kuriame nei viena partija neturės aiškios daugumos.

Rinkimų išvakarėse paskelbti paskutiniai viešosios nuomonės tyrimų duomenys dar kartą parodė, kad pagrindiniai varžovai - konservatoriai ir centro kairieji leiboristai - turi vienodus šansus laimėti.

REKLAMA
REKLAMA

„YouGov“, ICM ir „Survation“ apklausose leiboristai ir konservatoriai sulaukė vienodo palaikymo - atitinkamai 34 proc., 35 proc. ir 31,4 procento.

Kitose trijose apklausose, kurias atliko TNS, „Opinium“ ir „Comres“, konservatoriai aplenkė leiboristus 1 procentiniu punktu - atitinkamai 33 proc. prieš 32 proc.; 35 proc. prieš 34 proc.; 35 proc. prieš 34 procentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau „Panelbase“ apklausoje į priekį išsiveržė leiboristai, kurie surinko 33 proc., o valdantieji konservatoriai gavo 31 procentą.

Nors abiejų pagrindinių partijų lyderiai viešumoje tvirtina, kad gali užsitikrinti aiškią daugumą 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, bet jie beveik neabejotinai turės bendradarbiauti su mažesnėmis partijomis, kad suformuotų vyriausybę, todėl po rinkimų turėtų prasidėti kelias dienas ar savaites truksiančios derybos dėl galimų koalicijų.

REKLAMA

Kas su kuo susivienys, siekiant sukurti bloką, kuris turėtų apie 326 vietas, – didžiausias klausimas prieš šiuos rinkimus.

„Šiuo metu nenumanau, kad bus ministras pirmininkas praėjus mėnesiui nuo dabar, – viešosios nuomonės tyrimo agentūros „YouGov“ prezidentas Peteris Kellneris (Piteris Kelneris) rašė šią savaitę. – Nei vienas apklausų organizatorius arba politikos aiškiaregys negali užtikrinti, kas įvyks ketvirtadienį.“

REKLAMA

Tikėtina, kad po šių rinkimų gali būti suformuota mažumos vyriausybė, kuri būtų pirmoji šalyje nuo 1974 metų. Be to, Britanija gali priartėti prie pasitraukimo iš Europos Sąjungos, o Škotijoje - suintensyvėti judėjimas už regiono nepriklausomybę.

Balsavusių rinkėjų apklausų rezultatai bus paskelbti 21 val. (penktadienio vidurnaktį), o preliminarūs rezultatai turėtų paaiškėti keliomis valandomis vėliau, nors galutinis vietų pasiskirstymas veikiausiai paaiškės ne anksčiau negu penktadienio popietę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Škotų ir euroskeptikų reikšmė

Škotijos nacionalinė partija (SNP), siekianti šio regiono atsiskyrimo nuo Britanijos, tikriausiai užsitikrins daugiausiai vietų į šiaurę nuo sienos su Anglija ir tvirtas derybines pozicijas.

Nors toks scenarijus prieš metus būtų atrodęs neįsivaizduojamas, palaikymas Nicolos Sturgeon (Nikolos Sterdžin) partijai smarkiai padidėjo po to, kai Škotija atsisakė galimybės tapti nepriklausoma per pernai rugsėjį surengtą referendumą.

REKLAMA

SNP palaikytų leiboristų, bet ne konservatorių mažumos vyriausybę. Konservatorių partija tebėra labai nepopuliari Škotijoje, kur buvusios premjerės Margaret Thatcher (Margaret Tečer) vykdytos reformos laikomos sunkiosios pramonės nuosmukio regione priežastimi.

REKLAMA

Kai kurie analitikai sako, kad SNP gali pasinaudoti savo įtaka naujoje vyriausybėje ir atgaivinti pastangas surengti naują referendumą dėl nepriklausomybės. Vis dėlto N.Sturgeon atsisakė įvardyti pageidaujamą pakartotinio balsavimo datą.

Centristiniai liberalai demokratai, kurie yra D.Camerono koalicinės vyriausybės partneriai, taip pat atliks svarbų vaidmenį derybose po rinkimų ir yra atviri darbui su bet kuria iš abiejų pagrindinių partijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jų lyderis Nickas Cleggas (Nikas Klegas) laikomas artimesniu konservatoriams, bet jam gali būti sunku išlaikyti vietą parlamente, kai liberalams demokratams prognozuojama prarasti mandatų visoje šalyje.

Tikėtina, Nigelo Farage'o (Naidželo Fareidžo) euroskeptiška Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP) gaus nedaug vietų parlamente, todėl jos vaidmuo derybose po rinkimų bus ribotas.

REKLAMA

Naujoji vyriausybė – ar jai vadovautų konservatoriai, ar leiboristai – susidurs su pirmuoju dideliu išbandymu, kai įstatymų leidėjai balsuos dėl jos programos po karalienės kalbos gegužės 27 dieną.

Nauja vyriausybė paprastai turi laimėti tą balsavimą, kad galėtų dirbti, bet šįkart gali būti elgiamasi lanksčiau, jeigu balsavimo rezultatai būtų nepalankūs.

REKLAMA

Pasaulinės pasekmės

Šie rinkimai atidžiai stebimi visame pasaulyje dėl jų galimų padarinių Britanijos, kuri yra Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nuolatinė narė ir branduolinį ginklą turinti NATO valstybė, statusui.

Pasak ekspertų, Britanija dažnai pabrėžia savo „ypatingą ryšį“ su Jungtinėmis Valstijomis, bet Vašingtonas jau dabar susirūpinęs, kad Londono vykdomi gynybos biudžeto karpymai neigiamai veikia šalies galimybes prisidėti prie karinių operacijų, tokių kaip vykdytos Irake ir Afganistane.

REKLAMA
REKLAMA

„Mažoji Anglija“ nežada nieko gera JAV užsienio politikai, kuri sąmoningai siekia suteikti galimybę panašiai galvojančioms valstybėms pasidalyti lyderystės našta“, – Brookingso (Brukingso) instituto – JAV tarptautinių ryšių analitinio centro – ekspertas Jeremy Shapiro (Džeremis Šapiras) rašė šią savaitę.

Kita potenciali problema, galinti paveikti Britanijos statusą pasaulyje – kad D.Cameronas pažadėjo konservatorių pergalės rinkimuose atveju iki 2017 metų surengti referendumą, ar Jungtinė Karalystė, kuri yra penktoji didžiausia ekonomika pasaulyje, turėtų pasitraukti iš Europos Sąjungos.

Apklausos rodo, kad šiuo metu britai nebūtų linkę palaikyti pasitraukimo iš ES, bet ilga kampanija dėl tokio referendumo, galinti pakurstyti kartėlį dėl įtemptų Londono ryšių su Europa, gali pakeisti padėtį.

„Šie visuotiniai rinkimai spręs, kokia bus Britanijos vieta pasaulyje, labiau negu bet kurie kiti visuotiniai rinkimai, bet chroniškai stinga diskusijų, kaip tai yra svarbu“, – praeitą savaitę sakė Užsienio ryšių tarybos direktoriaus pavaduotoja Jeanne Park (Džen Park).

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų