Pastaruoju metu Rusija niekaip nesusitvarko su infliacija – nepadeda net šalies centrinio banko nustatytos 16 proc. dydžio metinės palūkanų normos – keturis kartus didesnės nei, pavyzdžiui, yra euro zonai yra nustatęs Europos Centrinis Bankas.
Nors oficialiai kainų augimas kaimyninėje šalyje nesiekia 10 proc., tačiau daugelis ekspertų įtaria, kad padėtis yra gerokai blogesnė. Kitaip tokios aukštos palūkanos būtų sumažintos.
Matyt, jausdami vis augantį gyventojų nepasitenkinimą, Vladimiro Putino statytiniai valdžioje nusprendė, kad nuo kitų metų pradžios minimaliąją mėnesinę algą reikia didinti būtent tiek, kiek siekia palūkanos – tai yra 16,6 proc.
Šalies žiniasklaida skelbia, kad Rusijos darbo ministerija pasiūlė nuo 2025 m. sausio 1 d. MMA čia kiltų iki 22 440 rublių neatskaičius mokesčių. Dabar jis yra 19 242 rubliai, o tai reiškia, kad padidės daugiau kaip 16,6 proc.
Atitinkamas dokumentas paskelbtas norminių teisės aktų projektų portale.
Už agresiją prieš Ukrainą sankcijų Lietuvoje, kaip ir visose Vakarų šalyse rubliais neprekiaujama, tad tikro jų kurso euro atžvilgiu nėra. Tačiau Rusijos banko sprendimu, šioje autokratijoje 1 euras kainuoja 95,46 euro.
Vadinasi, galutinai priėmus ministerijos pasiūlymą, minimali alga Rusijoje didės nuo 201 euro iki 235 eurų neatskaičius mokesčių.
Primename, kad šiuo metu Lietuvoje MMA yra 924 eurai. Jeigu Vyriausybė patvirtintų Lietuvos banko pasiūlytą dydį, mūsų šalyje minimumas kiltų iki 1016 arba 1069 eurų.
Taigi ir toliau Lietuvoje minimumas bus 4–4,5 karto didesnis nei Rusijoje.
Kaip teigiama aiškinamajame rašte dėl minimumo joje kėlimo, tai užtikrins, kad minimumas sudarys 48 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio (panašus santykis yra ir Lietuvoje).
Esą kartu tai atliepia V. Putino nurodymą sparčiau didinti minimalų darbo užmokestį, kad iki 2030 m. jis būtų ne mažesnis kaip 35 tūkst. rublių (366 eurai) per mėnesį.
Tikimasi, kad įstatymo projekto priėmimas padės užtikrinti darbo užmokesčio padidėjimą maždaug 4,2 mln. darbuotojų, teigia Darbo ministerija.