Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas šiandien ketina priminti pasauliui apie holokaustą ir perspėti Iraną, kad šis nutrauktų „absoliučiai nepakenčiamus“ grasinimus sunaikinti Izraelį ir atsisakytų savo planų dėl branduolinių ginklų kūrimo, praneša „The Guardian“.
Pirmojoje britų ministro pirmininko kalboje Izraelio parlamente Brownas išreikš paramą Izraeliui teigdamas, kad D. Britanija gins šalį, kai jos teisė egzistuoti yra pavojuje.
Teigiama, kad Browno kalba bus signalas, jog Didžioji Britanija gali būti pasiruošusi prisijungti prie karinės atakos prieš Iraną, jei konflikto nebus galima išspręsti diplomatinėmis priemonėmis. „The Guardian“ rašo, kad ministras pirmininkas sakys: „Britanija yra tikras jūsų draugas. Draugas blogais ir gerais laikais, draugas, kuris visada stovės šalia, kai jūsų taikai, stabilumui ir egzistavimui grės pavojus.“
G. Brownas kalbės ir apie Irano prezidentą Mahmoudą Ahmadinejadą, kuris yra grasinęs nušluoti Izraelį nuo žemėlapio: „Tiems, kurie kvestionuoja Izraelio teisę egzistuoti ir kelia grėsmę jo gyventojų gyvybėms, mes sakome: Izraelio žmonės turi teisę čia gyventi, gyventi laisvai ir gyventi saugiai. Ir tiems, kurie mano, kad grasinantys pareiškimai bus sutinkami abejingai, mes vienu balsu sakome: tai yra visiškai nepakenčiama, kad Irano prezidentas kviečia nušluoti Izraelį nuo žemėlapio“.
D. Britanijos ministras pirmininkas pareikš, kad Europos Sąjunga suintensyvins sankcijas, jei Iranas nenusileis. „Iranas dabar turi aiškiai apsispręsti: sustabdyti savo branduolinę programą ir priimti mūsų siūlymą dėl derybų, arba jam teks susidurti su didėjančia izoliacija ir kolektyviniu daugelio šalių atsaku“, sakys Brownas.
Browno kalba pabaigs dviejų dienų vizitą Izraelyje ir Vakarų Krante. Po jo ministras pirmininkas vienai dienai vyks į Iraką.
Vizito metu premjeras lankėsi Betliejuje, kuriame paskelbė, kad papildomai bus skirta 60 mln. JAV dolerių palestiniečių autonomijai. Iki 2011 m. Didžioji Britanija planavo skirti 500 mln. JAV dolerių.
Kalbėdamas spaudos konferencijoje, Brownas sakė: „Nors saugumas yra pagrindinis dalykas, palestiniečiai taip pat turi pamatyti pokyčius ir jų kasdieniame gyvenime, o tai reiškia darbą, aprūpinimą būstu ir pagrindinėmis paslaugomis“.
Brownas taip pat tvirtino, kad patys palestiniečiai turi nuveikti daugiau, kad būtų užtikrinta taika Izraelyje. Tačiau jis taip pat pakvietė Izraelį liautis stačius namus okupuotoje Vakarų Kranto teritorijoje, kadangi tai prieštarauja tarptautinei teisei. Brownas taip pat atkreipė dėmesį, kad Izraelio saugumo barjeras pažeidžia palestiniečių teises.
Brownas sakė, kad apie Betliejų jis sužinojo dar būdamas vaikas, skaitydamas Bibliją. Tuomet Betliejus buvo taikos ir vilties simbolis, tačiau „šiandien siena yra įrodymas, kad reikia skubiai siekti teisingumo Palestinos žmonėms, nutraukti okupaciją ir sukurti gyvybingą Palestinos valstybę“.
„The Guardian“ rašo, kad Brownas sėkmingai išlaikė pusiausvyrą vizito metu – prieš kalbėdamas apie Palestinos problemą, jis susitiko su Yad Vashem, Izraelio holokausto memorialinio muziejaus, atstovu.
Pranešama, kad šiandien Brownas taip pat kalbės ir apie savo asmeninius išgyvenimus dėl Izraelio – pasakos, jog jis yra aistringas Izraelio rėmėjas nuo šeštojo dešimtmečio, ir kad buvo įkvėptas savo tėvo. Johnas Brownas, premjero tėvas, šeštajame ir septintajame dešimtmečiuose po kelis kartus kasmet lankydavosi Izraelyje – tuo metu jis buvo Škotijos bažnyčios ir Izraelio komiteto pirmininkas.
„Aš niekada nepamiršiu tų ankstyvųjų jūsų namų vaizdų ir istorijų, kurias pasakodavo mano tėvas. Nebuvo meto, kada aš negirdėdavau apie kovas, pasiaukojimą, nelaimes ir triumfą, su kuo teko susidurti Izraelio žmonėms, kuriant savo valstybę. Aš didžiuojuosi galėdamas pasakyti, kad visą savo gyvenimą aš laikiau save jūsų šalies draugu“.