Į tv3.lt redakciją kreipėsi lėtine liga, diabetu, sergantis vaikinas Aurimas (vardas pakeistas – aut. past.). Jis sako esąs nusivylęs Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbta skiepijimo nuo Covid-19 tvarka.
„Sergu pirmo tipo cukriniu diabetu daugiau nei 25 metus, esu dirbantis, studijuojantis ir aktyvus bei optimistiškas trisdešimtmetis. Tačiau karantino laikotarpiu to optimizmo lieka vis mažiau, ypač dėl neadekvačių ir visiškai nesuprantamų SAM sprendimų”, – sako Aurimas.
Vaikinas kelia klausimą – kodėl aukštos rizikos grupe laikomi lėtinėmis ligomis sergantys žmonės staiga buvo pamiršti ir nustumti į patį vakcinacijos prioritetų galą?
Pagal SAM planą, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys turėtų būti skiepijami ne anksčiau kaip gegužės mėnesį. Aurimo pasipiktinimą sukėlė tai, kad už juos anksčiau planuojama skiepyti karius, žvalgybos pareigūnus, pedagogus ir vyresnio amžiaus žmones.
„Apibendrinant, visi lėtinėmis ligomis sergantys žmonės bus vakcinuojami beveik tuo pačiu metu, kaip ir visa likusi populiacija, nustumti į patį galą.
Klausimas SAM – kodėl šios grupės tapo nebesvarbios? Kodėl skiepijimo sąraše atsidūrė gale, nors yra vienos pažeidžiamiausių? Kodėl žmonės gali lengvai gauti nedarbingumą, jei turi lėtinę ligą, tačiau skiepo reikia laukti tarp paskutiniųjų? Kodėl skiepijami sveiki sportininkai, kariai, kitos grupės, kuriems net susirgus galimybė sirgti sunkiai yra kur kas mažesnė?“, – klausimus kelia Aurimas.
Vaikinas taip pat atkreipia dėmesį ir į užsienio šalių praktiką. Jo teigimu, daugelyje pasaulio šalių žmonės, sergantys tokiomis ligomis kaip jis, yra skiepijami vieni pirmųjų, kartu su medikais ir sunkiais ligoniais: „Paieškojus informacijos, kaip elgiasi kitos šalys ir kokie prioritetiniai sąrašai jose, nepavyko rasti nieko panašaus, jog lėtinėmis ligomis sergantys žmonės būtų skiepijami tokiu prioritetu kaip Lietuvoje, nustumti į apačią“.
SAM: remiamės ekspertų tarybos rekomendacijomis
Naujienų portalas tv3.lt Aurimo iškeltus klausimus uždavė ir SAM. Ministerijos specialistai situacijos plačiai nekomentavo, tačiau pateikė atsakymą, jog skiepijimo planas buvo rengiamas remiantis ekspertų nuomone.
„Prioritetai buvo perskirstyti vadovaujantis ekspertų tarybos prie Vyriausybės rekomendacijomis.
Jose nurodyta, kad įvertinus rizikas sunkiai sirgti koronavirusu (COVID-19), rekomenduojama pirmiau skiepyti vyresnio amžiaus asmenis, o ne jaunus asmenis, sergančius lėtinėmis ligomis. Pedagogai skiepijami anksčiau siekiant greičiau atverti ugdymo įstaigų duris“, – rašoma SAM atsiųstame atsakyme.
Neseniai papildžius prioritetines grupes, į jas pateko ir švietimo darbuotojai, karantino metu turintys tiesioginį kontaktą su mokiniais, taip pat plautine hipertenzija sergantys asmenys ir asmenys, kuriems diagnozuota tetraplegija, socialinių paslaugų įstaigose dirbantys ir kontaktą su šių įstaigų gyventojais turintys kitų juridinių asmenų darbuotojai.
Pirmieji šalyje skiepijami medikai ir sunkūs ligoniai.
Sveikatos apsaugos ministro įsakymą dėl vakcinacijos prioritetinių grupių rasite ČIA.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad gyventojų vakcinacija vykdoma šiame įsakyme numatyta prioriteto tvarka, ir tik vakcinavus vieną prioritetinę grupę turi būti pereinama prie žemiau esančios. Kaip greitai bus plečiamos vakcinacijos apimtys, priklausys nuo vakcinos tiekimo.
Pavasarį vakcinų bus gerokai daugiau
SAM negalėjo pakomentuoti, ar patvirtinus naują „AstraZeneca“ vakciną ir augant gaunamų dozių kiekiams lėtinėmis ligomis sergantys asmenys savo skiepą galėtų gauti greičiau nei numatyta plane.
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Simona Krėpšta teigė, jog vakcinų nuo Covid-19 daugės jau vasario mėnesį, o kovo ir balandžio mėnesiais kas savaitę Lietuvą pasieks po kelis šimtus tūkstančių vakcinų.
„Vakcinų daugės vasario mėnesį, tai akivaizdu, 50 tūkst. naujų „AstraZeneca“ vakcinų, kurios pradės atvykti antrąją vasario savaitę ir tai reikš, kad paskutines kelias vasario savaites turėsime du kartus daugiau vakcinų nei gaudavome vidutiniškai kiekviena sausio savaitę“, – „Žinių radijui“ sakė S. Krėpšta.
S. Krėpšta sakė, jos yra realu, kad vasario antroje pusėje bus tokių dienų, kai per dieną bus skiepijama po 10 tūkst. ir daugiau žmonių per parą. Pasak jo, vien „AstraZeneca“ vakcinų kovą turėtų padaugėti iki 200 tūkst., taip pat daugės ir „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų.
Pirmadienį Lietuvą pasiekė septintoji farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 siunta, joje – 22 tūkst. 230 dozių. Jos bus skirtos anksčiau paskiepytų žmonių revakcinacijai. Sekmadienio vakarą iš Belgijos į Lietuvą buvo atgabenta ir antroji farmacijos kompanijos „Moderna“ vakcinos nuo COVID-19 siunta – 3,6 tūkst. dozių.
Be to, pranešta, kad britų ir švedų bendrovė „AstraZeneca“ vasarį į Lietuvą pristatys apie 50 tūkst. COVID-19 vakcinos dozių.